Thursday, February 29, 2024
Home / Styl życia  / Sport  / Kolana lubią ruch – ale nie każdy

Kolana lubią ruch – ale nie każdy

Sport to zdrowie, ale żeby uprawiać sport trzeba również wiedzieć, jak to robić.

W sporcie ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa / fot. materiały prasowe

Za co cenimy współczesną cywilizację? Za to, że ułatwia nam życie. Niestety, czasami aż za bardzo, co dosłownie czujemy w kościach. Ograniczanie aktywności fizycznej prędzej czy później odbije się na kondycji stawów, a najbardziej problematyczne pod tym względem są kolana

W sporcie ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa / fot. materiały prasowe

W sporcie ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa / fot. materiały prasowe

Czułe miejsce

Kolana to jeden z najbardziej narażonych na kontuzje stawów. Mimo solidnej budowy, kolana niezbyt dobrze znoszą duży wysiłek, dlatego osoby uprawiające wyczynowo sport bardzo często mają problemy właśnie z tymi stawami. Podobne dolegliwości dotyczą również wielu pracowników fizycznych, którzy spędzają długie godziny w pozycji klęczącej albo noszą ogromne ciężary.

Najgorsze jest to, że stawy kolanowe są narażone na urazy niemalże przez cały czas i praktycznie nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń. Źle jest wtedy, gdy kolana wystawione są na obciążenia, ale siedzenie czy leżenie bez ruchu wcale nie jest lepsze dla stawów. Kolana nie lubią też gwałtownych ruchów, dlatego dyskomfort może się pojawiać na przykład wtedy, gdy szybko wstajemy z krzesła albo nagle kucamy. Ponadto kolanom szkodzą też duże zgięcia, toteż nie należy zbyt często kucać i siadać na piętach – w takiej pozycji stawy są najbardziej uciskane. Przewrotnie można więc powiedzieć, że to właśnie kolana są prawdziwą „piętą achillesową” naszego organizmu.

Ruch leczy

Ból kolan bardzo pogarsza jakość życia. Gdy stawy kolanowe szwankują, problemem stają się najprostsze życiowe czynności: siadanie, wstawanie, chodzenie bądź kucanie. Jednak ból nie może być pretekstem do tego, by w ogóle się nie ruszać. Nie jest bowiem prawdą, że dla uszkodzonych stawów kolanowych najlepszym rozwiązaniem jest unieruchomienie, wprost przeciwnie, wtedy zwyrodnienie będzie jeszcze szybciej postępować. To właśnie ruch sprawia, że cenne składniki odżywcze docierają do kolan i odbudowują maź stawową, a mięśnie oraz wiązadła odzyskują swoją siłę.

W dobrej kondycji kolana utrzyma jedynie określony rodzaj aktywności. Unikać należy ćwiczeń obciążających stawy, a więc przede wszystkim biegania oraz wyczerpujących treningów na siłowni. Znacznie lepszy dla kolan jest nordic walking, pływanie lub ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie, jak choćby pilates. Warto zainteresować się jazdą na rowerze, ale raczej po płaskiej powierzchni niż po wymagającym, górzystym terenie. Są jeszcze specjalne ćwiczenia rehabilitacyjne, które wykonywane dokładnie według zaleceń przynoszą ogromną ulgę dla bolących kolan.

Zdrowe nawyki

Osoby prowadzące siedzący tryb życia muszą od czasu do czasu rozruszać swoje kolana, tyle że w bezpieczny sposób. Nie można raptownie wstawać i kucać – kolana zginamy powoli, a przy wstawaniu zawsze podpieramy się rękoma. Absolutnie nie wolno po dłuższym bezruchu wykonywać bez rozgrzewki wymagających ćwiczeń, takich jak na przykład przysiady. Jeśli trzeba uklęknąć, nogi powinny się zginać pod kątem prostym, a kolanom należy zapewnić miękkie podparcie. Bardzo groźne dla kolan jest też podnoszenie i opuszczanie ciężkich pakunków przy ugiętych kolanach.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 인터넷바카라 20 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Read More on to that Topic: miastokobiet.pl/kolana-lubia-ruch-ale-nie-kazdy/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ