Monday, June 24, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / Najczęściej palą je kobiety. Od jutra papierosy mentolowe znikają ze sklepów

Najczęściej palą je kobiety. Od jutra papierosy mentolowe znikają ze sklepów

Koniec mentolowego dymka?

koniec papierosów mentolowych

Palisz mentole? Leć na zakupy! / fot. Bianca Salgado / Pexels

Od 20 maja nie kupimy już papierosów mentolowych i z kapsułką, które pali w Polsce około 3 mln osób. To efekt unijnej dyrektywy tytoniowej, mającej na celu zmniejszenie liczby nałogowych palaczy. Wśród fanów mentolowego dymka najwięcej jest kobiet. Czy warto zrobić zakupy? A może zamiast przerzucać się na alternatywne papierosy, potraktujesz ten zakaz jako nowy początek? Na końcu artykuły, podpowiadamy, jak rzucając palenie nie przytyć. A może nawet… Schudnąć

 

 

Dlaczego nie kupisz już mentoli?

Zakaz sprzedaży mentoli pozytywnie oceniają eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca. Jak bowiem argumentują, papierosy te powodują łatwiejsze uzależnienie się od palenia, które jest główną przyczyną raka płuca i wpływa na rozwój wielu innych nowotworów. Dyrektywa tytoniowa została przyjęta przez Parlament Europejski w 2014 r. Wskutek tego dokumentu kilka lat temu na paczkach papierosów pojawiły się zdjęcia przedstawiające destrukcyjny wpływ palenia na zdrowie. Teraz w życie wchodzi kolejny zapis, w efekcie którego od 20 maja 2020 r. na terenie Unii Europejskiej nie będzie można kupić papierosów mentolowych i z kapsułką.
Z badań wynika, że papierosy mentolowe są bardziej powszechne wśród najmłodszych palaczy i kobiet, a także wśród osób rozpoczynających palenie. Dlatego w pierwszej kolejności to te wyroby tytoniowe zostały wycofane ze sprzedaży.

To bardzo dobry krok. Pamiętajmy, że palenie jest główną przyczyną raka płuca i powoduje rozwój wielu innych nowotworów. Gdyby wszyscy palacze pozbyli się tego nałogu, za 10-15 lat prawie nie byłoby zachorowań na raka płuca, który jest najczęstszą chorobą nowotworową

– komentuje prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Jak podkreśla ekspert, papierosy mentolowe powodują łatwiejsze uzależnienie się od palenia. Świeży, a więc przyjemny smak mentolu ma szczególne znaczenie dla osób, które nie są jeszcze nałogowymi palaczami i zwykły dym tytoniowy jest dla nich zbyt ostry i drażniący. Dlatego mentole wydają się być przyjemniejszym zamiennikiem zwykłego papierosa.

Palenie papierosa mentolowego sprawia wrażenie, że jest on mniej szkodliwy od papierosa bez dodatków smakowych. Wydaje się, że zawiera mniej tytoniu, niestety to jest absolutnie złudne. Papierosy mentolowe zawierają taki sam tytoń jak wszystkie inne, tylko z dodatkiem, który delikatnie zmienia jego smak

– wyjaśnia prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, i Prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Łagodzące działanie mięty

via GIPHY

 

Eksperci Polskiej Grupy Raka płuca zwracają uwagę na szkodliwą w dłuższej perspektywie właściwość papierosa mentolowego, jaką jest łagodzenie drażniącego działania dymu tytoniowego. Wdychany, chłodzący mentol natychmiast niweluje wpływ tytoniu na receptory dróg oddechowych, co zostało m.in. dowiedzione w badaniach naukowców z Yale i University of Connecticut .

Łagodzące działanie mięty na drogi oddechowe jest kolejnym argumentem, dla którego opowiadam się za likwidacją papierosów mentolowych

– mówi prof. Jacek Jassem. – Człowiek, który pali papierosy z dodatkiem mentolu ma łagodniejsze objawy związane z nałogiem, takie jak np. kaszel. Drażniące działanie tytoniu, z powodu którego ludzie często rzucają palenie, jest więc mniejsze. W efekcie wydaje im się, że mogą palić więcej. Miętowy smak papierosa może sprawiać, że zaciągają się mocniej i wdychają więcej substancji smolistych.

Polski opór

Nasz kraj, to według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego, trzeci na świecie i drugi w Europie eksporter wyrobów tytoniowych, dlatego zakaz sprzedaży mentoli uderzy mocno w branżę. Według ekspertów, może to być powodem oporu stawianego przez Polskę wobec wdrożenia dyrektywy.
– Niestety, Polska przez długi czas kontestowała na forum Komisji Europejskiej decyzję wycofania ze sprzedaży papierosów mentolowych. Konsternację wzbudziła skarga naszego rządu wniesiona do Trybunału Sprawiedliwości UE zawierająca argument, że papierosy mentolowe są produkowane w Polsce od 1953 roku i powinny być traktowane jako wyrób tradycyjny – mówi prof. Jacek Jassem. – Fakt, że jesteśmy jednym z największych producentów mentolowych wyrobów tytoniowych w Europie nie daje podstaw do lekceważenia zdrowia.
Mentolowe, smakowe, zwykłe, cienkie czy grube – wszystkie szkodzą! Dlatego – jak podkreślają eksperci – najlepiej wraz ze zniknięciem mentoli pomyśleć o rzuceniu palenia. Tymczasem, jedynie 10 proc. palących rozważa rozstanie z nałogiem po wycofaniu z rynku ich ulubionych papierosów – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Maison and Partners na zlecenie Federacji Konsumentów. Niemal 20 proc. wprost przyznaje, że będzie szukać produktów na czarnym rynku lub samodzielnie wykona papierosy smakowe w domu.

Mentole znikają ze sklepów. Co w zamian?

Zakaz nie dotyczy płynów do papierosów elektronicznych, czy wkładów do modnych ostatnio wyrobów tytoniowych (podgrzewacze tytoniu). Zakaz nie obejmuje również cygar, cygaretek, jak i tabak. Jak podkreślają dr Dorota Lewandowska i socjolog zdrowia i medycyny Krzysztof Przewoźniak w książce „Weź to rzuć”, grupą najbardziej narażoną na wzrost zainteresowania e-papierosami jest młodzież. Młodzi ludzie postrzegają je jako modny gadżet. E-papierosy można spersonalizować, zsynchronizować ze smartfonem, wybrać sobie smak i ulubiony kolor. E-papieros silniej uzależnia i rzadziej wywołuje obrzydzenie. Nikt jednak nie zakazuje ich palenia. Wprowadzając restrykcje dotyczące tradycyjnych papierosów mentolowych możemy przypuszczać, że rynek e-papierosów powiększy się o kobiety i młodych, którzy potraktują ją jako legalną alternatywę. 

Czy e-papierosy szkodzą?

Jest w nich szkodliwa nikotyna, a skład tych e-papierosów, które jej nie zawierają, nie jest dokładnie znany. E-papierosy nie zawierają substancji smolistych, ale za to znajdują się w nich inne toksyczne substancje, możliwe, że bardziej szkodliwe. Prawda jest taka, że wciąż o nich za mało wiemy. Przede wszystkim brakuje niezależnych, przekonujących badań, które udowodniłyby, że są one mniej szkodliwe w porównaniu z tradycyjnymi papierosami.

Zarówno e-papierosów, jak i tytoniu podgrzewanego nie można zaliczyć do zdrowych produktów. We wszystkich tego typu produktach znajdują się substancje kardiotoksyczne, pneumotoksyczne, a także kancerogenne. I choć, jak pokazują wyniki badań laboratoryjnych, ich ilość jest znacznie mniejsza niż w papierosach tradycyjnych, to nie ma ich bezpiecznej dawki. Sposób używania e-papierosów, na przykład podgrzewanie ich grzałki, może podnosić znacznie stężenie zawartych w nich substancji toksycznych

– twierdzi Krzysztof Przewoźniak.

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Kto choć raz próbował rzucić palenie, doskonale wie, jak łatwo popaść w kolejną pułapkę – podjadania słodyczy. Gdy odstawiasz papierosy, pojawia się hipoglikemia. Nikotyna hamuje głód i rozwiązuje problem zaparć. To dlatego gdy przestajemy palić, przeciętnie w ciągu pierwszych miesięcy przybywa nas o półtora kilograma. Dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska radzi, jak zapobiec tyciu i zawalczyć o dobry metabolizm.

 

☑ Jedz 5 małych posiłków dziennie 

☑ Spaceruj

☑ Suplementuj witaminę D

☑ Wysypiaj się

☑ Pij 1,5 lita wody dziennie

☑ Jedz błonnik i białko

☑ Pij zieloną herbatę

☑ Pij czerwoną herbatę

☑ Pozwól sobie na lody (najlepiej – sorbety)

☑ Używaj przypraw (lubczyk, pieprz cayenne, jałowiec, majeranek, kminek, mięta, cynamon, imbir)

☑ Żuj bezcukrowe gumy

☑ Jedz pokrojone w kawałki marchewki, kalarepkę, cukinie

☑ Jedz suszone owoce

☑ Pij koktajle

☑ Celebruj posiłki

☑  Za zaoszczędzone pieniądze zafunduj sobie zabiegi na twarz z witaminą C

 
Na podstawie: Forum Raka Płuca oraz książki „Weź to rzuć!. Jak bezboleśnie skończyć z paleniem” Magdaleny Błaszczak (Wyd. Burda Książki)

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ