Koc obciążeniowy – rozwiązanie wielu problemów zdrowotnych i pozytywny efekt terapeutyczny
"Zdrowa pościel" to nie frazes
O swoje zdrowie powinniśmy dbać przez całe życie, jeśli chcemy cieszyć się nim aż do późnej starości. Niestety, wraz z wiekiem dopada nas coraz więcej dolegliwości, których objawom musimy skutecznie przeciwdziałać. Powinniśmy zadbać między innymi o jak najwyższą jakość snu, podstawę udanego, relaksującego wypoczynku. Można w tym celu stosować różne metody, lecz warto zwrócić się ku tym naturalnym, a dobrym i zalecanym rozwiązaniem jest użycie koca obciążeniowego, zwanego też sensorycznym. Inne nazwy, którymi się go określa, to kołdra obciążeniowa lub sensoryczna i wszystkie je można stosować zamiennie
Kiedy powstał koc obciążeniowy i na podstawie jakich badań?
Badania, w jaki sposób głęboki nacisk oddziałuje na ciało człowieka, prowadzono już w XX wieku. Prekursorem tych badań była dr Temple Grandin, analizująca wcześniejsze prace innego naukowca dr A. Jean Ayres, opisującej zaburzenia integracji sensorycznej. Dr Grandin sprawdzała, czy poprzez nacisk można złagodzić objawy autyzmu, sama zresztą będąc osobą autystyczną. Jej pracami zainteresowała się Tina Champagne, pracująca jako terapeuta integracji sensorycznej, która postanowiła wszyć ciężarki do swojego koca, używała go przez dłuższy czas i dokładnie opisała jego działanie. Dlatego też stosując np. zakupiony koc obciążeniowy dla dorosłych, warto trzymać się zaleceń terapeuty.
Czym koc obciążeniowy różni się od zwykłego koca?
Kiedy kupimy i rozpakujemy swój pierwszy koc sensoryczny, możemy być zdziwieni, że na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od innych. Do zrobienia jego poszewki używa się wysokogatunkowego, hipoalergicznego materiału, wytrzymałego i łatwego do utrzymania w czystości, takiego jak np. materiał minky. Cała tajemnica tkwi wewnątrz poszewki, a jej wypełnienie stanowią szklane drobne kulki lub drobne kamyczki umieszczone w licznych, oddzielnych, szczelnych komorach, a nie jak zwykle materiał syntetyczny lub naturalny puch. To właśnie one, poprzez delikatny nacisk na ciało ze ściśle określoną siłą, powodują, że tego typu koc znajduje zastosowanie w szeroko rozumianej terapii sensorycznej.
W jaki sposób działa koc sensoryczny i jakie efekty terapeutyczny daje?
Zanim dowiemy się, kiedy warto stosować koc obciążeniowy, musimy poznać zasadę jego działania, która nie jest taka prosta. Jej postawą są wypełniające koc mikrokulki szklane, naciskające na ciało człowieka i stymulujące w ten sposób układ proprioceptywny, nazywany układem czucia głębokiego. Pełni on niezwykle ważną funkcję w ludzkim organizmie i jest ściśle powiązany z układem nerwowym. Tworzą go liczne receptory znajdujące się między innymi w oczach, uszach, stawach, kościach, ścięgnach i mięśniach, dzięki którym układ ten odpowiada za:
• wyższą świadomość położenia własnego ciała;
• stabilizację ciała, także podczas snu;
• lepszą kontrolę napięcia mięśniowego;
• regulację siły niezbędnej do wykonywania ruchów ciała bez kontroli wzroku.
Kolejnym, ważnym efektem, jaki daje regularne stosowanie kołdry obciążeniowej, jest podwyższenie poziomu dwóch hormonów. Pierwszy to serotonina pozwalająca obniżyć poziom kortyzolu, czyli „hormonu stresu”, drugim zaś jest melatonina, produkowana w szyszynce mózgowej i odpowiedzialna za zdrowy, relaksujący sen.
Przy których schorzeniach warto stosować koc obciążeniowy?
Koce sensoryczne znajdują coraz szersze zastosowanie, wspomagając leczenie i łagodząc symptomy licznych schorzeń, a przeprowadzane w tej kwestii badania potwierdzają ich wysoką skuteczność jako ważnego elementu terapii integracji sensorycznej. Zakupiona od renomowanego wytwórcy kołdra sensoryczna jest zalecana przez specjalistów zajmujących się leczeniem takich przypadłości jak:
Autyzm i zespół Aspergera
Odpowiednio dobrana kołdra terapeutyczna sprawdza się do złagodzenia objawów występujących przy tego typu całościowych zaburzeniach rozwojowych, mogących często utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przykrycie osoby autystycznej kołdrą obciążeniową dające uczucie przytulenia zmniejsza jej nerwowość, wycisza, zwiększa komfort psychiczny osoby w spektrum, która wreszcie może spokojnie przespać całą noc. Rano zauważymy, że poprawiło się jej skupienie i koncentracja. Podobne rezultaty osiągniemy w przypadku osób z zaburzeniami integracji sensorycznej czy zespołem Downa, które tak samo będą budzić się w pełni zrelaksowane.
ADHD
Koc obciążeniowy dla dzieci SleepChanger sprawdza się również u maluchów z zaburzeniami określanymi jako nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi. Objawia się podwyższoną aktywnością fizyczną dziecka, zaburzeniami koncentracji, dziecko jest tak pobudzone, że nie może zasnąć i budzi się kilka razy w ciągu nocy. Trudno jest na tym zapanować, a pomóc może właśnie kocyk obciążeniowy, wypełniające go kuleczki szklane skutecznie uspokoją i ograniczą nadmiar docierających bodźców.
Zespół niespokojnych nóg
Kolejna dolegliwość, przy której warto rozważyć zastosowanie koca obciążeniowego, pozwalającego zredukować charakterystyczny objaw RLS, czyli niekontrolowane ruchy nóg w nocy. Wypoczynek pod kocem z obciążeniem, jakim są szklane kulki, pozwoli utrzymać nogi w jednym miejscu, zmniejsza częstotliwość drgań, które po pewnym czasie powinny całkiem zniknąć.
Bezsenność
Następnym aspektem zdrowotnym, w którym sprawdzi się koc obciążeniowy, jest rozwiązywanie problemów ze snem, przede wszystkim przeciwdziałanie bezsenności. Jej przyczyny są zróżnicowane, a na to, że nie możemy wieczorem zasnąć, wpływa między innymi:
• zbyt długie oglądanie telewizji i korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło;
• zakłócenia pracy układu hormonalnego, nieprawidłowy poziom melatoniny;
• niewłaściwa ciężkostrawna dieta powodująca problemy trawienne;
• współistniejące choroby uniemożliwiające zaśnięcie.
Nakrywanie się kołdrą obciążającą ciało pozwoli w stosunkowo krótkim czasie usunąć praktycznie wszystkie zaburzenia snu, wreszcie będzie można spokojnie zasnąć i przede wszystkim szybciej zasypiać, a nie przewracać się godzinami w łóżku i liczyć przysłowiowe barany. W 2020 roku trójka naukowców, Ekholm, Spulber i Adler, przeprowadziła badania potwierdzające, że kołdra, naciskając na ciało, może przeciwdziałać bezsenności.
Czy kołdra obciążeniowa sprawdza się przy innych dolegliwościach?
Pozytywnych efektów działania kołder sensorycznych można się spodziewać także przy innych dolegliwościach, spośród których warto wymienić:
• bóle o różnym natężeniu, towarzyszące zmianom zwyrodnieniowym stawów lub kości, reumatoidalnemu zapaleniu stawów czy zapaleniu tkanek miękkich;
• stres, mogący całkowicie zrujnować zdrowie, wpływający negatywnie na wiele jego aspektów, a badania przeprowadzone w 2015 roku na reprezentatywnej grupie kobiet wykazały, że koc obciążeniowy łagodzi niemal wszystkie objawy stresu;
• choroby neurodegeneracyjne, przede wszystkim choroba Alheimera i Pakinsona;
• stany lękowe i depresyjne, ponieważ koc obciążeniowy wydatnie wpływa na poprawę nastroju psychicznego.
Jakie są przeciwwskazania co do użycia koców obciążeniowych?
Mimo niewątpliwych zalet nie każdy może nakrywać się kocem obciążeniowym, istnieją bowiem uzasadnione przeciwwskazania co do jego użycia. Ciężar koca, czyli znajdujących się w jego wnętrzu szklanych kuleczek, może powodować nasilenie symptomów wielu schorzeń, takich jak:
• wrodzona łamliwość kości;
• niski poziom napięcia mięśniowego;
• choroby serca i układu krwionośnego;
• choroby skóry skutkujące powstaniem ran i owrzodzeń;
• choroby układu oddechowego, obturacyjny bezdech senny i astma;
• klaustrofobia;
• epilepsja;
• obturacyjny bezdech senny.
Czy koc obciążeniowy trzeba indywidualnie dobrać do użytkownika?
Właśnie tego tematu dotyczą najczęściej zadawane pytania, na które musi odpowiedzieć producent koców. Wybierając model dla siebie, należy dokładnie dopasować go do swojej wagi ciała, pamiętając, że kulki wypełnienia muszą stanowić 10 procent masy ciała. Dotyczy to nie tylko modeli dla dorosłych, ale i dzieci, których kołderka obciążeniowa także musi mieć odpowiednią wagę.
Niezależnie od tego, jaka będzie waga kołderki, nie mogą jej używać dzieci poniżej 3 roku życia, których waga nie przekracza 22 kg. Trzeba się również stopniowo przyzwyczajać do zwiększonego ciężaru na ciele, co jest niezbędne do prawidłowego efektu działania kołdry, dorośli aż w czterech etapach, począwszy od kilku minut dziennie, dzieci tylko w dwóch etapach, z tym że nie mogą przykrywać się kołdrą dłużej niż 30 minut dziennie i tylko w obecności dorosłych.