Kto w roku 2021 najbardziej inspirował redakcję, nasze czytelniczki, a także całą Polskę? Które kobiety stały się ikonami? Za co je podziwiamy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem dziesięciu Kobiet Roku 2021.
„Przyszłość zależy od kobiet” to motto naszej redakcji właściwie od samego jej początku. Kobiety inspirują, dają energię, a także udowadniają, że ich siła jest w stanie przenosić góry. W tym roku kobiety i zdarzenia, za które zostały docenione, umieszczone zostały w rankingu w kolejności chronologicznej.
1. Natalia de Barbaro
Natalia de Barbaro jest psycholożką i autorką warsztatów „Własny Pokój”. Jej bestsellerowa książka „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” rozświetliła drogę do poznania własnego wnętrza wielu kobietom. Książka ma odpowiadać na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? Na co sobie pozwalam?” jednocześnie ukazując kobietom, kiedy w ich życiu jest zbyt mało radości, a zbyt dużo powinności. De Barbaro trafnie ubiera w metaforę role kobiet w dzisiejszym społeczeństwie. Dzięki nim, czytelniczki mogły lepiej zrozumieć siebie, a także stworzyć balans i harmonię w swoim wnętrzu, zrozumieć błędy i zastanowić się nad tym, skąd wynikają ich poszczególne zachowania.
Zobacz koniecznie: Natalia de Barbaro, Czuła Przewodniczka, Kręgi Kobiet i wielka transformacja Polek
2. Janina Bąk
Janika Bąk, szerzej znana jako Janina Daily jest nauczycielką akademicką, autorką bestselleru „Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla” a także właścicielką strony janinadaily.com. Kobieta ukończyła Uniwersytet Jagielloński oraz University of The West of Scotland. Na wykładach, konferencjach i w internecie uczy analizy, statystyki i metodologii badań. W maju 2021 roku ukazała się jej rozmowa z dziennikarką „Wysokich Obcasów”, Anną Dziewit-Meller, w której przyznała, iż cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, ma 58 blizn po samookaleczeniach, a od 15 lat jest na lekach psychotropowych. Janina Daily przyznała, że dla niej choroba to codzienna walka.
(…) wielu z nas ma blizny, dosłowne lub metaforyczne. Nigdy nie wiemy, co się kryje pod czyimiś długimi rękawami lub uśmiechem – wyjaśniła Bąk w wywiadzie dla Wysokich Obcasów.
Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, z jakim bólem wiążą się zaburzenia psychiczne. Janina Daily zasługuje na miejsce na liście Kobiet Roku nie tyko za niezwykły dorobek naukowy, jaki wniosła do naszego społeczeństwa, lecz także odwagę w szerzeniu świadomości o tym, jak naprawdę wygląda walka z zaburzeniami psychicznymi.
Wyświetl ten post na Instagramie
3. Mery Spolsky
Mery Spolsky, czyli Maria Ewa Żak, jest polską piosenkarką, autorką tekstów, kompozytorką oraz producentką tekstów. Kobieta na co dzień prowokuje do myślenia swoimi tekstami, które tym razem postanowiła ubrać w nieco dłuższą formę, tworząc książkę pełną przemyśleń, wierszy i opowiadań – „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”. Mery w książce wyciąga rękę do osób, które przeżywają w swoim życiu gorszy czas. Mimo tytułu, który służy autorce jako nazwa dla swoich kiepskich dni, w lekturze znajduje się wiele treści, które są pełne chęci do życia, a także tych, z którymi czytelnik może się utożsamić. Książka opowiada o szukaniu właściwej relacji z samą sobą, jednak dla wielu osób stała się także trafnym portretem pokolenia dzisiejszych młodych kobiet.
4. Katarzyna Zillman
Katarzyna Zillman jest polską wioślarką, wicemistrzynią olimpijską, mistrzynią świata i Europy. Zaczęła uprawiać ten sport w 2009 roku. W tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku w Tokio uzyskała srebrny medal w czwórce podwójnej. Osadę tworzyły: Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz), Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS-AWF Warszawa) i Maria Sajdak (AZS-AWFiS Gdańsk). Przed mikrofonem TVP Sport medal zadedykowała swojej dziewczynie, Julii Walczak. Marka Yes zaprosiła wioślarkę, razem ze swoją dziewczyną, do zagrania spocie reklamowym pod hasłem „Jestem kobietą”. Producenci chcieli postawić w nim na odwagę i różnorodność kobiet, niektóre stacje nie zgodziły się jednak na jego emisję. ZIllman aktywnie wspiera środowiska LGBTQ+,a 21 października 2021 podczas gali „LGBT+ Diamond Awards” otrzymała tytuł ambasadorki osób LGBT.
Wyświetl ten post na Instagramie
5. Maria Peszek
Maria Peszek jest aktorką, piosenkarką i autorką tekstów. Ukończyła między innymi Państwową Wyższą Szkołę teatralną. Jej teksty charakteryzują liczne kontrowersje, a samą Peszek czynią jedną z najważniejszych artystek polskiej sceny alternatywnej. Popularność przyniosły jej w szczególności albumy „Miasto mania”, „Maria awaria” i „Jezus Maria Peszek”. 10 września 2021 roku ukazał się jej album „Ave Maria”, poprzedzony singlami „Ave Maria”, „Virunga” i „Jebię to wszystko”. Peszek na swojej nowej płycie niezwykle trafnie ubiera w słowa wszystko to, co od czasu ostatniej płyty wydarzyło się w Polsce. Skarży się na brak sprawiedliwości, obnaża wszystkie paradoksy i trafnie diagnozuje politykę, religię i społeczeństwo w mniej lub bardziej zawiłych metaforach. „Ave Maria” to płyta potrzebna, pełna i niezwykle odważna, z kawałkami skomponowanymi dokładnie na miarę czasów i realia, w jakich dziś żyjemy.
Przeczytaj teraz: Maria Peszek: Jak wkurzyć wszystkich
Wyświetl ten post na Instagramie
6. Izabela z Pszczyny
30-letnia Izabela zgłosiła się do szpitala we wrześniu 2021 roku, będąc w 22. tygodniu ciąży, ze względu na komplikacje ciążowe – jej wody płodowe odeszły przedwcześnie. Według jej bliskich, pomoc nie została jej udzielona wystarczająco szybko.
Dziecko waży 485 gramów. Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć. I nic nie mogą zrobić. Zaczekają aż umrze lub coś się zacznie, a jeśli nie, to mogę spodziewać się sepsy. Przyspieszyć nie mogą. Musi albo przestać bić serce, albo coś się musi zacząć –
– tak brzmią wiadomości od Izabeli, które wysyłała do mamy podczas pobytu w szpitalu. Udostępniła i zacytowała je jej mama, pani Barbara, w programie Uwaga! TVN. Izabela oczekiwała na działania lekarzy, które zostały podjęte dopiero rano – kobiecie i dziecku nie udało się przeżyć. Iza doznała wstrząsu septycznego i zmarła niespełna 24 godziny po przyjęciu do szpitala. Osierociła 9-letnią córkę, opuściła męża, rodzinę i przyjaciół. Iza stała się dziś ikoną walki o prawa kobiet – po jej śmierci na ulice wyszły dziesiątki tysięcy rozgoryczonych ludzi, którzy nie mogli pogodzić się z jej odejściem. Na jej grobie cały czas piętrzą się znicze. Znajomi wspominają ją jako niezwykle ciepłą, oddaną osobę, pełną energii i chęci do życia dla swoich bliskich.
Zobacz też: „Lepiej dla pani, jeśli ciąża szybko obumrze”. Ofiary ustawy antyaborcyjnej i akcja Ani Jednej Więcej
7. Natalia Hatalska
Natalia Hatalska jest założycielką instytutu badań nad przyszłością – infuture.institute, który definiuje najważniejsze trendy i wskazuje ich konsekwencje. Ukończyła filologię polską, logopedię, a także marketing i studia doktoranckie z ekonomii. Kobieta znalazła się między innymi na liście New Europe 100 w „Financial Times”. Analityczka, blogerka i prelegentka we wrześniu 2021 roku wydała książkę „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?”. Książka pozwoliła czytelniczkom i czytelnikom na chwilę zastanowienia nad najważniejszymi sprawami XXI wieku – czy technologia przejmie nad nami kontrolę? Czy istnieje granica postępu technologicznego? Dlaczego płacimy za oszukiwanie samych siebie? Wiele odpowiedzi nie zostało podanych wprost, co czyni książke jeszcze bardziej interesujacą.
Przeczytaj: Natalia Hatalska i Wiek paradoksów: Człowiek w sieci to nie avatar (wywiad)
8. Martyna Wojciechowska
Fundacja UNAWEZA, którą całkiem niedawno założyła Martyna Wojciechowska, we wrześniu 2021 roku obchodziła swoje drugie już urodziny. Do tej pory udało się zebrać ponad 2 250 000 zł, a także ponad 100 tys. produktów, które fundacja przekazała domom dziecka i domom samotnej matki. W budowie jest także dom dla nastoletnich i usamodzielniających się mam. 2021 rok przyniósł fundacji nominację do tytułu „Made in Poland 2022”. W 2021 roku Wojciechowska postanowiła także zawalczyć o samoakceptację polskich kobiet, tworząc kampanię „I am enough” – której zadaniem było promowanie ciałopozytywności. Wojciechowska wzięła wtedy między innymi udział w sesji zdjęciowej topless dla magazynu „Viva”. Kobieta, jak co roku pokazała, że bariery – fizyczne, finansowe czy językowe – mogą przestać istnieć w każdej chwili, jeżeli tylko chcemy pomagać.
Wyświetl ten post na Instagramie
9. Maja Ostaszewska
Rok 2021 okazał się być dla wielu osób niezwykle traumatyczny. Jednym z tragiczniejszych wydarzeń tego roku jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Polacy starali się nieść wsparcie, by przez mgłę, jaką widzą osoby, które cierpią w lasach przebiła się choć odrobina słońca. Chcąc pomóc, dać dobry przykład, lub po prostu przydać się do czegokolwiek na granicę ruszyło wiele osób – także znanych. Kobietą, która jako jedna z pierwszych postanowiła nieść pomoc była Maja Ostaszewska. Kobieta relacjonowała w swoich social mediach jak wyglądała sytuacja na granicy a także wyjaśniała zainteresowanym, jak mogą pomóc. Razem z nią na granicę wyruszyli także między innymi Jacek Braciak, Agata Buzek oraz Magdalena Różczka.
Pomaganie jest legalne. Podanie ciepłego posiłku, czystej wody, lekarstw i ciepłego koca ludziom na granicy życia jest naszym człowieczym obowiązkiem – pisała na Instagramie kobieta.
Jesteśmy niezwykle wdzięczni wszystkim, którzy mimo pojawiającej się z każdej strony mowy nienawiści zdecydowali się wybrać na granicę i pomagać – choćby zwyczajną rozmową.
Dowiedz się więcej: Na granicy. Kryzys humanitarny czy już zbrodnia przeciwko ludzkości?
Wyświetl ten post na Instagramie
10. Anja Rubik
Anja Rubik to polska supermodelka, projektantka mody, prezenterka i działaczka społeczna. W 2017 roku kobieta wyreżyserowała i wyprodukowała kampanię społeczną #sexedpl, której celem było poruszenie tematu edukacji seksualnej. Opublikowała podręcznik do edukacji seksualnej dla nastolatków i nastolatek, a w 2018 roku powołała Fundację Sexed.pl. W listopadzie 2021 roku fundacja wypuściła serię trzech filmów krótkometrażowych, które promowały uruchomioną linię pomocy sexed.pl. 720 720 020 to numer telefonu dla osób, które uwikłane są w relację, w której występuje przemoc, osób przemocowych oraz osób, które są świadkami przemocy. Linia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00 – 20:00, a pomocy udziela zespół wyszkolonych specjalistów i specjalistek.
Zobacz także: Kobiety Roku 2020