Saturday, February 24, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Kobiety Roku 2018: Inspiratorki. Prekursorki. Prowokatorki

Kobiety Roku 2018: Inspiratorki. Prekursorki. Prowokatorki

10 nazwisk kobiet, które zapisały się w historii 2018 roku

Kobiety 2018 Roku: Joanna Kulig/ fot. Weronika Kosińska, Anja Rubik / fot. Adama Pluciński, Kasia Nosowska / fot. Marlena Bielińska

10 nazwisk to niewiele, bo kobiet, które w 2018 roku zawładnęły masową wyobraźnią, przeszły do historii, okazały się objawieniem, i tych, które musieliśmy pożegnać było dużo więcej. Witając Nowy Rok, wspominamy kobiety, które zapamiętamy na zawsze

Polki

Uczestniczki FRK2018 / fot. B. Bogacka

28 listopada 1918 roku kobiety uzyskały prawa wyborcze. Chociaż „uzyskały” nie jest adekwatnym określeniem, bo Polki praw wyborczych nie dostały w prezencie – musiały o nie zawalczyć. Czynne prawo wyborcze przysługiwało kobietom po ukończeniu 21 roku życia. Stulecie uzyskania praw wyborczych Miasto Kobiet świętowało razem z 600 kobietami w czasie Festiwalu Rok Kobiet 2018. Było to najważniejsze ubiegłej jesieni spotkanie kobiecej mocy.

Kasia Nosowska

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Po 17 latach, po przejściach..

Post udostępniony przez nosowska.official (@nosowska.official)


Po rozstaniu z zespołem HEY Katarzyna Nosowska groziła, że bezpowrotnie znika ze sceny. Wróciła w 2018 roku najpierw jako instagramowa stand-uperka, następnie debiutantka literacka [„A ja żem jej powiedziała”] aż w końcu z nową płytą. „Basta” to muzyczna opowieść, z której wybrzmiewają osobiste historie nasączone alkoholem i przemocą. 26 listopada Nosowska opublikowała zdjęcie ślubnej obrączki z podpisem „Po 17 latach, po przejściach…”. 2018 rok należał też do gwiazd, które odważyły się opowiadać niełatwe historie, inspirując Polki do wyjścia z ukrycia. Agnieszka Chylińska udzieliła szczerego wywiadu o trudnych relacjach z rodzicami. Natalia Przybysz włożyła kij w mrowisko, wyznając, że dokonała aborcji, kobiety na całym świecie przekazywały sobie wsparcie przez publikację #metoo, a Anja Rubik namówiła Polaków do rozmów o seksie. W lutym, w polskim przekładzie ukaże się biografia Michelle Obamy, w której opisuje m.in. swoje małżeństwo, które nie było tak cukierkowe, jak wielu się wydaje. Po co? By głośno powiedzieć, że w terapii małżeńskiej nie ma nic złego.

Olga Tokarczuk

Olgę Tokarczuk poznał polski czytelnik z takich poczytnych powieści jak: „Bieguni”, „Prawiek i inne czasy”, a także „Księgi Jakubowe”. Anglosaski odbiorca miał w tym roku okazję na przeczytanie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Niebawem ukaże się także przekład „Ksiąg Jakubowych”. Olga Tokarczuk w maju odebrała prestiżowego Międzynarodowego Bookera, a następnie trafiła do finału amerykańskiej National Book Award.

Nadia Murad

nadia murad odbiera nobla

Nadia Murad / fot. flickr.com-jan-sefti

Nadia Murad miała 21 lat, gdy wymordowano wszystkich mężczyzn w jej wiosce i starsze kobiety. Młode, w tym ona, trafiły na targ niewolnic. Przechodziły z rąk do rąk, gwałcone, poniżane i bite. W 2018 roku ma 23 lata i jest tegoroczną laureatką pokojowej nagrody Nobla. Zwraca uwagę świata na problem seksualnego niewolnictwa i wojen jako źródła seksualnego zniewolenia. W książce „Ostatnia dziewczyna. O mojej niewoli i walce z Państwem Islamskim” opowiada historię przepełnioną okrucieństwem sprawców, bólem ofiary, a także nadzieją na wyrwanie się z piekła. To książka o sile młodej kobiety, które przezwycięża swoją traumę i inspiruje inne kobiety do walki o siebie.

Justyna Święty-Ersetic

Justyna Święty-Erestić i Małgorzata Hołub-Kowalik

Justyna Święty-Erestić i Małgorzata Hołub-Kowalik / fot. Wikipedia

Justyna Święty-Ersetic dokonała niemożliwego. Podczas Mistrzostw Europy w Berlinie Polka wygrała złoty medal, pokonując barierę 51 sekund. Po półtorej godziny od ustanowienia swojego życiowego rekordu, lekkoatletka wraz z koleżankami z drużyny, wygrała sztafetę 4×400 metrów. Podwójna złota medalistka z Berlina ma 26 lat, 165 centymetrów wzrostu i wraz z mężem mieszka w Raciborzu. Na podstawie konta na Instagramie, wnioskujemy, że prywatnie umięśniona blondynka w wolnym od treningów czasie wybiera się w egzotyczne podróże, ceni perfekcyjnie wykonany manicure patriotyczny i kocha zwierzęta.

Agnieszka Radwańska

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

I’ve received thousands of messages over the last 2 days. I’m happy and deeply touched! Thank you from the bottom of my heart! ❤❤❤ Przez ostatnie dwa dni otrzymałam od Was tysiące wspaniałych wiadomości. Jestem szczęśliwa i głęboko wzruszona! Dziękuję Wam z całego serca za każde ciepłe słowo! ❤❤❤

Post udostępniony przez Aga Radwanska (@aradwanska)


Najbardziej znana polska tenisistka zakończyła karierę. Ta wiadomość wstrząsnęła opinią publiczną, jej mecze, grację, z jaką rozgrywała kolejne sety, a także konta bankowe śledzili niemal wszyscy. Agnieszka rozpoczęła przygodę z tenisem bardzo wcześnie pod czujnym okiem najbardziej wymagającego trenera – swojego ojca. Po usamodzielnieniu się i zmianie trenera podjęła decyzję o zamknięciu tego etapu i założeniu rodziny. Rok wcześniej, w lipcu 2017 Isia, jak nazywają ją fani, wzięła ślub ze swoim sparingpartnerem – Dawidem Celtem.

Olga Sipowicz

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Legenda za życia, legenda po śmierci. #dzięki #olgasipowicz #kora #noc #spadajacych #gwiazda fot. #robertlaska

Post udostępniony przez Miasto Kobiet (@miastokobiet_mk)


Kora, a właściwie Olga Sipowicz, wokalistka zespołu Maanam, przegrała walkę z rakiem. Była jedną z najbardziej charyzmatycznych i niezapomnianych piosenkarek. Piosenki takie jak „Boskie Buenos”, „Cykady na Cykladach”, „Kocham Cię, kochanie moje” znała i śpiewała cała Polska. Dorobek muzyczny Kory pozostanie w naszych sercach.

Joanna Kulig

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

? EUROPEAN FILM ACADEMY BEST ACTRESS, 2018 ? Aaaaaah!!! I can’t believe it!!! ?▫️ . . . . . #PawelPawlikowski#ColdWar#ZimnaWojna#ХолоднаяВойна#AmazonStudios#ColdWarFilm#ColdWarMovie#TomaszKot#JoannaKulig#efa

Post udostępniony przez Joanna Kulig (@joannakulig_official)


W 2015 roku, kiedy robiłyśmy z nią okładkowy numer, wiedziałyśmy, że jedna z najbardziej utalentowanych aktorek teatralnych i filmowych zatrzęsie światem. 3 lata później twarz Joanny Kulig zdobi największe tytuły kobiecych magazynów, metra europejskich miast i sale kinowe. Wszystko to za sprawą filmu „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, dzięki którym Joanna Kulig została Europejską Aktorką 2018 Roku. W 2019 spełni się osobiste marzenie aktorki – zostanie mamą.

Meghan Merkle

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Last night, The Duke and Duchess of Sussex attended the Royal Variety Performance in aid of the Royal Variety Charity which helps all those who have worked professionally in the entertainment industry and are in need of help. ? Press Association

Post udostępniony przez The Royal Family (@theroyalfamily)


„Dziewczyna z ludu”, rozwódka, 37-letnia aktorka, znana głównie z serialu „Suits” poślubiła księcia Henryka. Meghan Merkle jest żywym dowodem na to, że czasy się zmieniają. Plotkarskie portale zbijają medialny kapitał, wytykając księżnej naginanie królewskiej etykiety, a my i tak wiemy, że chodzi o to, by odwrócić naszą uwagę od Brexitu. Tak czy inaczej, z niecierpliwością oczekujemy przyjścia na świat następnego royal baby lub babies – plotkuje się, że Meghan jest w bliźniaczej ciąży.

Maria Skłodowska-Curie

Musée Curie [Public domain, Public domain, Public domain or CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Maria Skłodowska-Curie / fot. Wikipedia/ Musée Curie

Polskie nazwiska coraz częściej pojawiają się w kontekście naukowych odkryć, w technologiach czy w rankingach na najbardziej wpływowe prezeski wielkich firm. Maria Skłodowska-Curie wyprzedziła Maryję z Nazaretu i Margaret Thatcher, „lądując” na jedynce plebiscytu na 100 kobiet, które zmieniły świat prestiżowego miesięcznika BBC History; a siostry Wójcickie [ich ojcem jest polski fizyk, a matka rosyjską dziennikarką] uplasowały się na liście „Najpotężniejszych kobiet świata 2018” Forbesa. Anne Wojcicki jest współzałożycielką i szefową 23andme, startupu z sektora biotechnologii. Susan Wojcicki (miejsce 7. w rankingu), to dyrektorka zarządzająca YouTubem.

Agna Karasińska&Agnieszka Szpak

Poczytaj o Facetach, którzy rządzili naszą wyobraźnią w 2018.

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ