Wednesday, May 29, 2024
Home / Moda  / Kolczyk w języku? Sprawdź, czy klasyczna sztanga to coś dla Ciebie!

Kolczyk w języku? Sprawdź, czy klasyczna sztanga to coś dla Ciebie!

Język w nowej roli? Hmmm

kolczyk w języku

Kolczyk w jjęzyku nie szokuje już tak, jak dawniej / fot. Engin Akyurt, Unsplash

Kolczyk w języku już dawno przestał kogokolwiek szokować. To nadal dość odważna, ale coraz popularniejsza ozdoba. Myślisz o zrobieniu sobie kolczyka-sztangi? Przed wizytą w salonie piercingu dokładnie zgłęb temat – wtedy na pewno nic Cię nie zaskoczy. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania

 

Jak się przygotować do zrobienia kolczyka sztangi w języku?

W pierwszej kolejności wybierz profesjonalne studio piercingu. Doświadczony piercer to mniejsze ryzyko bólu oraz powikłań po przekłuwaniu. Specjalista szczegółowo opisze Ci całą procedurę oraz poinformuje o zasadach pielęgnacji po zabiegu.

Podczas wizyty w salonie zwróć uwagę na kwestię higieny. Upewnij się, czy piercer wyjął narzędzia i akcesoria ze specjalnych opakowań, które świadczą o ich sterylności.

Jaki rodzaj przekłucia i jaki kolczyk wybrać?

 

kolczyk w języku

fot. Lorenzo Nafissi, Unsplash

Okazuje się, że masz do wyboru znacznie więcej opcji, niż tylko klasyczne, pojedyncze wkłucie. Zastanów się też nad podwójnym piercingiem wykonanym równolegle, kolczykiem na czubku języka, poziomym przekłuciem przez cały język oraz przekłuciem wędzidełka języka.

Na jaką ozdobę warto się zaś zdecydować? Piercing w tym miejscu wymaga dłuższego, prostego kolczyka. Dlatego standardowo do języka używa się sztangi, czyli belki zakończonej z obu stron kulkami. Możliwe, że wygodniejsza będzie dla Ciebie belka, która z jednej strony jest zakończona płasko. Jeżeli szukasz ozdób wysokiej jakości, sprawdź kolczyki sztangi na CrazyNeedles.pl.

Jak wygląda przekłuwanie języka?

Najpierw piercer poprosi Cię o zdezynfekowanie jamy ustnej. Następnie dokładnie osuszy Twój język i zaznaczy miejsce wkłucia „jadalnym” markerem. Aby unieruchomić język, przytrzymuje się go skrzypcami. Potem wykona wkłucie, wsunie w otwór sztangę lub inny wybrany kolczyk i zakręci dolną kulkę. Gotowe! Zabieg trwa co najwyżej kilkadziesiąt sekund, a ból zazwyczaj ocenia się na 2 w 10-stopniowej skali.

Obrzęk języka może się utrzymywać przez kilka dni. Dlatego też na początek zakładane są dłuższe kolczyki sztangi niż docelowe. Możesz zaobserwować u siebie zasinienie języka oraz lekkie krwawienie. Niepokojące symptomy powinny minąć po kilku dniach.

Przez kilka dni po zabiegu możesz mieć niewielkie problemy z gryzieniem. W związku z tym sięgaj po posiłki w formie płynnej, jak zupy kremy, jogurty oraz koktajle. Chwilowo odstaw ostre, kwaśne i gorące potrawy, gazowane napoje oraz produkty, które oblepiają jamę ustną, jak czekolada czy gumy do żucia.

Czy kolczyk w języku możesz uszkadzać zęby?

Wielu dentystów krytykuje modę na przekłuwanie języka. Według nich ozdoba może uszkadzać szkliwa górnych i dolnych siekaczy oraz doprowadzić do cofania się dziąseł. To poważne schorzenia, których leczenie zajmuje sporo czasu i pieniędzy. Okazuje się, że z lekarzami zgadzają się… sami piercerzy. Kolczyk w języku może uszkodzić zęby! Dzieje się tak jednak tylko wtedy, kiedy jest nieprawidłowo założony lub zbyt duży. W innym przypadku w zasadzie nie powinien mieć nawet kontaktu ze szkliwem. Jeżeli jednak zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, począwszy od zaczerwienienia dziąseł, niezwłocznie skontaktuj się ze salonem piercingu. Możliwe, że wymiana ozdoby rozwiąże problem.

Jak dbać o sztangę lub inny kolczyk w języku?

Na charakterystycznej, lekko chropowatej powierzchni języka, a szczególnie w okolicy wkłucia dość łatwo osadzają się resztki pokarmowe. W konsekwencji może dojść nawet do zakażenia, zwłaszcza niedługo po zabiegu. Na szczęście wystarczy, że będziesz dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, a na zniwelujesz ryzyko rozwoju infekcji.

Po zagojeniu ranki należy dokładnie oczyszczać okolice kolczyka. Najlepiej regularnie wyjmować kolczyk sztangę oraz czyścić miejsce wkłucia za pomocą specjalnych płynów i akcesoriów. Należy też używać płynów do antybakteryjnych płukania jamy ustnej – przez przynajmniej 30 sekund po każdym posiłku oraz przed snem, jednak nie więcej niż 5 razy na dobę. Poza tym możesz stosować płukanki z rumianku (napar z rumianku warto pić zamiast herbaty – jest pyszny!).

Owszem, proces gojenia nie należy do najprzyjemniejszych. Poza tym o sztangę w języku trzeba nieustannie dbać. Z drugiej strony… wygląda naprawdę szałowo! Poznaj wszystkie plusy i minusy, a będziesz mógł podjąć przemyślaną, racjonalną decyzję.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ