Wednesday, June 19, 2024
Home / Kultura  / Koncert kolęd „My też pastuszkowie” w kościele św. Mikołaja w Krakowie

Koncert kolęd „My też pastuszkowie” w kościele św. Mikołaja w Krakowie

Poczuj klimat tych Świąt!

koncert kolęd chóru dziecięcego

Koncert kolęd, Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej / fot. Łukasz Łuszczek

Tuż po świętach, 27 grudnia 2018, Opera Krakowska zaprasza na koncert kolęd pt. „My też pastuszkowie”, który odbędzie się w kościele św. Mikołaja w Krakowie (godz. 19.00). Usłyszymy solistów – Iwonę Sochę i Michała Kutnika, Chór Dziecięcy oraz Orkiestrę Kameralną Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy

Program kolęd „My też pastuszkowie”

Na program wieczoru złoży się zbiór tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek opracowanych przez Marka Kluzę, Pawła Wójtowicza, Jana Henryka Botora, Tomasza Tokarczyka oraz Tomasza Chmiela. Obok wielu znanych i popularnych kolęd, których rodowód można znaleźć w muzyce ludowej, podczas koncertu usłyszymy też te rzadziej wykonywane pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe w różnorodnych muzycznych opracowaniach.

Ta wielobarwność form i stylów jest szczególnym walorem tego programu

– mówi Marek Kluza, kierownik Chóru Dziecięcego Opery Krakowskiej. „Elementy klasyczne i ludowe mieszają się z muzyką współczesną, a archaizmy z muzyką bliską filmowej i jazzowej. Użycie takich środków wyrazu ma służyć bogatej treści i różnorodnym charakterom, które odnajdujemy w polskich kolędach. Jest tu zatem radość z narodzenia («Dzisiaj w Betlejem»), jak i zaduma nad skromnymi warunkami tego narodzenia («Ach ubogi żłobie»). Słychać kołysankę («Lulajże Jezuniu»), a także pasterskie przekomarzanie się («My też pastuszkowie»). Dworski polonez («Bóg się rodzi») przeplata się z góralską biesiadą («Cieszmy się»). Podczas występu głosy dziecięce prowadzą nieustanny muzyczny dialog z dojrzałymi głosami solistów, a orkiestra im towarzyszy, spajając ten dialog” – dodaje.

Przypomnijmy, że koncert „My też Pastuszkowie”, który odbył się w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” w grudniu 2017 roku, został zarejestrowany, a następnie wydany na płycie DVD.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Kasie Opery Krakowskiej oraz online na stronie teatru (www.opera.krakow.pl).

 
Koncert kolęd „My też pastuszkowie” 

CO: Koncert kolęd „My też pastuszkowie” 
GDZIE: kościół św. Mikołaja w Krakowie
KIEDY: 27 grudnia 2018, godz. 19.00

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ