Monday, October 7, 2024
Home / Kuchnia  / Kombucha – co to i jakie ma właściwości?

Kombucha – co to i jakie ma właściwości?

Dowiedz się, jak wyhodować własnego grzybka

grzyb kombucha w herbacie

Kombucha – właściwości zdrowotne / fot. Tim Oliver Metz / Unsplash

Co to jest kombucha? Jeśli szukasz napoju, który łączy orzeźwienie, zdrowotne właściwości i odrobinę alchemii, to z całą pewnością przypadnie ci do gustu kombucha. Co to? To lekko musująca herbata, fermentowana przez grzyb kombucha, która nie tylko wzmacnia organizm, ale i smakuje lepiej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Brzmi dobrze?

Właściwości zdrowotne kombuchy

Kombucha to napój fermentowany, powstający z herbaty (najczęściej czarnej lub zielonej), cukru i tzw. grzyba kombucha. Właściwości grzyba powodują, że napój nabiera kwasowości i specyficznego, korzennego smaku. Choć tak naprawdę, kombucha nie jest grzybem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Kombucha, czyli SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast), to symbiotyczna kolonia bakterii i drożdży, które odpowiedzialne są za fermentację. Proces fermentacji przekształca cukier i inne składniki w organiczne kwasy, gazy (które powodują musowanie napoju) i różnorodne składniki odżywcze.

Jeśli jesteś fanką superfoods, to na pewno docenisz zalety herbaty kombucha. Właściwości zdrowotne są liczne, na pierwszy plan wysuwa się to, że kombucha jest naturalnym probiotykiem. Dzięki procesowi fermentacji, powstają w niej dobroczynne bakterie, które wspierają naszą florę jelitową.

W efekcie, regularne spożywanie kombuchy, może poprawić trawienie, wspomóc odporność i pomóc w walce z niektórymi dolegliwościami żołądkowymi. Co jeszcze potrafi herbata kombucha? Właściwości tego napoju sięgają dalej niż do układu trawiennego. Kombucha jest też źródłem antyoksydantów, które pomagają zwalczać wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia się komórek. A jeśli to jeszcze nie przekonało cię do sięgnięcia po ten napój, warto wspomnieć, że niektóre badania sugerują, iż kombucha może obniżać poziom cukru we krwi i poprawiać funkcjonowanie wątroby.

Zobacz także:

Skąd się wzięła moda na pistacje?

 

Jak wyhodować grzyb kombucha

Mrożone herbaty w szklankach

Jak wychodować grzyb kombucha? / fot. Katherina Sousa / Unsplash

 

Jeśli chcesz przygotować taką herbatę w domowym zaciszu, będzie ci potrzebny własny grzyb kombucha. SCOBY to żywa kolonia bakterii i drożdży, która przypomina trochę galaretkę. Ma zwykle biało-beżowy kolor, jest miękki, sprężysty i rośnie warstwami.

To właśnie grzyb kombucha. Właściwości nie zachęcają do eksplorowania go, ale warto to zrobić. Jak wyhodować grzyb kombucha? Jeśli nie chcesz kupować herbaty kombucha, grzyb możesz wyhodować samodzielnie. Wystarczy odstawić gotową kombuchę (zakupioną, lub pozyskaną od znajomego hodowcy) na kilka tygodni.

Po tym czasie, na powierzchni płynu zacznie formować się nowy grzyb. Ważne jest, aby napój trzymać w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu, z dostępem do powietrza. Są to warunki, w których grzyb dobrze się rozwinie. Kiedy twój grzyb kombucha będzie gotowy, można zacząć regularnie produkować domową kombuchę – zdrowotny napój w wersji DIY.

Polecamy:

Szparagi – jak je przygotować na różne sposoby?

 

Kombucha – przepis

Czas na część praktyczną. Jeśli już wyhodowałaś swój grzybek kombucha, przepis poniżej pozwoli ci dobrze go spożytkować. A jeśli chcesz spróbować, jak smakuje kawowa kombucha, przepis jak zrobić taką alternatywną kawę, znajdziesz niżej.

Kombucha z zielonej herbaty (przepis)

Składniki:

• 1 grzyb kombucha (SCOBY)
• 1 litr wody
• 2 łyżeczki zielonej herbaty (lub 2 torebki)
• 50-100 g cukru
• 100 ml kombuchy z poprzedniego nastawu (starter)

Przygotowanie:

  • Zagotuj wodę i zaparz w niej zieloną herbatę. Kiedy herbata będzie gotowa, dodaj cukier i dokładnie wymieszaj, aż się rozpuści. Odstaw do ostygnięcia – pamiętaj, że SCOBY nie lubi wysokich temperatur.
  • Kiedy herbata będzie w temperaturze pokojowej, wlej ją do szklanego słoika. Dodaj kombuchę z poprzedniego nastawu oraz grzyb SCOBY. Przykryj słoik czystą ściereczką i zabezpiecz gumką.
  • Odstaw słoik w ciepłe, ale zacienione miejsce na 7-10 dni. Po tym czasie spróbuj napoju – im dłużej fermentuje, tym bardziej kwaśny i musujący będzie.
  • Kiedy kombucha osiągnie pożądany smak, przelej ją do szklanych butelek, zostawiając SCOBY na nastawienie kolejnej porcji.

Gotowe, oto twoja kombucha. Przepis z użyciem zielonej herbaty, nada jej lekko cytrusowego posmaku. Po schłodzeniu, kombucha stanie się fantastycznym napojem na upalne dni.

Kombucha z kawy (przepis)

Składniki:

• 1 grzyb kombucha (SCOBY)
• 1 litr przefiltrowanej wody
• 50-100 g cukru (biały lub trzcinowy)
• 3 łyżki świeżo zmielonej lub rozpuszczalnej kawy (ilość powinna zależeć od twoich preferencji, jeśli chcesz aby napój był intensywny w smaku, możesz dodać więcej)
• 100 ml gotowej kombuchy (ze wcześniejszego nastawu, jako starter, możesz użyć herbacianej)

Przygotowanie:

  • Wlej litr wody do garnka i doprowadź do wrzenia. Dodaj zmieloną kawę i gotuj przez 2-3 minuty (jeśli używasz kawy rozpuszczalnej, wystarczy zalać wrzątkiem). Następnie odstaw, aby kawa ostygła do temperatury pokojowej.
  • Gdy kawa jest jeszcze ciepła (ale nie gorąca), dodaj cukier i dokładnie wymieszaj, aż się rozpuści. Kawa powinna całkowicie ostygnąć, zanim dodasz grzyb kombucha.
  • Wlej ostudzoną, posłodzoną kawę do dużego szklanego słoika. Dodaj SCOBY oraz około 100 ml gotowej kombuchy z poprzedniego nastawu (starter). Starter pomaga utrzymać odpowiednie pH podczas fermentacji. Przykryj słoik czystą ściereczką lub gazą i zabezpiecz gumką.
  • Odstaw słoik w ciepłe, ale zacienione miejsce na 7-10 dni. Proces fermentacji może trwać dłużej lub krócej, w zależności od temperatury otoczenia i pożądanej kwasowości napoju. Po 5-7 dniach zacznij sprawdzać smak. Kombucha z kawy będzie miała intensywny smak kawy z nutą kwasowości charakterystycznej dla fermentacji.
  • Kiedy napój osiągnie pożądany smak, wyjmij SCOBY i przelej kombuchę do szklanych butelek. Możesz również dodać owoce, przyprawy lub słodzik, aby uzyskać różne smaki.

Na co dzień pasjonatka krakowskiego środowiska muzycznego, wokalistka i producentka. Dziennikarstwo ma we krwi, a jak zwykła mawiać, z genami nie wygrasz.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ