Friday, March 21, 2025
Home / PARTNER MK  / Najlepsze konto dla młodych

Najlepsze konto dla młodych

Nastolatek chce rozliczać się ze znajomymi w parę minut i wygodnie płacić za zakupy, a rachunek bankowy może mu to zapewnić. Powinien tylko być bezpłatny i funkcjonalny, a wtedy spełni każde oczekiwania

konto-dla-mlodych-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Młody człowiek ma swoje potrzeby, które zwykle są inne niż u nas, dorosłych. Nie inaczej jest w sferze finansów. Konto bankowe dla młodzieży rządzi się swoimi prawami i powinno uwzględniać upodobania wyjątkowej grupy klientów, jaką są osoby poniżej 18 roku życia. Jaki w takim razie jest idealny rachunek dla młodych?

 

Choć mianem “konto dla młodych” można określić rachunki zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i studentów (w końcu każda z tych grup jest młoda ), to skupmy się tym razem na typowych kontach dla nastolatków. Jakie powinno być? Co oferować? Prześwietlamy!

Na małe i większe potrzeby

Jeśli jako rodzice wahamy się, czy dziecko powinno mieć swoje konto, nie ma powodów do obaw. Rachunek młodzieżowy może okazać się naprawdę trafną decyzją. Można na niego przelewać kieszonkowe, zamiast szukać w portfelu gotówki. Nastolatek sam może uczyć się zarządzania budżetem, korzystania z karty płatniczej, dokonywania drobnych płatności itp. Bankowość internetowa i aplikacja mobilna z kolei pozwolą młodemu człowiekowi na samodzielne rozliczenia ze znajomymi, sprawdzanie stanu konta czy korzystanie z dodatkowych opcji (np. rachunku oszczędnościowego).

Konto bankowe dla młodych trudno założyć samodzielnie

Skupmy się na kwestii zakładania rachunku młodzieżowego. Okazuje się, że nastolatek nie może sam otworzyć konta bankowego. Zawsze będzie potrzebował do tego zgody tzw. przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej rodzica. W praktyce najczęściej będzie trzeba udać się z dzieckiem do oddziału banku, zabrać dokumenty tożsamości (np. dowód osobisty, legitymacja szkolna itp.) i podpisać umowę. Czasem konto bankowe dla nastolatka można także założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Wtedy zwykle rodzic otwiera dziecku rachunek (w ramach uproszczonej procedury) w tym samym banku, w którym sam posiada konto.

konto-dla-mlodych-2-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Konto bankowe dla młodzieży powinno być tanie

Przejdźmy do opłat, czyli kwestii ważnej dla każdego, kto kiedykolwiek posiadał rachunek w banku. Miesięczna opłata za konto i związane z nim usługi potrafi uprzykrzyć życie, dlatego jeśli rachunek dla nastolatka ma się opłacić, powinien być jak najtańszy. Mamy tu na myśli różne grupy kosztów:

  • prowadzenie rachunku,
  • obsługę karty debetowej,
  • wypłaty z bankomatów,
  • przelewy internetowe.

Konto bankowe dla młodych rządzi się swoimi prawami. Zanim dzieci staną się pełnoletnie, mogą mieć problemy np. z kontrolowaniem wydatków czy pilnowaniem opłat za rachunek. Nastolatek może zapomnieć, czy spełnił warunek bezpłatności konta i wykonał odpowiednią liczbę transakcji kartą, czy wypłaty gotówki z danego bankomatu są darmowe itp. Właśnie dlatego rachunek młodzieżowy nie może generować uciążliwych kosztów. Na szczęście na rynku są takie oferty, co pokazuje chociażby zestawienie serwisu NajlepszeKonto.pl – https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-mlodziezowych.

Konto dla młodych musi iść z duchem czasu

Młodzież to grupa klientów, w którą warto inwestować, bo dobre nawyki zdobyte odpowiednio wcześnie potrafią zaprocentować w przyszłości. Nastolatki są aktywne, podążają za nowościami i takie też powinno być konto – nowoczesne, mobilne, dopasowane do potrzeb młodego człowieka. Młodzi płacą telefonem z Google Pay czy Apple Pay (a nawet zegarkiem!), korzystają z płatności Blik i wykonują przelewy w aplikacji mobilnej, podczas gdy ich rodzice często nawet nie słyszeli o płatnościach mobilnych. Nastolatek chce mieć wszystko w zasięgu ręki, rozliczać się ze znajomymi w parę minut i wygodnie płacić za zakupy. Rachunek bankowy może mu to wszystko zapewnić. Najważniejsze, aby konto dla młodych było bezpłatne i funkcjonalne, a wtedy spełni każde oczekiwania.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ