Kosmetyczna uczta – Kongres LNE&SPA
Długo wyczekiwany Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne LNE&spa już za nami. Fani nowości kosmetycznych i pielęgnacji ciała na pewno nie mogli narzekać na nudę. Co w tym roku najbardziej zachwyciło odwiedzających?

Kongres LNE&SPA / fot. materiały prasowe
Długo wyczekiwany Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne LNE&spa już za nami. Fani nowości kosmetycznych i pielęgnacji ciała na pewno nie mogli narzekać na nudę. Co w tym roku najbardziej zachwyciło odwiedzających?
Podczas dwóch weekendowych dni (11 i 12 maja) Nowohuckie Centrum Kultury odwiedziło ponad 4500 osób, a prawie 3000 z nich wzięło udział w części kongresowej. Kłębiące się przed wejściem tłumy potwierdziły rosnącą z roku na rok popularność imprezy. Okupowane były nie tylko stoiska ponad 100 wystawców targów. Również salę wykładową szczelnie wypełniali słuchacze, spośród których 99 proc. stanowiły kobiety.
Na dobry początek sobotniego panelu Maria Kalita, terapeutka medycyny tybetańskiej, zaprezentowała na modelu starodawny masaż tybetański Kunye. Dzięki kamerom i dużym ekranom każdy mógł się dokładnie przyjrzeć tej technice krok po kroku. Pokaz masażu składał się z trzech etapów: naniesienia olejów, właściwego masażu oraz zbierania olejów (tu za pomocą… mąki). Podobno najlepsze rezultaty przynosi Kunye wykonywany na podłodze, pośród indywidualnie dobieranych kadzidełek oraz niebieskich przedmiotów, które relaksują oczy pacjenta.
Na kongres przybyli też goście specjalni: dr h.c. Peter Jentschura (Niemcy), Fatima Bilgen (Francja), dr Marek Szczyt oraz Arnaud Walleton (Francja). Jako pierwszy wystąpił dr Jentschura, który w swoim wykładzie odpowiadał na pytanie: „Jak uzyskać wymarzoną figurę dzięki odkwaszaniu?”. Zdaniem doktora, niezbędne dla utrzymania harmonii i zdrowia organizmu jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Niestety, w dzisiejszych czasach (tempo życia, stres, zanieczyszczenia) jest to bardzo trudne. Nawet kiedy wydaje nam się, że robimy coś dobrego dla zdrowia, możemy sobie zaszkodzić. Na przykład poprzez nadmierną aktywność fizyczną produkujemy nadmiar kwasu mlekowego, który nie może się wchłonąć i często, paradoksalnie, prowadzi u kobiet do cellulitu. Z kolei u mężczyzn ekstremalne ćwiczenia mogą się zakończyć zawałem. Mając na względzie wszystkie szkodliwe czynniki, dr Jentschura opracował kurację zasadową, składającą się z trzech kroków: rozpuszczenia złogów w organizmie, dostarczenia mu niezbędnych związków mineralnych i witamin oraz oczyszczenia ze szkodliwych substancji.
W niedzielnym panelu wykładów mówiono m.in. o środkach ochrony prawnej oraz zagrożeniach związanych z roszczeniami klientów gabinetów kosmetycznych. W wypadku powikłań u pacjenta kosmetyczki nie mogą się powołać na żadne uregulowania prawne. Dlatego dr Piotr Niedziałkowski zaznaczył, że warto nie tylko dać wcześniej pacjentowi do podpisu zgodę na zabieg, ale także poinformować go w obecności świadka o możliwych powikłaniach, opowiedzieć o plusach i minusach zabiegu oraz przedstawić alternatywne metody nieinwazyjne.
Kolejnym mocnym punktem dwudniowej podróży kosmetycznej było wystąpienie gwiazdy „Sekretów chirurgii” dr. Marka Szczyta, który przybliżył gościom najnowsze trendy i osiągnięcia chirurgii plastycznej. Równolegle trwały Forum Medicure-Pedicure, pokazy makijażu, prezentacja zaawansowanych technik depilacji obszarów „nietypowych” (uszy, nos, brwi), a także związane ze schorzeniami stóp Sympozjum Podologiczne. Podczas kongresu wręczono również wyróżnienia „Inspiracja dla Urody”, które powędrowały do specjalisty chirurgii plastycznej dr. Marka Szczyta oraz do fizjoterapeuty i pedagoga Krzysztofa Wójcika. Dzięki takiej różnorodności programu wszyscy odwiedzający mogli spojrzeć na kosmetykę i kosmetologię z wielu różnych punktów widzenia.
Kolejny kongres już 16 i 17 listopada.
Joanna Depa