Kominek z systemem DGP ‒ czy warto go zainstalować?
Zbuduj sobie najprzytulniejszy kącik w mieszkaniu
Nowoczesne kominki stanowią ozdobę dla domu, budują klimat oraz sprawiają, że dane wnętrze staje się jeszcze przytulniejsze i przyjaźniejsze dla wszystkich użytkowników. Trudno się zatem dziwić, że tak wiele osób decyduje się na wzniesienie kominka, również w połączeniu z systemem DGP, który pozwala na ogrzanie nie tylko pomieszczenia kominkowego. Jak działa system DGP i czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście korzystnym pomysłem na ogrzewanie? Kilka praktycznych wskazówek i informacji przekażemy w dzisiejszym artykule
Kominki powietrzne i system DGP – klimat i ciepło
Czym w ogóle jest system DGP? Pod tym skrótem ukrywa się „Dystrybucja Gorącego Powietrza”. Jest to zatem system, dzięki któremu można przetransportować ogrzane w palenisku kominka powietrze do innych pomieszczeń w domu lub biurze z pomocą systemu kanałów, łączących wszystkie części budynku. Kiedy można pozwolić sobie na takie rozwiązanie? Warto zacząć od dokładnego zaplanowania całej instalacji, która wymaga sporych prac remontowo-montażowych. Znacznie łatwiej wznieść taki system w nowym budynku, choć opracowanie go dla już istniejącego domu również jest możliwe, choć może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Pomieszczenie, w którym ma znaleźć się kominek, nie powinno mieć mniejszej kubatury niż 30 m. kw. Trzeba też zadbać o dostarczenie wystarczającej ilości powietrza do kominka.
System DGP występuje w dwóch wariantach:
• grawitacyjnym,
• wymuszonym.
System grawitacyjny pozwala na rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu kominkowym i w przylegających do niego wnętrzach w poziomie do maksymalnie 3 metrów. System wymuszony natomiast daje znacznie większe możliwości, równocześnie jednak wiąże się z większymi kosztami instalacji.
Z czego składa się system DGP?
Jakie są najważniejsze elementy wchodzące w skład systemu DGP? Kluczowe jest oczywiście samo źródło ciepła, czyli wkład kominkowy powietrzny, jak choćby te, które oferuje sklep z kominkami TrendKominki.pl. Należy dobrać urządzenie odpowiedniej sprawności, by mogło ogrzać wszystkie pomieszczenia połączone systemem grzewczym. Drugim elementem jest aparat nawiewowy, sterujący całym rozwiązaniem i zapewniający jego skuteczną pracę.
Oprócz tego niezbędne są też:
• filtry powietrza ‒ stanowiące zaporę dla kurzu i pyłu,
• kanały ‒ najczęściej wykonane z aluminium lub blachy cynkowej, wyposażone w izolację,
• kształtki ‒ do łączenia kanałów,
• anemostaty ‒ nawiewniki z regulowaną szczeliną, przez którą przedostaje się do wnętrza powietrze,
• kratki.
Dzięki nim da się stworzyć praktyczny system DGP, który zapewnia ciepło w różnych wnętrza, nie tylko w pomieszczeniu kominkowym.
Zalety i wady kominków z systemem dystrybucji ciepłego powietrza
Dlaczego warto zdecydować się na zainstalowanie systemu DGP w swoim domu? Takie rozwiązanie pozwala szybko i skutecznie ogrzać różne części domu. Poprawę warunków termicznych da się odczuć nawet po kilku chwilach od rozpalenia w palenisku. Rozwiązanie grawitacyjne nie jest zależne od części elektronicznych. Dlatego działa bezproblemowo nawet w razie awarii prądu, gdy inne źródła ciepła przestają działać.
System DGP to świetna alternatywa i wsparcie dla klasycznego centralnego ogrzewania. Można je stosować zwłaszcza w okresach przejściowych, gdy uruchomienie głównego kotła byłoby zwyczajnie nieopłacalne. W ten sposób da się zapewnić ciepło oraz znacząco obniżyć koszty domowego ogrzewania.
Czy system DGP ma wady? Podstawowym ograniczeniem jest konieczność ciągłego zasilania paleniska, by utrzymać pożądaną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. W razie dłuższej nieobecności dochodzi zatem do solidnego wychłodzenia wnętrz. Kanały powietrzne oprócz przenoszenia ciepła potrafią również roznosić zapachy, co niekiedy bywa dość niekomfortowe. Z pomocą systemu DGP nie można również ogrzewać wody użytkowej – do tego celu lepiej sprawdzają się kominki z płaszczem wodnym.
Wygodne ogrzewanie domu przy pomocy kominka – funkcjonalność, wygoda, niższe koszty
Kominek w domu to marzenie wielu osób, które pragną stworzyć piękny salon lub sypialnię. Warto jednak pamiętać o tym, że takie źródło ciepła potrafi być nie tylko niezmiernie dekoracyjne, ale też wyróżniać się olbrzymią praktycznością, stając się dodatkowym urządzeniem grzewczym do zapewniania optymalnej temperatury w domu. System DGP jest zatem naprawdę funkcjonalny, przyjazny użytkownikom i ekonomiczny.