
Poznaj nasze zestawienie kobiet roku 2020! / fot. materiały prasowe
Inspiratorki, bohaterki i wojowniczki. O których z pań słyszeliśmy w tym roku najwięcej? Które odznaczyły się szczególną odwagą? Zapraszamy do sprawdzenia kto zasłużył na miano kobiety roku 2020!
1. Kobiety roku: Aktywizm
Marta Lempart
Przez brytyjski Financial Times wyróżniona jako jedna z najbardziej wpływowych kobiet roku 2020. Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, wcześniej związana także z Komitetem Obrony Demokracji. Za swoje działania na rzecz organizacji strajków płaci bardzo wysoką cenę – działaczka oskarżona została o popełnienie 40 wykroczeń w związku z demonstracjami. Musiała też zmienić miejsce pobytu, ponieważ jej adres został udostępniony przeciwnikom strajku. Lempart znalazła się na okładkach prorządowych gazet, a publiczna telewizja stara się ją zdyskredytować. Mimo strachu działaczka nie przestaje walczyć w obronie praw kobiet, przekonana, że warto – ponieważ osób domagających się wolności jest więcej.
Małgorzata Trzaskowska
Żona Rafała Trzaskowskiego, kandydata na prezydenta RP 2020 roku nie spoczęła na laurach po przegranej męża. Aktywnie walczy o prawa kobiet i uczestniczy w strajkach, nie zapominając także o problemach klimatycznych. Zaangażowana w sprawy charytatywne – między innymi jako prezeska Fundacji Wspólnota Kobiet walczy o edukację oraz wspieranie inicjatyw na rzecz poprawy jakości życia kobiet. Na Instagramie Trzaskowskiej możemy znaleźć też informację o ostatnim wniosku o powstanie placu Praw Kobiet przy Pałacu Kultury i Nauki.
Potrzebujemy i chcemy, aby w Warszawie i w Polsce były miejsca, które będą nam przypominały, o co dziś walczymy – mówi Trzaskowska.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Lana Dadu
Litwinka od 1995 roku mieszkająca w Krakowie, aktywistka i działaczka feministyczna. Od 2016 roku działa jako krakowska koordynatorka Międzynarodowego Strajku Kobiet i Czarnego Protestu, obecnie także jedna z liderek inicjatywy (S)Prawa Kobiet. W 2017 roku została nominowana w konkursie Małopolanka roku organizowanym przez Małopolski Kongres Kobiet za walkę na rzecz kobiet młodych, starszych, niekoniecznie odważnych. Poświęca swój czas na inspirowanie innych i organizację protestów społecznych, pociągając za sobą wiele osób.
2.Kobiety roku: Medycyna
Alina Zabdyr
Pielęgniarek, salowych i lekarzy narażających swoje życie i zdrowie każdego dnia jest w tym momencie tysiące i najchętniej uhonorowałybyśmy tu każdą polską medyczkę, która pracuje w niedomagających szpitalach, na oddziałach zakaźnych. Na miano kobiety roku zasługuje każda z nich. Pracują niewyobrażalnie ciężko, często miesiącami nie widząc się z rodziną, by rzeczywistość jaka nas spotkała mogła być niedługo niczym więcej jak tylko przykrym wspomnieniem. Symbolem wszystkich pracowników służby zdrowia jest Alina Zabdyr – pielęgniarka przełożona na oddziale chorób zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Nieugięta, dzielna i opiekuńcza – właśnie dzięki takim kobietom jak Zabdyr walka o ludzkie życie w wielu przypadkach była walką wygraną. Szpital Uniwersytecki w Krakowie otrzymał w tym roku nagrodę za zasługi dla Małopolski, którą odebrała między innymi Zadbyr.
Ta nagroda, choć adresowana do instytucji, jest tak naprawę nagrodą dla ludzi, którzy pracują w szpitalu, każdego dnia przychodzą do pracy, aby walczyć o życie ludzkie
– mówił wręczający nagrodę marszałek Małopolski.
Nicole Sochacki-Wójcicka
Doktor Sochacki-Wójcicka, znana szerzej jako Mama Ginekolog została uznana przez polską edycję Forbes Women za jedną ze stu najbardziej wpływowych kobiet 2020 roku. Jej instagramowe konto mamaginekolog obserwuje ponad 700 tys. osób. Każdego dnia zamieszcza na nim historie ze swojego życia, przemycając jednocześnie wiedzę medyczną dla kobiet. Opowiada o trudach bycia matką, o pracy jako lekarz podczas pandemii, kobiecych chorobach i badaniach w ciąży. Tytuł wpływowej kobiety roku został jej przyznany nie tylko za liczbę śledzących ją osób, ale i skuteczne definiowanie otaczającej rzeczywistości.
Wyświetl ten post na Instagramie.
3. Kobiety roku: Polityka
Sanna Marin
Przez portal Vogue nazwana ikoną postępowego feminizmu. Fińskie gazety mówią o niej: Kiedyś byliśmy słynni z Nokii. Ona jest nową Nokią. Mowa oczywiście o Sannie Marin, czyli najmłodszej premier świata. Przez parlament Finlandii została zaprzysiężona jeszcze w 2019 roku. Wegetarianka, wychowana przez swoją matkę i jej partnerkę, od pierwszych dni urzędowania wzbudza niemałe kontrowersje czy to odważnymi, jak na panią Premier strojami, czy głoszonymi przez siebie feministycznymi i proekologicznymi postawami. Na swoim Twitterze pisze:
Chcę zbudować społeczeństwo, w którym każde dziecko może stać się kim chce, gdy dorośnie, w którym każdy człowiek może żyć i zestarzeć się z godnością.
Świat z ciekawością przygląda się poczynaniom Sanny Marin, a media piszą w jej kontekście o feministycznej rewolucji.
Swiatłana Cichanouska
Sytuacja polityczna na Białorusi jest napięta od sierpnia 2020 roku. Społeczeństwo domaga się wolności i prawdy. O to też walczy Cichanouska, która po aresztowaniu jej męża w maju 2020 roku złożyła swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich. Według niezależnych informacji pokonała w nich Aleksandra Łukaszenkę. Za start w wyborach zapłaciła bardzo wysoką cenę – musiała opuścić kraj. Cichanouska utworzyła także Radę Koordynacyjną, której zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego transferu władzy na Białorusi.
Kamala Harris
Nominowana Człowiekiem Roku tygodnika Time za rok 2020. 11 sierpnia 2020 Joe Biden ogłosił Harris swoją kandydatką na urząd Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych – stała się tym samym trzecią kobietą w historii wyznaczoną na kandydata. Jest także pierwszą osobą o kolorze skóry innym niż biały na tym stanowisku. Harris wiele razy zabierała głos w sprawach dyskryminacji rasowej, zwłaszcza po śmierci George’a Floyda. Otwarcie potępiała sposób postępowania prezydenta Donalda Trumpa w związku z pandemią COVID-19 i nawoływała do noszenia maseczek.
Wyświetl ten post na Instagramie.
4. Kobiety roku: Sport
Iga Świątek
W trudnym roku 2020 powodów do radości było niewiele. Zdecydowanie jednym z największych był triumf 19-letniej tenisistki – Igi Świątek. Kobieta dała Polsce pierwszy tytuł wielkoszelmowy, przechodząc przez French Open bez utraty seta. Skromna i utalentowana zawodniczka nie spoczywa jednak na laurach i w dalszym ciągu trenuje do kolejnych rozgrywek.
Simone Biles
W wieku 22 lat zdążyła zdobyć już 5 złotych medali na mistrzostwach świata w gimnastyce. Pomogła USA zdobyć piąty tytuł drużynowy z rzędu. Została tym samym najbardziej utytułowaną gimnastyczką w historii mistrzostw świata, zdobywając 25 medali – 19 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe. Otrzymała tytuł Sportswoman of the year 2020, przyznawany przez Laureus World Sports Awards.

Simone Biles – Sportswoman of the year 2020 / fot. materiały prasowe
5. Kobiety roku: Kultura
Olga Tokarczuk
Pisarka, feministka i działaczka na rzecz ochrony środowiska. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieści: Bieguni i Księgi Jakubowe. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Od 2020 roku tworzy fundację wspierającą i promującą polską kulturę, działanie na rzecz praw człowieka i przeciwdziałanie dyskryminacji. Na jej rzecz przekazała 350 tys. z Nagrody Nobla. Jest też aktywną członkinią Rady Fundacji im. Stefana Batorego.

Polska noblistka w dziedzinie literatury / fot. materiały prasowe
Olga Bołądź
Jedna z bardziej rozpoznawalnych polskich aktorek – szczególną popularność przyniosła jej rola Agaty Mróz w filmie Nad Życie. W 2020 roku udało jej się także zadebiutować w roli reżyserki. Tematem jej pierwszej produkcji „Alicja i żabka” jest aborcja – historia 14-letniej dziewczyny, której szpital odmówił legalnego przerwania ciąży. Film inspirowany prawdziwą historią z 2008 roku wygrał tegoroczny Konkurs Filmów Krótkometrażowych na 45. FPFF w Gdyni. Choć scenariusz do filmu zaczął powstawać 4 lata temu, jak mówi Bołądź dla Gala.pl – prawo do wyboru nie działało już dawno.
6. Kobiety roku: Popkultura
Joanna Okuniewska
Twórczyni podcastu bijącego rekordy odtworzeń Ja i moje przyjaciółki idiotki skleiła już niejedno złamane serce i otworzyła oczy wielu nieszczęśliwie zakochanym. Pomaga dziewczynom podnieść się po rozstaniach, wyjaśnia w zabawny sposób, od jakich typów mężczyzn najlepiej trzymać się z daleka i przede wszystkim podnosi na duchu, zapewniając, że tak naprawdę wszystkie byłyśmy kiedyś idiotkami. Okuniewska w tym roku wydała też książkę, która jest zbiorem jej przemyśleń, zawartych w podcastach.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Celeste Barber
Antyinfluencerka, kpiąca z wystylizowanych zdjęć, wyretuszowanych twarzy i dalekich od prawdy, idealnych żyć. Całej instagramowej obłudzie przeciwstawia prawdę: oponki na brzuchu, worki pod oczami i ciało bez operacji plastycznych. Pokazuje, jak wygląda rzeczywistość, jednocześnie mówiąc swoim fanom – nie marnujcie czasu na bezpodstawne kompleksy! Szczery przekaz przyjął się bardzo dobrze, dzięki czemu dzisiaj na instagramie obserwuje ją ponad 7,5 miliona osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Marysia 17 grudnia, 2020
Większości nawet nie znam :O
Krzysiek 17 grudnia, 2020
Świetny artykuł.
Marzena 20 grudnia, 2020
Wg mnie tworzenie rankingów jest słabe. Wiele kobiet w Polsce i na świecie działa bez nagłaśniania. Są bohaterkami każdego dnia. Czemu ma służyć wyróżnianie i nagradzanie za coś, co powinno być oczywiste. Poza tym , kto dokonuje takich wyborów???
maryś 20 grudnia, 2020
A czy działasz bez rozgłosu? Nagłaśnianie działania ma lepszy skutek, większy oddźwięk społeczny.
Olio 20 grudnia, 2020
Uważam, że potencjalna siła kobiet w Polsce, na świecie, to drzemiący wulkan. Ja 62 letni facet proszę Was kobiety, weźcie w swoje ręce walkę o normalną, nowoczesną Polsce,bo politycy opozycji, to polityczne wałachy, kastraty. A potrzeba wielka!!!
Jakub 21 grudnia, 2020
Tworzenie rankingów służy nagłaśnianiu spraw, których symbolami stają się osoby w nich wymienione.
Barbie 22 grudnia, 2020
ooo jest moja ulubiona Tokarczuk:):):)