W ostatnich latach kolagen do picia stał się bardzo popularnym suplementem diety. Coraz częściej odgrywa rolę nutrikosmetyku, który korzystnie wpływa na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Jednak jak z gąszczu produktów wyselekcjonować ten, który jest naprawdę dobry? Do rozmowy zaprosiliśmy eksperta marki Ysto, który doradza, na co zwracać uwagę przy wyborze kolagenu urodowego
Zacznijmy od podstaw. Jaki kolagen na urodę jest odpowiedni – rybi, wieprzowy czy wołowy?
Wyższość jednego źródła kolagenu nad drugim to dość powszechnie spotykany mit. Tak naprawdę pochodzenie surowca nie ma dużego znaczenia, chyba że dla światopoglądu konsumenta. Każdy kolagen składa się z tych samych aminokwasów, na które jest rozkłady podczas trawienia.
Znaczenie ma natomiast próg przepuszczalności peptydów przez ścianę jelita. Naukowcy ustalili, że jego górna granica to 5000 daltonów (jednostek używanych do wyrażania masy cząsteczek). Masa cząsteczkowa kolagenu naturalnego wynosi od 100 000 do 300 000 daltonów, przez co jest on ciężkostrawny i wchłania się do krwioobiegu zaledwie w 3-10%.
Przyswajalność kolagenu można znacząco podnieść w przypadku suplementów diety. Wszystko zawdzięczamy procesowi hydrolizy, czyli obróbki enzymatycznej, która umożliwia podzielenie dużych cząsteczek kolagenu na małe peptydy kolagenowe. Markowe kolageny do picia (takie jak Verisol i Naticol) bazują na surowcach o masie cząsteczkowej 2000-4000 daltonów, przez co mogą być wchłaniane nawet w ponad 90%.
Jaka powinna być skuteczna dzienna dawka kolagenu?
Wraz z modą na kolagen coraz więcej marek suplementów diety ściga się na wysokie dawki w swoich kolagenach do picia. Dawkowanie ma co prawda znaczenie, ale wyższość nad nim zawsze powinny mieć wyniki badań klinicznych. Lepiej kupić kolagen na urodę o niższej dawce w 1 porcji, ale o skuteczności potwierdzonej klinicznie, niż suplement diety np. z 18 g kolagenu, ale bez żadnych badań.
Świetny przykład stanowi kolagen Naticol. W 2018 roku zbadano wpływ jego peptydów na skórę. 57 kobiet suplementowało ten kolagen do picia przez 12 tygodni w dziennej dawce 2,5 g. Po zakończeniu badania ocena kliniczna wykazała zmniejszenie widoczności zmarszczek wokół oczu aż o 16,5%! Większość producentów suplementów diety z kolagenem bazuje na tych samych, markowych hydrolizatach. Część z nich stosuje jednak dawki różne od tych użytych w badaniach klinicznych. Warto wiedzieć, w przypadku których produktów dawkowanie jest prawidłowe. Na stronie producenta kolagenów Ysto sprawdzisz, jakie dawki są skuteczne w przypadku konkretnych marek kolagenu do picia.
W jakiej formie wybrać kolagen ‒ do picia, w tabletkach, w saszetkach?
Można odpowiedzieć na to pytanie w następujący sposób: najlepsza forma suplementacji kolagenu to ta dobrana do indywidualnych potrzeb konsumenta. Najlepiej jednak zwrócić uwagę na ograniczenia niektórych rozwiązań:
kolagen w tabletkach – nie pomieści tyle kolagenu co suplement diety w formie shotu albo proszku do rozpuszczenia w wodzie, w przypadku większości produktów zawartość 1 tabletki albo kapsułki wynosi poniżej 1 g kolagenu,
kolagen w proszku – stanowi lepsze rozwiązanie pod kątem dawkowania, najlepiej wybierać kolagen w saszetkach, ponieważ nie wymaga on samodzielnego odmierzania produktu i gwarantuje suplementowanie tej samej porcji składników każdego dnia,
kolagen w płynie – to produkt gotowy do picia, a zatem najwygodniejszy do stosowania, niestety to również najdroższy i najmniej ekologiczny wybór.
Czy wysoka cena kolagenu to zawsze wysoka jakość?
Na rynku znaleźć można zarówno bardzo tanie, jak i bardzo drogie suplementy diety z kolagenem. W pierwszej kolejności zawsze powinien interesować nas ich skład. Czasami trafić można np. na suplement zawierający 12 g stosunkowo taniego w produkcji kolagenu wołowego, który ma wysoką cenę, mimo że nie znamy np. masy cząsteczkowej hydrolizatu, a jego działania nie potwierdzają badania kliniczne. Nie oznacza to, że najtańszy kolagen na urodę jest najlepszy. Nie możemy zapominać, że jednak mamy do czynienia z suplementem diety premium. Tego rodzaju produkty mają wyższe ceny niż standardowe multiwitaminy.
Na szczęście świadomość konsumentów stale rośnie. Wiele osób korzysta z profesjonalnych rankingów kolagenów, żeby ułatwić sobie wybór opłacalnych produktów. W mojej opinii bardzo dobrej jakości kolagen na urodę, który wystarczy na 30 dni stosowania, da się kupić za ok. 200 zł.
Witamina C i dodatkowe składniki – czy są potrzebne w kolagenie na urodę?
Dodatkowe składniki w kolagenie są jak najbardziej pożądane, o ile ich działanie potwierdzono naukowo, a same surowce również są dobrej jakości. Przykładowo ekstrakty roślinne zawsze powinny być standaryzowane na określoną zawartość substancji aktywnych. W mojej opinii najbardziej potrzebne składniki w kolagenie do picia to te, które biorą udział w tworzeniu helisy kolagenowej, czyli witamina C, miedź, mangan, krzem i jod. Dzięki nim organizm może skuteczniej produkować własny, trwały kolagen ustrojowy.
Jak wybrać dobry kolagen na urodę? Pigułka wiedzy dla naszych czytelników
Jeśli chcesz wybrać skuteczny kolagen urodowy, postaw na markowy hydrolizat o małych cząsteczkach, którego działanie potwierdzono w badaniach klinicznych. Warto zwracać uwagę także na składniki dodatkowe, ich dawkę i standaryzację. Wybierz formę kolagenu odpowiadającą Twoim potrzebom, choć miej przy tym na uwadze, że proszek i gotowe shoty zawierają więcej kolagenu niż tabletki i kapsułki.