Niebawem dobijesz do magicznej granicy 65. roku życia? Nie masz się czym martwić! Z tej okazji przysługuje Ci wiele ulg i przywilejów, z których nie mógłbyś skorzystać nigdy wcześniej. O czym mowa? O bilecie seniora! Sprawdź czy się kwalifikujesz!
Bilet seniora w Warszawie ‒ co to?
Bilet seniora to szczególny rodzaj zniżki, która zostaje przyznana z okazji ukończenia pewnego wieku. Uprawnia on swoich posiadaczy do nieograniczonej liczby przejazdów, które mogą się odbyć w przeciągu roku, bo właśnie na taki okres czasu bilet ten jest ważny! Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że jesteś emerytem i posiadasz bilet seniora, który po raz pierwszy skasowano 20 stycznia 2021 r. Oznacza to, że do 20 stycznia 2022 r., a dokładniej do godziny 23:59 możesz dokonać na nim niczym nieograniczonej ilości przejazdów! Jak to możliwe? Bilet jest ważny na okres 365 dni, poza jednym małym wyjątkiem. Mowa o 29 lutego, który odbywa się raz na 4 lata. Są jednak inne kryteria, które należy spełnić. O czym dokładnie mowa?
Kryteria przyznawania
Na samym początku warto wspomnieć, że bilety seniorskie na terenie Warszawy są ważne tylko i wyłącznie z ważnym dokumentem tożsamości, na którym widnieje data potwierdzająca wiek pasażera. Bez niego sam bilet niestety nie będzie upoważniał do prawa skorzystania z takich przejazdów. Aby otrzymać imienny bilet dla seniora należy:
• Mieć ukończone 65 lat,
• Posiadać ważny dokument, który to potwierdzi,
• Mieszkać na terenie aglomeracji Miasta Warszawa.
Bilet seniora ‒ jak używać?
Tego rodzaju bilet można bez przeszkód zakodować na każdym nośniku, który został zaakceptowany przez Zarząd Transportu Miejskiego. Dotyczy to również dokumentów takich jak: Warszawska Karta Płatnicza, Karta Mazowiecka oraz wydawanej przez Urząd Gminy Karcie Miejskiej.
W celu aktywacji, bilet ten powinien zostać skasowany niezwłocznie podczas pierwszego przejazdu. W przypadku jazdy autobusem miejskim – po wejściu do pojazdu.
Natomiast w trakcie jazdy metrem – w bramce u wejścia na peron metra lub w kasowniku umieszczonym przy windzie. Podobnie można sprawdzić również ważność karty – wystarczy zbliżyć ją do kasownika
‒ mówi Tomasz Wykowski, redaktor naczelny w serwisie infosenior.pl.
Zawieszenie biletów w trakcie trwania pandemii
Z informacji zamieszczonej na oficjalnej stronie ZTM Warszawa wynika, iż z powodu pandemii każdy posiadacz biletu długookresowego może to zawiesić. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://zawieswkm.wtp.waw.pl. W celu zawieszenia karty wystarczy jedynie podać numer posiadanej karty. Dzięki temu wydane na zakup karty pieniądze nie „przepadną”.
Jak zawiesić bilet?
Według nowych rozporządzeń Prezydenta Warszawy wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej, którzy posiadają kartę seniora, mogą ja zawiesić – i to nawet trzykrotnie! Jest to ważna zmiana, zwłaszcza ze względu na to, iż przed pandemią zawieszenia można było dokonać tylko raz. Jednak od dnia 9 października 2020 r. można dokonać tego częściej.
Sprawdź też: https://infosenior.pl/angielski-dla-seniorow
Ponadto zmiana ta dotknie osoby, które przed tym dniem zdążyły już raz zawiesić posiadaną przez siebie kartę. Oznacza to, że jeżeli posiadacz biletu skorzystał z prawa do jego zawieszenia, będzie mógł dokonać tego jeszcze dwukrotnie. Oczywiście zanim termin jej ważności zdąży upłynąć.
Warto również wspomnieć, że wraz z początkiem nowego roku ilość dotychczasowych zawieszeń zostanie wyzerowana. Liczba zawieszeń do wykorzystania będzie naliczana od zera. Warto też wiedzieć, że będzie można tego dokonać na minimum 5 dni przed końcem ważności biletu. Data jego zawieszenia przypada natomiast na termin dokonania. Jego koniec dobiega natomiast na dzień przed datą zawieszenia.
Zobacz także: witaminy dla seniora
W bardzo prosty sposób także można odwiesić taki bilet. Wystarczy kupić i aktywować kolejny bilet lub dokonać również w stacjonarnym Punkcie Obsługi Pasażera ZTM. Na samym końcu warto jeszcze wspomnieć o tym, iż osoby które ukończyły już 70 lat, nie muszą posiadać karty seniora. Zgodnie z obowiązującym prawem mogą one korzystać z zupełnie bezpłatnych przejazdów.