Thursday, June 20, 2024
Home / Moda  / Kolczyk w pępku – gojenie, pielęgnacja

Kolczyk w pępku – gojenie, pielęgnacja

Marzysz o standardowym kolczyku w pępku czy wolisz industrial navel

kolczyk w pępku

Kolczyk w pępku to ponadczasowa ozdoba/zdj. Canva

Kolczyk w pępku zyskał popularność w latach 90. kiedy to trendy wyznaczały gwiazdy muzyki pop. Cieszące się wtedy sławą Spice Girls i Britney Spears pokazywały swoje płaskie brzuchy ze świecącymi kryształkami w pępkach. Chociaż lata świetności tego kolczyka dawno minęły, paradoksalnie jest to ozdoba ponadczasowa. Kobiety nadal robią kolczyki w pępkach, dlatego wydaje się, że ten ozdobny akcent nigdy nie wyszedł z mody. Nic dziwnego, gdyż kolczyk w pępku wygląda intrygująco i przyciąga wzrok. Ile goi się kolczyk w pępku? Od ilu lat można wykonać ten zabieg i czy jest on bolesny? Odpowiadamy na te i inne pytania

Jak nazywa się kolczyk w pępku?

Jak nazywa się kolczyk w pępku? Jego nazwa navel lub belly button pochodzi z języka angielskiego i w tłumaczeniu oznacza pępek. Szczegółowe nazewnictwo powstało w celu ułatwienia komunikacji pomiędzy klientem i piercerem. W związku z tym każde przekłucie ma swoją nazwę i zwykle pochodzi od łacińskich lub angielskich terminów określających części ciała. Niektóre nazwy nadane są przez piercerów i związane są np. z imieniem klienta np. ragnar (rodzaj przekłucia w uchu).

 

W przypadku przekłucia pępka nie musisz koniecznie wiedzieć, jak się nazywa. Kolczyk w pępku ma jednak swoje odmiany i możesz zrobić go na kilka sposobów. Standard navel to najpopularniejszy rodzaj, który polega na pionowym przekłuciu górnej części pępka. Umieszcza się w nim bananabell – kolczyk typu banan z dwoma kulkami małą na górze i dużą na dole. Alternatywną wersją jest reverse navel (inaczej inverse navel), czyli odwrócony kolczyk w dolnej części pępka. Inne równie popularne przekłucie to okrągły kolczyk w pępku. Jak się nazywa i gdzie robi się to przekłucie? Navel ring można zrobić w górnej lub dolnej części pępka. W tym wypadku stosuje się pierścienie typu BCR, czyli kolczyki kółka zamykane przy pomocy kulki.

 

 

Jeżeli szukasz czegoś nietypowego, wybierz industrial navel. Jest to przekłucie, które przechodzi przez górną i dolną część pępka. Do tego typu przekuć zakłada się sztangi – kolczyki pręty zamykane z obu stron kulkami. Oryginalnym i mało znanym rodzajem przekłucia pępka jest surface navel. Jest to piercing powierzchniowy umieszczony w okolicy pępka. Przekłucie powierzchniowe to takie, w którym pręt kolczyka umieszczony jest pod płaską powierzchnią skóry, co ostatecznie daje efekt podwójnego przebicia. Kolczyk podąża za płaszczyzną, podczas gdy standardowy kolczyk jest przez nią przebijany.

 

Kolczyk w pępku – ile się goi i jak pielęgnować navel piercing?

Ile kolczyk w pępku się goi? Przez okres pierwszych 2 tygodni rana po przekłuciu może być zaczerwieniona, opuchnięta i wrażliwa na dotyk. Całkowity proces gojenia i zabliźniania rany zwykle trwa około roku.

 

To, ile czasu goi się kolczyk w pępku, zależy od danej osoby. Ramy czasowe wahają się zwykle od 4 do 9 miesięcy, a w skrajnych przypadkach czas gojenia może wynosić nawet kilka lat. Liczą się tutaj zarówno predyspozycje twojego organizmu, jak i to, w jaki sposób dbasz o ranę po przekłuciu.

 

Może cię zainteresuje:

Kolczyk w języku – gojenie, powikłania i cena

 

W studiu, w którym planujesz wykonać zabieg, powinnaś otrzymać informację jak pielęgnować świeżo zrobiony kolczyk w pępku. To, czy przekłucie boli i ile się goi kolczyk w pępku, zależy również od odpowiedniej dbałości o świeżą ranę. Wykwalifikowany piercer powiadomi cię, czym przemywać i jak postępować z nowym kolczykiem, by rana nie uległa zapaleniu i szybko się zagoiła.

 

Kilka podstawowych zasad dbania o świeżo zrobiony kolczyk w pępku:

 

  • dokładne przemywanie rany i kolczyka wodą morską lub octeniseptem,
  • odpowiedni sposób mycia, tj. czyszczenie okolic pępka naturalnym szarym mydłem przy pomocy przegotowanej wody i jałowych gazików,
  • warto zrezygnować z intensywnych ćwiczeń brzucha, siłowni i sauny,
  • do momentu zagojenia nie wolno korzystać z basenów i solarium, kąpieli w wannie lub w zbiornikach wodnych oraz się opalać.

 

 

Ile kosztuje kolczyk w pępku?

Odpowiedź na pytanie: „Ile kosztuje kolczyk w pępku?” zależy od kilku czynników. O wysokości ceny świadczy przede wszystkim miejsce, w którym wykonasz zabieg. Koszt przekłucia waha się w zależności od miasta i lokalu. Profesjonalne studio piercingu może mieć niższy cennik niż salon tatuażu, gdzie zabieg przekłucia jest tylko dodatkiem i często wymaga sprowadzenia na miejsce fachowca. Doświadczony piercer również się ceni, dlatego przekłucie pępka jest zmienne w zależności od prestiżu danego studia. Ile kosztuje kolczyk w pępku w studiu piercingu? Stawka waha się w granicach 50-300 zł.[1]

 

Składową ceny jest nie tylko wykonanie zabiegu, ale również potrzebne do tego materiały, koszt sterylizacji sprzętu, preparaty do dezynfekcji oraz kolczyk. Kolczyki do pępka mogą być wykonane z różnych materiałów, które różnią się ceną. Najpopularniejsze to te ze stali chirurgicznej jednak na początek swojej przygody z piercingiem najlepiej wybierać kolczyk z bioplastu, który jest hipoalergiczny i przyspiesza gojenie się ran. Kiedy miejsce przekłucia się zagoi, możesz zmienić kolczyk na tytanowy, srebrny, złoty lub taki z dodatkowymi elementami zdobniczymi, takimi jak np. kryształki i łańcuszki.

 

 

Czy kosmetyczka robi kolczyk w pępku?

Kolczyk w pępku możesz zrobić również w niektórych salonach kosmetycznych. Wykonanie przekłucia w lokalu o renomie może być równie bezpieczne, co zabieg w profesjonalnym salonie piercingu. Ile kosztuje kolczyk w pępku u kosmetyczki? To zwykle koszt 70-120 zł.[2] Tutaj cena równa się jakość. Nie zapomnij wcześniej sprawdzić opinii danego miejsca, by mieć pewność, że przekłucie będzie wykonane przez profesjonalistkę w sterylnych i bezpiecznych warunkach. Dobry salon kosmetyczny zajmujący się piercingiem ma na wyposażeniu autoklaw do sterylizacji narzędzi, a proces przekłuwania przebiega z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa tj. w jałowych rękawiczkach i przy pomocy sterylnych igieł. Upewnij się, że wykonująca zabieg kosmetyczka odbyła fachowy kurs bodypiercingu lub, że wykona go zawodowa piercerka. W przeciwnym wypadku lepiej skorzystaj z usług specjalistycznego salonu piercingu.

Od ilu lat można zrobić kolczyk w pępku?

Od ilu lat można kolczyk w pępku?

Od ilu lat można sobie zrobić kolczyk w pępku? W Polsce trzeba mieć ukończone 18 lat/ zdj. Canva

 

Informacja od ilu lat można mieć kolczyk w pępku, zależy od miejsca wykonania przekłucia. Pod uwagę bierze się kraj, w którym wykonany ma być zabieg oraz konkretne studio piercingu. W Stanach Zjednoczonych nie ma ograniczeń wiekowych dla noszenia kolczyka w pępku, a w Wielkiej Brytanii wymagany jest wiek 16 lat.

 

Od ilu lat można zrobić kolczyk w pępku? Odpowiedź na to pytanie zależy od kultury oraz kraju i panującego tam prawa. W Polsce piercingu nie mogą wykonywać osoby poniżej 18 roku życia. Jeżeli jesteś młodsza i marzysz o kolczyku w pępku, musisz uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.[3] W profesjonalnych salonach piercingu istnieją wyznaczone granice wiekowe zależne od rodzaju przekłucia. Przeważnie, by mieć możliwość wykonania kolczyka w pępku, trzeba mieć ukończone 16 lat, dlatego zakłada się, że to minimalny wiek zrobienia tego typu zabiegu.

 

Przeczytaj też:

Kolczyk w nosie – rodzaje przekłuć i gojenie

Czy kolczyk w pępku boli?

Przekłuwanie pępka. Czy kolczyk w pępku boli

Czy kolczyk w pępku boli? Jeżeli boisz się bólu, zapytaj piercera o możliwość znieczulenia/ zdj. Canva

 

To, czy kolczyk w pępku boli, jest osobistym spostrzeżeniem. Każdy inaczej reaguje na ból, dlatego odczucie to jest subiektywne i ściśle zależne od wrażliwości danej osoby. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z piercingiem, nie wiesz, czego możesz się spodziewać. Pierwsi weterani bodypiercingu już poznali wrażenia, które towarzyszą przekłuwaniu ciała i wiedzą, z czym to się wiąże i czy boli. Kolczyk w pępku uważają za jedno z mniej bolesnych przekuć, a sam zabieg opisują jako „ucisk z uszczypnięciem”. Przez skórę na brzuchu łatwo się przebić, a pępek nie jest bardzo unerwionym miejscem. Przekłucie pępka trwa kilka sekund. Piercer chwyta fałd skórny i wbija igłę w odkażone i oznaczone wcześniej miejsca. Zakłada kolczyk, zakręca go kulką, odkaża ranę i gotowe.

Kolczyk w pępku a ciąża

„Ciąża a kolczyk w pępku” to popularny temat na forach internetowych dla kobiet. Panie pytają m.in. o to, czy można zrobić sobie kolczyk, będąc w ciąży i czy noszenie navela w tym okresie jest bezpieczne.

 

Ciąża to wymagający czas dla każdej z nas. Wtedy kobieta jest szczególnie narażona na spadek odporności, a jej organizm musi radzić sobie ze zmianami, które zachodzą w związku z rozwojem dziecka. Niezwykle ważne jest, by nic nie utrudniało jej tego okresu, dlatego nie zaleca się wykonywania żadnych zabiegów piercingu w trakcie ciąży. Mogą one osłabić kobietę i prowadzić do niepotrzebnych komplikacji.[4]

Zagojony kolczyk w pępku, a ciąża – nosić czy zdjąć?

Kolczyk w pępku nie stanowi zagrożenia dla płodu i nie ma przeciwwskazań odnośnie do noszenia go w trakcie ciąży. W tym czasie skóra i tkanki są bardziej rozciągliwe i podatne na uszkodzenia, dlatego w niektórych przypadkach zaleca się jednak wyjęcie kolczyka, gdyż może on zbyt mocno wystawać i łatwo go zahaczyć o ubranie lub urwać. Kolczyk należy również wyjąć, kiedy noszenie go staje się niewygodne i uciążliwe. Oznaką, by go zdjąć, może być zaczerwienienie lub podrażnienie miejsca przekłucia, lub zbyt duży nacisk na kolczyk. Wyjmuje się go również np. podczas badań prenatalnych, czy później na czas porodu.[5]

 

Jeżeli nie chcesz całkowicie wyjmować kolczyka w ciąży, możesz wymienić kolczyk ze stali na elastyczny kolczyk z bioplastu lub PTFE. Są to materiały hipoalergiczne i dopasowują się do rozmiarów brzucha ciężarnej, rozszerzając się razem z nim. Kolczyk ten jest również znacznie lżejszy niż standardowy, co sprzyja większej wygodzie i zachowaniu komfortu noszenia biżuterii.[6]

 

Źródła:
[1]https://cenyonline.pl/ile-kosztuje-kolczyk-w-pepku/
[2]https://booksy.com/pl-pl/s/przeklucie-pepka
[3]https://prawotuszu.pl/zgoda-na-piercing/
[4]https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/cialo-w-ciazy-czy-w-ciazy-trzeba-wyjmowac-kolczyk-z-pepka-aa-BZ2t-suxv-YNib.html#google_vignette
[5] https://badaniaprenatalne.pl/ciaza/kolczyk-w-pepku-w-czasie-ciazy-jak-o-niego-dbac-czy-mozna-z-nim-rodzic/
[6] https://www.mojniemowlak.pl/kolczyk-w-pepku-a-ciaza/

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ