Co to jest chwyt Kristellera i jakie są jego konsekwencje
Medykalizacja porodów nie zawsze służy kobietom i ich dzieciom. Piszemy o możliwych konsekwencjach kontrowersyjnego chwytu Kristellera
Okazuje się że nadmierna troska umieściła porody w ścisłych ramach służby zdrowia. Czasami ratuje to życie matki i dziecka. Może jednak u niektórych ciężarnych kobiet budzić bardzo wysoki poziom stresu i braku poczucia bezpieczeństwa. Jeszcze mniejsze uzasadnienie ma stosowanie chwytu Kristellera podczas porodów szpitalnych.
Medykalizacja porodów
Socjologowie zauważają, że porody szpitalne to przykład procesu, w wyniku których określone rejony życia społecznego, mające swoją własną tożsamość społeczną stają się elementem domeny medycznej. Określili to zjawisko medykalizacją.
Medykalizacja ciąży i porodu nie wynika z zaborczej potrzeby przywłaszczania sobie przez medycynę kolejnych przestrzeni społecznych. To efekt troski, obawy, że jeśli zabraknie szybkiej reakcji specjalistów, to efekt przyjścia na świat nowego życia może zamienić się w tragedię.
W przypadku ciąży fizjologicznej wybór osoby prowadzącej ciążę i wybór miejsca porodu powinny być pozostawione kobiecie. Tak będzie prawdopodobnie jej dobra i dobra dziecka.
Współczesna kobieta różni się od swoich rówieśniczek sprzed stu lat. Obecnie kobieta żyje na ogół z daleka od natury. Pośpiech, stres, złe nawyki żywieniowe oraz siedzący tryb życia powodują, ze ciało kobiety przyjmuje nienaturalne wzorce postępowania. Może więc potrzebować specjalistycznej opieki medycznej zarówno w czasie ciąży, jak i w chwili porodu.
Co to jest chwyt Kristellera
Oczywiście, przez medykalizację porodu określa się także rutynowe i zbędne procedury medyczne, stosowane często bez uzasadnienia i wskazań klinicznych. Są to metody kwestionowane przez niektórych specjalistów okołoporodwych, jak popularnie stosowany podczas porodów w szpitalu chwyt Kristellera.
To zabieg w czasie porodu, polegający na ucisku dna macicy. Nazwa metody upamiętnia nazwisko niemieckiego położnika, Samuela Kristeller, który stosował i propagował ucisk dna macicy przed ponad stu laty.
Po co stosuje się chwyt Kristellera? Bo przyspiesza przebieg II fazy porodu. Zwolennicy tej metody nie mogą pochwalić się żadnymi innymi jego zaletami.
Jakie mogą być konsekwencje chwytu Kristellera
Za to przeciwnicy wykonywania podczas porodu chwytu Kristellera twierdzą, ze manewr może wywołać niebezpieczne powikłania zdrowia matki i dziecka.
Wśród zagrożeń dla rodzącej kobiety, jakie niesie użycie chwytu Kristellera wymienia się:
– uszkodzenie krocza,
– uszkodzenie zwieracza odbytu,
– przedwczesne oddzielenie łożyska,
– pęknięcie macicy
– krwotok.
Chwyt Kristellera jest niebezpieczny dla dziecka, ponieważ może doprowadzić do złamania jego kości i uszkodzenie splotu ramiennego. Jego zastosowanie podnosi ryzyko wystąpienia dystocji barkowej. Może też dojść do niedotlenienia organizmu dziecka i krwawienia wewnątrzczaszkowego.
Obecnie nadal jest stosowany w niektórych szpitalach w Polsce, pomimo tego, ze jest metodą mocno kontrowersyjną. Chwyt Kristrllera nigdy jednak nie został zakazany.