Thursday, July 18, 2024
Home / Kultura  / Koncert Yvonne Sanchez & Pedro Tagliani

Koncert Yvonne Sanchez & Pedro Tagliani

Już 10 października rozpocznie się XVI Festiwal Gitarowy we Wrocławiu i potrwa on aż 20 dni. W ramach tego wydarzenia będziecie mogli zobaczyć i posłuchać swoich ulubionych wykonawców. 27 października na scenie wrocławskiego Klubu

Yvonne Sanchez & Pedro Tagliani

Yvonne Sanchez & Pedro Tagliani (materiał prasowy)

Już 10 października rozpocznie się XVI Festiwal Gitarowy we Wrocławiu i potrwa on aż 20 dni.  W ramach tego wydarzenia będziecie mogli zobaczyć i posłuchać swoich ulubionych wykonawców. 27 października na scenie wrocławskiego Klubu Firlej wystąpią Yvonne Sanchez i Pedro Tagliani. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00.

Yvonne Sanchez & Pedro Tagliani

Yvonne Sanchez & Pedro Tagliani (materiał prasowy)

Współpraca Yvonne Sanchez (wokal) i Pedro Tagliani’ego (gitara) trwa od kilku lat, a jej owocem jest koncertowy album „Songs About Love” nagrany w październiku 2011 roku w Pradze.  Płyta zgodnie z tytułem zawiera piosenki o miłości, wśród których są zarówno znane jazzowe standardy („The look of Love”, „Cry me a river”), jak i autorskie utwory Yvonne Sanchez. Jest to muzyka, która zachwyca zwłaszcza pięknymi aranżacjami i głosem wokalistki.

Yvonne Sanchez to barwna postać współczesnej muzyki jazzowej, jest nie tylko świetną wokalistką, ale i kompozytorką oraz producentką. Urodziła się w Polsce, w polsko-kubańskiej rodzinie, a swoją karierę muzyczną rozpoczęła grając na perkusji w zespole Józefa Skrzeka. Po przeprowadzce do Niemiec zainteresowała się grą na gitarze basowej i pianinie. Chociaż muzyka była w jej życiu od zawsze, to właściwie nigdy nie myślała o tym, by zostać wokalistką, aż do 1994 roku, gdy przeprowadziła się do Pragi. Tam zadebiutowała w tej roli, śpiewając w popularnym praskim klubie jazzowym Reduta. W 1998 roku przez Czeskie Stowarzyszenie Jazzowe została ogłoszona wokalistką roku.

Jej największą inspiracją jest muzyka Elli Fitzgerald, Sary Vaughan i Billie Holliday, jednakże nie ogranicza się wyłącznie do wykonywania jazzu. Już w latach 90. zaangażowała się w projekt „Brazilian Groove” poświęcony muzyce latynoskiej i twórczości jej ulubionego brazylijskiego kompozytora, Antonio Carlosa Jobima. Jest perfekcjonistką – nie wydaje często płyt, jednak każde jej wydawnictwo staje się ważnym muzycznym wydarzeniem. Już debiutancka płyta „Invitation”, która ukazała się w 2001 roku, odniosła wielki sukces. W jej nagraniu brał udział zespół Robert Balzar Trio. Album zachwycił krytyków, którzy mówili o nim, jako o jednej z najlepszych jazzowych płyt wydanych w Czechach. Te głosy zachwytu potwierdziła w 2002 roku nominacja do czeskiej nagrody Grammy w kategorii jazz i blues.

Na drugi album Yvonne Sanchez trzeba było czekać aż 7 lat, jednak okazało się, że było warto. Płyta „My Garden” uzyskała status złotej oraz nominację do prestiżowej czeskiej nagrody muzycznej – Andel w kategoriach: najlepszy album roku i najlepszy album jazzowy. Krążek powstał przy współpracy z wieloma muzykami pochodzącymi z Czech, Słowacji, Brazylii i Meksyku, którym w kreatywny sposób udało się połączyć jazz z muzyką latynoską i world music. Materiał z tej i poprzedniej płyty Yvonne Sanchez prezentowała podczas wielu koncertów zagranicznych, między innymi we Francji, Niemczech, Austrii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Brazylii, na Cyprze, Kubie i w Stanach Zjednoczonych.

Pedro Tagliani jest cenionym wykonawcą muzyki brazylijskiej. Swoją karierę muzyczną rozpoczął w latach 80. w Brazylii, jako gitarzysta i kompozytor zespołu Raiz de Pedra. Grupa wydała w sumie cztery instrumentalne płyty: „Trajetória”, „Ao Vivo”, „Diário de Bordo” i „Pictures”. Od 1993 roku Pedro Taglini mieszka i tworzy w Europie, głównie w Wiedniu i Monachium, biorąc udział w licznych projektach, jako gitarzysta i aranżer. W latach 90. rozpoczął również karierę solową. Jego pierwszą w pełni autorską płytą był krążek „Arvoredo” nagrany w Wiedniu razem z austriackim saksofonistą Thomasem Kugi. W 2010 roku ukazał się jego drugi solowy album „Ao Vento”. W międzyczasie był zaangażowany między innymi w jazzowe projekty Duško Gojkovića, Wolfganga Lackerschmida, Sandry Pires, Céline Rudolph i zespołu Hotel Bossa Nova. Nagrał również płytę w duecie z niemieckim pianistą Chrisem Gallem. Krążek zatytułowany „Duo Dois” ukazał się w 2009 roku. W tym samym czasie Pedro Tagliani rozpoczął współpracę z Yvonne Sanchez, biorąc udział w nagraniu jej drugiej płyty „My Garden” (źródło:materiał prasowy).

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ