Kolczyk w pępku – czy boli, ile kosztuje, jak pielęgnować miejsce przekłucia
Kolczyk w pępku. Tak czy nie?

Kolczyk w pępku / fot. Pixaby
Jest symbolem młodzieńczego buntu i niezależności, a równocześnie jednym z najpopularniejszych przekłuć przełomu XX i XXI wieku. Czy warto zdecydować się na kolczyk w pępku?
Piercing pępka – znaczenie
Przekłucie pępka stało się popularne na przełomie XX i XXI wieku, głównie za sprawą młodych gwiazd estrady, m.in. Britney Spears, Paris Hilton czy Janet Jackson. Kolczyk w pępku był wtedy uznawany za symbol buntu. Wcześniej jednak, jeszcze za czasów starożytnego Egiptu, oznaczał prestiż i bogactwo. Mówi się, że przez jakiś czas tylko rodzina królewska mogła mieć przebity pępek. Zaś w kulturach wschodnich, ilość przekłuć i kolczyków na ciele odwzorowywała poziom społeczny kobiet.
Zobacz też: Kto wrobił Britney Spears?
Przekłucie pępka – na co zwrócić uwagę?
Jeśli zdecydowałaś się na kolczyk w pępku, wybierz odpowiedniego specjalistę. Próby wykonywania piercingu samemu, czy przez osoby niedoświadczone, mogą odbić się na twoim zdrowiu. Gdy trafisz do studia piercingu, przed zabiegiem upewnij się, że specjalista, który będzie wykonywał zabieg, używa sterylnych narzędzi i kolczyka. Piercer powinien przed przekłuciem zaznaczyć markerem punkt, w którym będzie znajdował się kolczyk. Jeśli cierpisz na schorzenia związane z krzepliwością krwi lub cukrzycą, skonsultuj zabieg z lekarzem.
Czy kolczyk w pępku boli?
Przekłucie pępka jest uznawane za jedno z mniej bolesnych, jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Sam zabieg trwa zaledwie kilka minut, z czego przekłucie wykonuje się w ciągu kilku sekund. Osoby mocno zaangażowane w piercing opisują przebicie pępka jako lekki nacisk z szybkim uszczypnięciem. Miejsce charakteryzuje się stosunkowo małą liczbą zakończeń nerwowych, nie jest też mocno ukrwione, w związku z czym nie musimy obawiać się ani bólu nie do zniesienia, ani też potoków krwi. Bardziej nieprzyjemny od samego przebicia, jest proces gojenia, który trwa zwykle parę miesięcy.
Kolczyk w pępku – pielęgnacja po zabiegu
Proces gojenia po przebiciu pępka trwa od trzech miesięcy do nawet roku. Jeśli chcesz przyśpieszyć proces gojenia i uniknąć powikłań, podczas pierwszych tygodni po zabiegu pamiętaj o tych rzeczach:
1. unikaj ubrań, które mogłyby zahaczyć o kolczyk lub podrażnić ranę,
2. nie dotykaj rany nieodkażonymi rękami,
3. oczyszczaj miejsce przekłucia hipoalergicznymi płynami antybakteryjnymi lub szarym mydłem,
4. unikaj alkoholu i intensywnego wysiłku fizycznego,
5. podczas gojenia NIGDY nie wyciągaj kolczyka.
Kolczyk w pępku – powikłania
Przy prawidłowo wykonanym zabiegu i odpowiedniej higienie rany, nie powinny występować żadne powikłania. Jeśli jednak warunki podczas wykonywania przekłucia nie były sterylne lub rana zostanie zaniedbana, może się wdać infekcja skutkująca ropniem lub zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C, a także wirusem HIV lub gronkowcem. Pamiętaj, aby wybierając piercera, zawsze zwracać uwagę na opinie jakie uzyskał w internecie i na sterylność miejsca, w którym wykonuje przekłucia.
Kolczyk w pępku – cena
Ceny przekłucia pępka zaczynają się od 100 zł
Zobacz też: Kolczyk w języku – gojenie, powikłania i cena