Thursday, May 23, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Kosiarki – poznaj różne rodzaje tych urządzeń

Kosiarki – poznaj różne rodzaje tych urządzeń

Do wyboru mamy wiele różnych modeli: który z nich okaże się optymalny w naszym przypadku?

fot. materiał prasowy

Każdy, kto posiada ogród, powinien koniecznie zaopatrzyć się w kosiarkę – dzięki temu będzie w stanie utrzymać trawnik w odpowiednim stanie i zapobiec rozprzestrzenianiu się chwastów. Do wyboru mamy wiele różnych modeli: który z nich okaże się optymalny w naszym przypadku?

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Kosiarka elektryczna

To najpopularniejszy rodzaj kosiarki; urządzenia elektryczne są tańsze od swych spalinowych odpowiedników, jednak posiadają mniejszą moc. Ich największym ograniczeniem jest źródło zasilania – działanie kosiarki zależy bowiem od podłączenia do kontaktu elektrycznego, co może rodzić problemy, szczególnie w sytuacji, gdy posiadamy duży ogród. Warto zresztą wspomnieć, że kosiarki elektryczne zasadniczo nie nadają się do koszenia terenów pagórkowatych i nierównych – koszenie staje się wtedy wyjątkowo uciążliwe, a momentami wręcz niemożliwe do wykonania. Zaletą kosiarek elektrycznych jest jednak wygoda użytkowania (jeśli tylko musimy skosić teren położony stosunkowo blisko domu), a także wysoka ergonomiczność. Przy zakupie kosiarki elektrycznej warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy – między innymi moc silnika, materiał, z którego została wykonana obudowa, a także na rodzaj zastosowanego podwozia; może mieć to istotny wpływ na wytrzymałość kosiarki.

Kosiarka ręczna i spalinowa

Wciąż sporo osób decyduje się na zakup kosiarki ręcznej, którą napędzamy własną siłą mięśni. Okazuje się ona świetnym rozwiązaniem, jeżeli nasz ogródek jest niewielki, a teren nie jest zbytnio pofalowany. Musimy jednak pamiętać, że jej wykorzystanie wymaga od nas nieco siły fizycznej. Dlatego ta opcja nie sprawdzi się na przykład w przypadku osób starszych czy dość słabych. Kolejnym rodzajem kosiarki jest urządzenie spalinowe, używane często na większym terenie – chociażby ze względu na to, że nie musimy obawiać się powstania plątaniny kabli i nie jesteśmy uzależnieni od dostępności źródła zasilania. Co więcej, kosiarka spalinowa ma zdecydowanie mocniejszy silnik niż kosiarka elektryczna, co oznacza, że można nią kosić również chwasty o mocnych łodygach bez obawy o uszkodzenie urządzenia. Można ją też wykorzystać do koszenia pagórków i zagłębień. Jakie są wady tego urządzenia? Jest niewątpliwie dość ciężkie i nieco niewygodne w obsłudze, a dodatkowo zużywa sporo paliwa – wszystko to sprawia, że ten typ kosiarki jest wybierany najczęściej przez osoby mające spore posiadłości, które nie mogą korzystać z kosiarek elektrycznych.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Mini traktor

Kosiarka może przybrać także zaskakujące formy, takie jak chociażby mini traktor. To niezwykle proste i bardzo wygodne w obsłudze urządzenie, dzięki któremu szybko skosimy duże połacie terenu. Traktorki na ogół są wyposażone w dwunożowe kosiarki o zasięgu nawet do jednego metra, co znacznie przyspiesza cały proces koszenia. Co warte uwagi, w przypadku tego rodzaju kosiarek również możliwa jest regulacja cięcia trawy. Ze względu na komfort użytkowania, traktorek kosiarka polecany jest osobom, które nie są w stanie kosić za pomocą standardowych kosiarek lub posiadają ogromny ogród, którego koszenie w tradycyjny sposób zajęłoby mnóstwo czasu.

Do najpopularniejszych kosiarek należą bez wątpienia elektryczna i spalinowa; warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że na rynku pojawiają się nowe, innowacyjne rozwiązania, takie jak chociażby kosiarka w postaci traktorka.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ