Sunday, June 16, 2024
Home / Kuchnia  / Korzystne właściwości Coca Coli

Korzystne właściwości Coca Coli

Od ponad 100 lat pozostaje jednym z najpopularniejszych napojów orzeźwiających i pobudzających na świecie. Jakie Coca cola opinie zbiera na świecie? Są one podzielone.

coca-cola działanie lecznicze

Czy coca-cola ma działanie lecznicze? fot. materiał prasowy

Napój Coca-Cola pojawił się na rynku amerykańskim pod koniec XIX wieku. Od ponad 100 lat pozostaje jednym z najpopularniejszych napojów orzeźwiających i pobudzających na świecie. Jakie Coca cola opinie zbiera na świecie? Są one podzielone. Czy Coca-Cola ma działanie lecznicze?

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Pierwotne właściwości Coca-Coli

Wynalazca unikalnej receptury Coca-Coli, John Pemberton, aptekarz z Atlanty, początkowo sprzedawał swój napój jako lek. Miał on według zamierzeń twórcy, leczyć ból głowy, neurastenię, a nawet impotencję. Jego zadaniem było kojenie nerwów. Mieszanka była wykonana na bazie wyciągu z liści koki oraz z orzechów kola, stąd też wzięła się prosta nazwa – Coca cola. Coca cola opinie pierwszych konsumentów, którzy spróbowali karmelizowanego syropu zmieszanego z wodą sodową i sprzedawanego w aptece w Atlancie po 5 centów za szklankę, miała pozytywne. Dlatego popularyzacja Coca-Coli była już tylko kwestią czasu. Najpierw została ona wprowadzona do sprzedaży w całych Stanach Zjednoczonych, już jako napój, a nie produkt farmaceutyczny. Później wraz z żołnierzami dotarła ona do Europy po II wojnie światowej. W Polsce sprzedawana jest od 1972 roku, kiedy to za czasów Edwarda Gierka w Browarze Warszawskim rozpoczęła się jej licencyjna produkcja.

Właściwości napoju Coca Cola – działanie lecznicze?

Napój ten jest ceniony za swój niepowtarzalny smak, orzeźwiające i pobudzające właściwości oraz za kultowy charakter. Nawet w Afryce jest on postrzegany jako cudowny napój. W wioskach afrykańskich nawet najbardziej oddalonych od cywilizacji Coca-Cola jest wykorzystywana jako popularny środek zapobiegający zakażeniom chorobami przenoszonymi drogą płciową. Za ciekawostkę można podać fakt, że lokalni znachorzy zalecają ten napój osobom chorym na AIDS. Wierzą, że picie Coca-Coli likwiduje chorobę i uodparnia pacjenta na kolejne zachorowania. W Malawi jest on stosowany jak szczepionka przeciwko HIV.

Z kolei na Karaibach młode kobiety wykorzystują Coca-Colę jako środek antykoncepcyjny – w formie płukanki do narządów płciowych, która niszczy plemniki i oczyszcza narządy rozrodcze. W Belize młode, przyszłe matki piją Colę przed porodem, wierząc, że wzmocni ona ich siły w wydaniu na świat dziecka.

W Europie Coca-Cola ma zupełnie inne zastosowanie. Oprócz wykorzystywania jej w przemyśle spożywczym, Coca Cola opinie ma doskonałą w odniesieniu do swoich właściwości czyszczących. Można z  jej wykorzystaniem usuwać rdzę czy utrwalać nawierzchnie asfaltowe. Coca Cola stosowana jest także jako napój energetyczny czy środek przeciwdziałający zatruciom pokarmowym.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
6 komentarzy
 • Pingback:Napój Coca-Cola: opinie o najbardziej znanym napoju na świecie | Śląskie Trendy 23 lipca, 2015
 • Pingback:7 faktów o Coca-Coli | Dobrelekarstwa.pl 24 maja, 2016
 • Kurewski 26 maja, 2019

  Ja pierdykam to całe życie piję tak zbawczy i zdrowy trunek…. Ooo fuck

 • Emilia 21 sierpnia, 2019

  Uwielbiamy Coca Colę, zauwazyłam również to, że w niektórych Państwach smakuje ona inaczej 🙂 Ale za każdym razem dobrze 🙂

 • TOMASZ 28 października, 2019

  coca-cola to jest to

 • gośśka 14 lutego, 2022

  nigdy nie jadłam orzeszków cola ale brzmią zachęcająco 😉

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ