Sunday, May 26, 2024
Home / PARTNER MK  / Kolagen – jaki rodzaj wybrać?

Kolagen – jaki rodzaj wybrać?

Wiedziałaś o tym, że pod hasłem "kolagen" może kryć się ogromna ilość produktów o wątpliwej skuteczności?

kolagen starzenie jędrna skóra

Już po 25. roku życia nasza skóra produkuje mniej kolagenu / fot. Fotolia.pl

Kolagen to główne białko tkanki łącznej. Nazywany jest również rusztowaniem dla skóry, która dzięki niemu zachowuje młody wygląd. Zostało jednak udowodnione, że po 25 roku życia organizm wytwarza o ok. 1.5% mniej kolagenu każdego roku. Ubytek ten skutkuje m.in. brakiem jędrności skóry. Aby tego uniknąć, niezbędne jest stosowanie suplementów i kosmetyków zawierających kolagen, czyli białko młodości.

kolagen starzenie jędrna skóra

Już po 25. roku życia nasza skóra produkuje mniej kolagenu / fot. Fotolia.pl

Kolagen kolagenowi nie równy

Produkty kolagenowe bardzo różnią się od siebie – ceną, dostępnością, zawartością substancji dodatkowych i wieloma innymi szczegółami. Jednak najważniejsza różnica tkwi w głównym składniku, ponieważ pod nazwą kolagen kryje się wiele różnych substancji aktywnych.

Rodzaj kolagenu

Wyróżniamy 3 rodzaje kolagenu: rybi, bydlęcy i wieprzowy. Jednak tylko jeden z nich, a mianowicie kolagen z ryb, jest skuteczny, ponieważ odróżnieniu od pozostałych, może wniknąć w głąb naszej skóry. Jest to możliwe, gdyż ten właśnie rodzaj wykazuje niemal idealną zgodność komórkową z kolagenem produkowanym przez organizm ludzki.

Typ kolagenu

W skład naszego organizmu wchodzi aż 28 różnych typów kolagenu. Największe znaczenie ma kolagen typu I. To właśnie on stanowi 90% wszystkich białek kolagenowych w ludzkim ciele. Jest budulcem skóry, kości, ścięgien oraz wiązadeł. W suplementach możemy znaleźć też inne typy. Najpopularniejsze z nich to typ II, występujący w chrząstce stawowej, oraz typ III, występujący w naczyniach krwionośnych.

Czystość kolagenu

Oprócz rodzaju i typu, jest jeszcze jedna, nie mniej ważna, cecha kolagenu, na którą należy zwrócić uwagę. Jest to czystość. Tylko kupując kolagen klasy A możesz mieć pewność, że wybierasz produkt najwyższej jakości. Niestety producenci licząc na niewiedzę konsumentów zwykle stosują kolagen klasy B, który nie jest już tak skuteczny, ale za to dużo tańszy.

Jak wybrać najlepszy kolagen?

kolagen noble kolgen klasy a typ i zdrowie uroda

Postaw na jakość i wybierz kolagen najwyższej klasy / fot. materiały prasowe

Jako że na rynku pojawiła się spora liczba produktów kolagenowych, mamy dla Ciebie 6 wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak wybrać najlepszy suplement. I nie ważne czy będzie to kolagen na włosy czy kolagen na stawy, tabletki czy kolagen do picia. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, z pewnością spełni on Twoje oczekiwania.

#1 Szukaj produktów zawierających kolagen rybi, typu I, klasy A (kolagen morski, kolagen z ryb).

#2 Sprawdź ilość substancji aktywnych w rekomendowanej porcji dziennej.

#3 Zwróć uwagę, czy w skład suplementu wchodzą też inne składniki stymulujące produkcję kolagenu, np. witamina C lewoskrętna, kwas hialuronowy.

#4 Poszukaj badań świadczących o skuteczności produktu.

#5 Sprawdź, czy producent jest godny zaufania. Poszukaj, czy ma na swoim koncie nagrody i certyfikaty.

#6 Zasięgnij opinii innych.

Oceń artykuł
5 komentarzy
 • budzicz 5 września, 2016

  Bardzo dobrze, że radzą Państwo zasięgnąć opinii innych, jeśli chodzi o wybór kolagenu. Ze swojej strony dodam tylko, że dobrze jest też skontaktować się z lekarzem specjalistą, który na pewno pomoże wybrać produkt najbardziej dopasowany do naszej sytuacji.

 • Agnieszka 21 września, 2016

  Stosuję produkty tej marki od jakiegoś czasu. Niezwykle ważny jest dla mnie tak, że jest to produkt polski oraz fakt, iż kolagen jest właśnie typu A, próbowałam różnych (także droższych), które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

 • goemawoyo 13 maja, 2019

  Jak kolagen to tylko jakiś dobry, nie widze potrzeby zajmowania się czymś co nie działa – ja mam kollagen beauty od DH

  • elka 26 maja, 2019

   A co to jest to DH?

 • Ania-123 14 grudnia, 2019

  Nie ma witaminy C prawoskrętnej, więc informacja o jej „lewoskrętności’ jest tylko chwytem marketingowym

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ