Thursday, June 13, 2024
Home / Kultura  / „Koneser” najbardziej utytułowanym filmem roku

„Koneser” najbardziej utytułowanym filmem roku

„Koneser” Giuseppe Tornatore ponownie został okrzyknięty najlepszym filmem w Europie. Otrzymał aż sześć prestiżowych nagród Nastri d’Argento, które przyznawane są przez Związek Włoskich Krytyków Filmowych.

"Koneser"

"Koneser" / fot. materiał prasowy

„Koneser” Giuseppe Tornatore ponownie został okrzyknięty najlepszym filmem w Europie. Otrzymał aż sześć prestiżowych nagród Nastri d’Argento, które przyznawane są przez Związek Włoskich Krytyków Filmowych. To już drugi tak duży sukces nowego dzieła zdobywcy Oscara za „Cinema Paradiso” podczas europejskiej gali filmowej w 2013 roku.

"Koneser"

„Koneser” / fot. materiał prasowy

„Koneser” stał się tym samym, analogicznie do swojego tytułu, najczęściej nagradzanym obrazem powstałym we Włoszech w ostatnich latach. W miniony weekend zdominował rozdanie nagród Nastri d’Argento, przyznawanych przez tamtejszych krytyków filmowych. Najnowsza produkcja Giuseppe Tornatore zdobyła aż 6 statuetek, w tym najważniejsze – za najlepszy film oraz najlepszą reżyserię. Nastri d’Argento, zwane również Srebrnymi Taśmami to najstarsze europejskie wyróżnienia filmowe, przyznawane nieprzerwanie od 1946 roku.

To już ósma nagroda włoskich krytyków w karierze Tornatore. Ostatnio został nagrodzony statuetką za film „Baaria” w 2010 roku. Sukces przyniosły mu również takie produkcje jak „Nieznajoma”, „1900: Człowiek legenda”, „Sprzedawca marzeń”, „Czysta formalność”, „Wszyscy mają się dobrze” oraz „Kamorysta”.

Pozostałe wyróżnienia otrzymali m.in. producenci, scenograf kostiumolog oraz montażysta filmu. Prawdziwym rekordzistą został autor muzyki, Ennio Morricone („Bękarty wojny”, „Karol – człowiek, który pozostał człowiekiem”, nominacje do Oscara m.in. za „Malenę”, „Bugsy’ego” , „Nietykalnych” i „Misję”). „Koneser” przyniósł mu już dziesiątą statuetkę w karierze.

To kolejny, w krótkim odstępie czasu, tak wielki sukces „Konesera”. Film w połowie czerwca zdobył aż sześć nagród Davida di Donatello, które uważane są za odpowiedniki włoskich Oscarów. Anglojęzyczny przebój kin w wielu krajach staje się najbardziej utytułowaną europejską produkcją roku i jest murowanym faworytem podczas gali wręczenie prestiżowych nagród Starego Kontynentu.

"Koneser"

„Koneser” / fot. materiał prasowy

„Koneser” to pełna niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o  mężczyźnie (laureat Oscara i gwiazda „Jak zostać królem” Geoffrey Rush), który od lat ma absolutną kontrolę nad swoim światem ekspertów i kolekcjonerów najdroższych dzieł sztuki, ale staje się zabawką w rękach tajemniczej klientki. Bohater wiedzie samotniczą egzystencję wśród luksusu płócien starych mistrzów i piękna włoskich pałaców,  pewien, że nic nie zakłóci jego ustabilizowanego życia i nie zagrozi głęboko skrywanym sekretom. Gdy jego uporządkowany świat zaczyna burzyć pojawienie się młodej i pięknej kobiety, tytułowy Koneser  odkrywa emocje, jakich nigdy nie dostarczyłaby mu największa aukcja jego kariery.

Nowe dzieło włoskiego mistrza, którego Polacy szczególnie cenią za „Malenę” i „Cinema Paradiso”, trafi na ekrany naszych kin już 2 sierpnia. Wcześniej zostanie zaprezentowany polskiej publiczności na festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Polskim dystrybutorem jest Monolith Films.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ