Konto junior, czyli bankowanie dla najmłodszych. Czy to ma sens?
Jak zatem wybrać najlepsze konto junior?
Banki rozszerzają swoją ofertę na najmłodszych klientów – proponują konta osobiste dla dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat. Taka opcja budzi wątpliwości wielu rodziców. Pojawia się zatem pytanie: czy korzystanie z tego typu rachunku przez dzieci rzeczywiście ma sens? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania
Konto osobiste dla dzieci (znane również jako konto junior) działa na podobnej zasadzie jak rachunek bankowy dla osób dorosłych. Pozwala na gromadzenie środków i korzystanie z nich – zarówno za pośrednictwem transakcji bezgotówkowych, jak i poprzez wypłatę gotówki z bankomatów.
Konto dla młodzieży – dlaczego warto?
Rachunek osobisty dla młodzieży to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Na jego korzyść przemawia przede wszystkim możliwość przeprowadzenia edukacji finansowej w praktyce. Dziecko na własnym przykładzie uczy się racjonalnego gospodarowania pieniędzmi i jednocześnie poznaje ich wartość. Ponadto ponosi konsekwencje szybkiego wydawania środków w ciągu miesiąca, np. przez kolejne dni zostaje bez pieniędzy i musi czekać na następne wpływy od rodziców.
Zakładając konto junior, nie trzeba obawiać się utraty kontroli nad wydatkami. Wręcz przeciwnie, każda transakcja będzie rejestrowana w historii rachunku, co pozwoli na monitorowanie dokonywanych transakcji. Na tej podstawie będzie można przeprowadzać pogadanki, co stanowi świetne uzupełnienie edukacji finansowej.
Jak wybrać dobre konto junior?
Na rynku finansowym powstaje coraz więcej rachunków przeznaczonych dla młodzieży. Jak zatem wybrać najlepsze konto junior? Na pewno nie powinien to być przypadkowy wybór, ponieważ tego typu produkty bankowe mogą się różnić i to znacząco.
Weź pod uwagę między innymi aspekty, takie jak:
- opłata za prowadzenie konta,
- opłata za wydanie i korzystanie z karty debetowej,
- opłaty za podejmowanie gotówki z bankomatów,
- dostęp do konta przez bankowość internetową i mobilną,
- możliwość systematycznego odkładania pieniędzy,
- możliwość stałego kontrolowania wydatków.
Jak widzisz, liczą się nie tylko względy finansowe. Przydaje się bowiem także stały wygląd w dokonywane transakcje – dzięki temu wiesz, jak dziecko gospodaruje pieniędzmi.
Nie bój się założyć swojemu dziecku konta junior. Dzięki temu pociecha od najmłodszych lat będzie miała styczność z finansami i w dorosłym życiu znacznie bardziej doceni wartość pieniądza.