Ponad pół tysiąca kobiet zarejestrowało się już na I Małopolski Kongres Kobiet
Gospodynie domowe, studentki, kobiety z miast i wsi, bizneswoman, artystki, góralki, polityczki, profesorki, kobiety ze służb mundurowych – oto uczestniczki I Małopolskiego Kongresu Kobiet, który odbędzie się w sobotę, 1 marca 2014 r. w Audytorium
Gospodynie domowe, studentki, kobiety z miast i wsi, bizneswoman, artystki, góralki, polityczki, profesorki, kobiety ze służb mundurowych – oto uczestniczki I Małopolskiego Kongresu Kobiet, który odbędzie się w sobotę, 1 marca 2014 r. w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
I Małopolski Kongres Kobiet to pierwsza tego typu inicjatywa w województwie, która ma na celu szeroką integrację środowisk kobiecych z powiatów, gmin i miast Małopolski. Hasło przewodnie kongresu, czyli „Poznajmy się! Zintegrujmy! Poczujmy naszą siłę!” dobrze oddaje ducha imprezy adresowanej do lokalnych środowisk nauki, biznesu, polityki i sztuki oraz do osób prywatnych. Celem Kongresu jest głównie wzajemne poznanie się, wymiana doświadczeń i inspiracja do działania. Wydarzenie objęła swoim honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.
Zainteresowanie kongresem jest bardzo duże. Mamy wybitne kobiety zasiadające w naszym komitecie honorowym, niezwykłe osoby prowadzące panele oraz ciekawy program. Czekamy z niecierpliwością, aby wszystkie uczestniczki poczuły tę kobiecą energię 1 marca. Rejestracja on-line wciąż trwa, można też rejestrować się na miejscu. – mówi Marta Stanek, prezeska Stowarzyszenia „Most Kobiet”, które jest organizatorem I Małopolskiego Kongresu Kobiet.
Głównym panelem części porannej będzie „Małopolanek portret własny” poprzedzony prezentacją w liczbach i faktach sytuacji kobiet w Małopolsce. Natomiast w części popołudniowej przygotowano wiele ciekawych spotkań, dyskusji oraz prezentacji m.in. na temat zdrowia kobiety i rodziny, wzmacniania aktywności politycznej kobiet, godzenia ról i obowiązków, aktywizacji kobiet z regionów wiejskich, czy nowych technologii jako zawodów przyszłości. Będzie również panel poświęcony obecności kobiet w sporcie, a w trakcie innego poznamy kobiety, które mimo niepełnosprawności realizują się w różnych rolach społecznych. Ciekawie zapowiada się też spotkanie o frapującym tytule „Czy katoliczka może być feministką?” z udziałem osoby duchownej pośród panelistów. Aktualny program kongresu znajduje się na stronie www.malopolskikongreskobiet.pl
W części szkoleniowej organizatorki proponują warsztaty z edukacji finansowej „Finanse na szpilkach, czyli jak być prawdziwie niezależną”. Natomiast w kuluarach zaprezentują się organizacje pozarządowe, wystawcy i sponsorzy, będzie działać kawiarenka „Lokalne smaki” w ramach projektu Produkt Lokalny Małopolska oraz dwie wystawy fotograficzne. Kongres uświetni zespół Airis Quartet, z gościem specjalnym prof. Dorotą Imiełowską, który na zakończenie zagra tanga Astora Piazzolli.
I Małopolski Kongres Kobiet jest wydarzeniem apolitycznym, udział w nim jest bezpłatny. Wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie: www.malopolskikongreskobiet.pl, lub przyjść 1 marca do Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 35 w Krakowie i zarejestrować się na miejscu.
I Małopolski Kongres Kobiet objęła Patronatem Honorowym Małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska. Matronat nad wydarzeniem sprawuje Kongres Kobiet, a partnerami są: Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, Powiat Wielicki, Małopolska Izba Rolnicza, MISTiA. Sponsorzy to: Grupa Trip, BMW, Farmona, Synevo, Krakowski Park Technologiczny, Mokate, Open Medical, oraz Lajkonik, Małopolanka i Rafapol. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP Kraków, Radio Kraków, Miasto Kobiet, Tygodnik Podhalański, Gazeta Gdowianin, wkrakowie.pl
Rejestracja na Kongres: www.malopolskikongreskobiet.pl
Odwiedź nas i polub na FB: facebook.com/malopolskikongreskobiet
***
Stowarzyszenie Most Kobiet: Stowarzyszenie jest wyłącznym organizatorem I Małopolskiego Kongresu Kobiet. Zarejestrowane zostało latem 2013 r., choć prace nad kongresem trwały już wcześniej. Nazwa „Most Kobiet” zawiera w swojej symbolice potrzebę łączenia różnych środowisk w celu poznawania, budowania porozumienia, współdziałania i współpracy. Most to też przechodzenie na drugi brzeg – zrozumienie drugiej strony i zamiana utartych schematów myślenia.