Friday, April 19, 2024
Home / Kultura  / Kongres Kobiet

Kongres Kobiet

Tyle światłych kobiet w jednym miejscu można zobaczyć tylko na Kongresie Kobiet. Właśnie zakończył się pierwszy dzień tego niezwykłego wydarzenia.

Kongres-Kobiet

Kongres Kobiet: Donald Tusk gratuluje Oldze Krzyżanowskiej nagrody Kongresu Kobiet , fot.Barbara Pawlik

Przyznaniem nagrody Oldze Krzyżanowskiej zakończył się pierwszy dzień Kongresu Kobiet. Olga Krzyżanowska, dziękując za wyróżnienie, powiedziała: Człowiek żałuje w życiu tylko tych rzeczy, które mógł zrobić, ale nie zrobił.

Kongres-Kobiet

Donald Tusk gratuluje Oldze Krzyżanowskiej nagrody Kongresu Kobiet , fot. Barbara Pawlik

„Równa praca, za płacę równej wartości” – pod takim hasłem Kongres Kobiet zebrał się w Warszawie już po raz trzeci. Polityczki, ekonomistki, naukowczynie, twórczynie, aktywistki społeczne i pozostałe 6 tys. kobiet z całej Polski będzie przez dwa dni rozmawiać o tym, jak zwiększyć obecność kobiet w życiu publicznym i społecznym wbrew utartym stereotypom. W uroczystej inauguracji Kongresu udział wziął pierwszy feminista Europy, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.
Wśród kilkudziesięciu zagranicznych gości Kongresu są m.in. Viviane Reding, europejski symbol zaangażowania w sprawy kobiet, Ann Snitow, ikona amerykańskiego feminizmu czy Constance Morella i Path Shroeder, kongreswomenki ze Stanów Zjednoczonych.

– Witajcie dobre kobiety. Bardzo się stęskniłam za widokiem tej sali pełnej kobiet gotowych do działania. Widać, że nasza zasada: masz pomysł, to go zrób, działa perfekcyjnie – Henryka Bochniarz, otwierając oficjalnie Kongres.
W dwudniowym programie III, Europejskiego, Kongresu Kobiet znalazło się ponad 30 spotkań. Pierwszy dzień zdominowały debaty, które nakreślały rynkową perspektywę szans i barier w rozwoju ekonomicznego i społecznego potencjału kobiet.

Jutro, w drugim dniu kongresu,  odbędzie się kilkadziesiąt warsztatów, wykładów i prezentacji m.in. o kobietach w wojsku, równościowym rodzicielstwie, feminizacji systemu opieki, edukacji seksualnej czy przedsiębiorczości kobiet wiejskich.

Kongres Kobiet to największy ruch społeczny w Polsce. Jego celem jest aktywizacja społeczna i polityczna Polek. Kongres skupia kobiety z całej Polski, o różnych poglądach, wywodzące się z różnych środowisk. Nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ