Sunday, May 16, 2021
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Kobiety Roku 2018: Inspiratorki. Prekursorki. Prowokatorki

Kobiety Roku 2018: Inspiratorki. Prekursorki. Prowokatorki

10 nazwisk kobiet, które zapisały się w historii 2018 roku

Kobiety 2018 Roku: Joanna Kulig/ fot. Weronika Kosińska, Anja Rubik / fot. Adama Pluciński, Kasia Nosowska / fot. Marlena Bielińska

10 nazwisk to niewiele, bo kobiet, które w 2018 roku zawładnęły masową wyobraźnią, przeszły do historii, okazały się objawieniem, i tych, które musieliśmy pożegnać było dużo więcej. Witając Nowy Rok, wspominamy kobiety, które zapamiętamy na zawsze

Polki

Uczestniczki FRK2018 / fot. B. Bogacka

28 listopada 1918 roku kobiety uzyskały prawa wyborcze. Chociaż „uzyskały” nie jest adekwatnym określeniem, bo Polki praw wyborczych nie dostały w prezencie – musiały o nie zawalczyć. Czynne prawo wyborcze przysługiwało kobietom po ukończeniu 21 roku życia. Stulecie uzyskania praw wyborczych Miasto Kobiet świętowało razem z 600 kobietami w czasie Festiwalu Rok Kobiet 2018. Było to najważniejsze ubiegłej jesieni spotkanie kobiecej mocy.

Kasia Nosowska

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Po 17 latach, po przejściach..

Post udostępniony przez nosowska.official (@nosowska.official)


Po rozstaniu z zespołem HEY Katarzyna Nosowska groziła, że bezpowrotnie znika ze sceny. Wróciła w 2018 roku najpierw jako instagramowa stand-uperka, następnie debiutantka literacka [„A ja żem jej powiedziała”] aż w końcu z nową płytą. „Basta” to muzyczna opowieść, z której wybrzmiewają osobiste historie nasączone alkoholem i przemocą. 26 listopada Nosowska opublikowała zdjęcie ślubnej obrączki z podpisem „Po 17 latach, po przejściach…”. 2018 rok należał też do gwiazd, które odważyły się opowiadać niełatwe historie, inspirując Polki do wyjścia z ukrycia. Agnieszka Chylińska udzieliła szczerego wywiadu o trudnych relacjach z rodzicami. Natalia Przybysz włożyła kij w mrowisko, wyznając, że dokonała aborcji, kobiety na całym świecie przekazywały sobie wsparcie przez publikację #metoo, a Anja Rubik namówiła Polaków do rozmów o seksie. W lutym, w polskim przekładzie ukaże się biografia Michelle Obamy, w której opisuje m.in. swoje małżeństwo, które nie było tak cukierkowe, jak wielu się wydaje. Po co? By głośno powiedzieć, że w terapii małżeńskiej nie ma nic złego.

Olga Tokarczuk

Olgę Tokarczuk poznał polski czytelnik z takich poczytnych powieści jak: „Bieguni”, „Prawiek i inne czasy”, a także „Księgi Jakubowe”. Anglosaski odbiorca miał w tym roku okazję na przeczytanie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Niebawem ukaże się także przekład „Ksiąg Jakubowych”. Olga Tokarczuk w maju odebrała prestiżowego Międzynarodowego Bookera, a następnie trafiła do finału amerykańskiej National Book Award.

Nadia Murad

nadia murad odbiera nobla

Nadia Murad / fot. flickr.com-jan-sefti

Nadia Murad miała 21 lat, gdy wymordowano wszystkich mężczyzn w jej wiosce i starsze kobiety. Młode, w tym ona, trafiły na targ niewolnic. Przechodziły z rąk do rąk, gwałcone, poniżane i bite. W 2018 roku ma 23 lata i jest tegoroczną laureatką pokojowej nagrody Nobla. Zwraca uwagę świata na problem seksualnego niewolnictwa i wojen jako źródła seksualnego zniewolenia. W książce „Ostatnia dziewczyna. O mojej niewoli i walce z Państwem Islamskim” opowiada historię przepełnioną okrucieństwem sprawców, bólem ofiary, a także nadzieją na wyrwanie się z piekła. To książka o sile młodej kobiety, które przezwycięża swoją traumę i inspiruje inne kobiety do walki o siebie.

Justyna Święty-Ersetic

Justyna Święty-Erestić i Małgorzata Hołub-Kowalik

Justyna Święty-Erestić i Małgorzata Hołub-Kowalik / fot. Wikipedia

Justyna Święty-Ersetic dokonała niemożliwego. Podczas Mistrzostw Europy w Berlinie Polka wygrała złoty medal, pokonując barierę 51 sekund. Po półtorej godziny od ustanowienia swojego życiowego rekordu, lekkoatletka wraz z koleżankami z drużyny, wygrała sztafetę 4×400 metrów. Podwójna złota medalistka z Berlina ma 26 lat, 165 centymetrów wzrostu i wraz z mężem mieszka w Raciborzu. Na podstawie konta na Instagramie, wnioskujemy, że prywatnie umięśniona blondynka w wolnym od treningów czasie wybiera się w egzotyczne podróże, ceni perfekcyjnie wykonany manicure patriotyczny i kocha zwierzęta.

Agnieszka Radwańska


Najbardziej znana polska tenisistka zakończyła karierę. Ta wiadomość wstrząsnęła opinią publiczną, jej mecze, grację, z jaką rozgrywała kolejne sety, a także konta bankowe śledzili niemal wszyscy. Agnieszka rozpoczęła przygodę z tenisem bardzo wcześnie pod czujnym okiem najbardziej wymagającego trenera – swojego ojca. Po usamodzielnieniu się i zmianie trenera podjęła decyzję o zamknięciu tego etapu i założeniu rodziny. Rok wcześniej, w lipcu 2017 Isia, jak nazywają ją fani, wzięła ślub ze swoim sparingpartnerem – Dawidem Celtem.

Olga Sipowicz

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Legenda za życia, legenda po śmierci. #dzięki #olgasipowicz #kora #noc #spadajacych #gwiazda fot. #robertlaska

Post udostępniony przez Miasto Kobiet (@miastokobiet_mk)


Kora, a właściwie Olga Sipowicz, wokalistka zespołu Maanam, przegrała walkę z rakiem. Była jedną z najbardziej charyzmatycznych i niezapomnianych piosenkarek. Piosenki takie jak „Boskie Buenos”, „Cykady na Cykladach”, „Kocham Cię, kochanie moje” znała i śpiewała cała Polska. Dorobek muzyczny Kory pozostanie w naszych sercach.

Joanna Kulig


W 2015 roku, kiedy robiłyśmy z nią okładkowy numer, wiedziałyśmy, że jedna z najbardziej utalentowanych aktorek teatralnych i filmowych zatrzęsie światem. 3 lata później twarz Joanny Kulig zdobi największe tytuły kobiecych magazynów, metra europejskich miast i sale kinowe. Wszystko to za sprawą filmu „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, dzięki którym Joanna Kulig została Europejską Aktorką 2018 Roku. W 2019 spełni się osobiste marzenie aktorki – zostanie mamą.

Meghan Merkle


„Dziewczyna z ludu”, rozwódka, 37-letnia aktorka, znana głównie z serialu „Suits” poślubiła księcia Henryka. Meghan Merkle jest żywym dowodem na to, że czasy się zmieniają. Plotkarskie portale zbijają medialny kapitał, wytykając księżnej naginanie królewskiej etykiety, a my i tak wiemy, że chodzi o to, by odwrócić naszą uwagę od Brexitu. Tak czy inaczej, z niecierpliwością oczekujemy przyjścia na świat następnego royal baby lub babies – plotkuje się, że Meghan jest w bliźniaczej ciąży.

Maria Skłodowska-Curie

Musée Curie [Public domain, Public domain, Public domain or CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Maria Skłodowska-Curie / fot. Wikipedia/ Musée Curie

Polskie nazwiska coraz częściej pojawiają się w kontekście naukowych odkryć, w technologiach czy w rankingach na najbardziej wpływowe prezeski wielkich firm. Maria Skłodowska-Curie wyprzedziła Maryję z Nazaretu i Margaret Thatcher, „lądując” na jedynce plebiscytu na 100 kobiet, które zmieniły świat prestiżowego miesięcznika BBC History; a siostry Wójcickie [ich ojcem jest polski fizyk, a matka rosyjską dziennikarką] uplasowały się na liście „Najpotężniejszych kobiet świata 2018” Forbesa. Anne Wojcicki jest współzałożycielką i szefową 23andme, startupu z sektora biotechnologii. Susan Wojcicki (miejsce 7. w rankingu), to dyrektorka zarządzająca YouTubem.

Agna Karasińska&Agnieszka Szpak

Poczytaj o Facetach, którzy rządzili naszą wyobraźnią w 2018.

Dziennikarka, która nie boi się stawiania oczywistych pytań, w nadziei na usłyszenie ciekawych odpowiedzi. Profesjonalna artystka życia. Multitaskerka. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów. Nie lubi zdrobnień i brzydkich zdjęć dołączanych do informacji prasowych.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach