Monday, January 20, 2025
Home / Rozwój  / Rodzicielstwo  / Kobiety w branży STEM: Rozbudźmy naszą naturalną ciekawość świata!

Kobiety w branży STEM: Rozbudźmy naszą naturalną ciekawość świata!

Problem nie jest uwarunkowany biologicznie, tylko kulturowo

kobieta w IT

Nie bój się IT / fot. Pixabay

Termin STEM zawiera w sobie: naukę, technologię, inżynierię, matematykę i niewielki procent kobiet. Z badań Eurostatu wynika, że branża technologiczna jest zdominowana przez mężczyzn. Średnia europejska to 84 proc, w Polsce odsetek ten sięga 86,5 proc

 

 

Przykład bierze się z domu

Nawet rodzice, którzy szacują iloraz inteligencji u synów i córek, podają wyższą liczbę IQ, mówiąc o chłopcach. W jednym z eksperymentów poproszono ojców, by oszacowali poziom inteligencji matematycznej swoich dzieci. Ojcowie synów podali średnio wynik 110, podczas gdy ojcowie córek średnio 98. W tym samym badaniu matki synów oszacowały inteligencję matematyczną na 110, a matki córek na 104. Warto wspomnieć, że mózgi obu płci rozwijają się w takim samym czasie. To społeczeństwo zniechęca dziewczynki do uczenia się informatyki, chemii, czy fizyki.

 

 

I tak jakiś chłopak wygra olimpiadę matematyczną…

Badania pokazują, że decyzje o podjęciu kariery w sektorze technologicznym nie są związane z wyborem kierunku studiów, ale mogą być podejmowane przez dziewczęta dużo wcześniej” – komentuje dr Katarzyna Winkowska-Nowak ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Florida Atlantic University. Uczymy córki zabawy w dom, szkołę, gotowanie. Synom kupujemy plastikowe samochody, klocki LEGO, uczące logicznego myślenia. Pod choinką znajdą grę przestrzenną, a dziewczynka xboxa z opcją tańczenia. Codzienne traktowanie dzieci przez dorosłych ma znaczący wpływ na ich dalszy rozwój. Już idąc do szkoły, są bardziej wyprofilowani na konkretne aktywności. Jak wskazują najnowsze badania Microsoft, największe zainteresowanie naukami ścisłymi występuje u dziewcząt pomiędzy 11 a 15 rokiem życia, aby później gwałtownie spaść. Jeśli Kasia przez cały ten okres będzie zachęcana tylko do czytania książek, czy grania na instrumencie, to będąc starszą, sama nie zgłosi się do kółka matematycznego.

 

 

Naukowiec jaskiniowiec

W społeczeństwie od wielu lat panuje stereotyp naukowca jako człowieka odizolowanego od świata, zaniedbanego i niezdolnego do nawiązywania kontaktów z ludźmi. Kobiety jako perfekcjonistki dbają o wygląd, relacje z najbliższymi, a przede wszystkim o opinię na swój własny temat. Nie chcą być postrzegane jako niedostępne i nieseksowne ze względu na zawód. Wybierają bezpieczniejsze opcje, dzięki którym na pewno nie stracą statusu wśród znajomych – wolą się uśmiechać i realizować w innej dziedzinie życia, ale nie do końca spełniać.

Problem nie jest uwarunkowany biologicznie, tylko kulturowo. Kiedy pracodawca umieścił ogłoszenie – Potrzebujemy informatyka – żadna kobieta nie przysłała swojego CV. Kiedy dopisał – … informatyka/ informatyczki – w większości zgłoszenia pochodziły od kobiet.

 

 

Zaledwie 42 proc. dziewcząt wiąże swoją przyszłość z naukami ścisłymi. Aż 60 proc. z nich czułaby się dużo pewniej, gdyby nie świadomość czekających ich nierówności na rynku pracy w sektorze technologicznym (raport Microsoft)

Jednym ze sposobów na uniknięcie dyskryminacji ze względu na płeć jest… jej zmiana. Barbara Barres już na studiach doświadczyła nierównego traktowania. Mimo gorszych wyników, to kolega z roku dostał stypendium. Miała 40 lat, kiedy zdiagnozowano u niej raka piersi. Poddała się nie tylko podwójnej mastektomii, ale też operacji zmiany płci. Jako Ben, został szefem Departamentu Neurobiologii na Uniwersytecie Medycznym Stanforda i naukowcem światowej klasy. Będąc mężczyzną zyskał o wiele więcej poważania i szacunku. Uczestnik jednego z seminariów skomentował: „To seminarium było świetne. Ben wykonuje znacznie lepszą pracę niż jego siostra Barbara”.

 

 

Kto, jeśli nie my, jest mistrzem niskiej samooceny?

Reshma Saujani podczas wystąpienia TED zwróciła uwagę na to, że kobiety postrzegają świat w pryzmacie – perfekcja albo nic. Jeśli nie będą czegoś potrafiły, powiedzą: „Coś tutaj mi nie wyszło, nie potrafię tego zrobić”. Mężczyzna niekompetencję wytłumaczy innymi słowami: „To mi nie działa, chyba program się popsuł”. Poczucie własnej wartości ma ogromny wpływa na dążenie do celu oraz interpretację porażek. Odwagi w realizacji własnych marzeń powinniśmy uczyć od dziecka. Jeśli dziewczynki, szybko poddają się przy ułamkach, nie karzmy ich za brak ambicji, tylko spokojnie wytłumaczmy i zachęćmy. W końcu szybkie poddawanie się jest cechą osób o wysokim IQ.

 

Młoda kobieta nie może zostać tym, kogo nie widzi

Potrzebujemy wzorca. Naukowiec kojarzony jest z postacią typowo męską. Tymczasem kim są Anna Szwiec, Natalia Schmidt-Polończyk, Urszula Herman? 7 grudnia opowiedzą o drodze do kariery podczas pasma STEAM_ulujemy na Festiwalu Miasta Kobiet.

 

 

Ewa Gruszka

Oceń artykuł
2 Comments
  • fnaf 15 listopada, 2019

    Great article. with lots of interesting and interesting information. I have gathered a lot of useful information for me.

  • Karolina Połonickia 19 listopada, 2019

    Myślę, że Maria Skłodowska propsowałaby pomsył.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ