Saturday, May 25, 2024
Home / Ludzie  / 7 najważniejszych kobiet monarchii brytyjskiej – rozwody, skandale i inne ciekawostki?

7 najważniejszych kobiet monarchii brytyjskiej – rozwody, skandale i inne ciekawostki?

Która z 7 kobiet monarchii brytyjskiej jest dziś najważniejsza?

ksiezna diana i john travolta na balu w bialym domu

Kobiety monarchii brytyjskiej: Księżna Diana i John Travolta tańczą na balu w Białym Domu / źródło: Ronald Reagan Library / Wikipedia

Elżbieta II, Camilla Parker Bowles, Kate Middleton, Diana Spencer, księżna Małgorzata,  Meghan Markle, księżniczka Anna. Czy wiesz, z czego słyną kobiety monarchii brytyjskiej? Która z nich cierpiała na bulimię, a która oskarżana jest dziś o kradzież męża? Poznaj ciekawostki o 7 niezwykłych kobietach Wielkiej Brytanii

1. Diana Spencer

Księżna Walii, urodzona w 1961 roku, była pierwszą żoną księcia Karola. Szybko stała się ulubienicą Brytyjczyków – słynęła ze swojej dobroczynności i charytatywności, a także zamiłowania do mody. Lady Di nazywana była też Księżną ludu lub Ikoną mody. W przeprowadzonym przez BBC plebiscycie 100 najwybitniejszych Brytyjczyków księżna zajęła 3 miejsce. Wielokrotnie odwiedzała szpitale, wspomagała chorych, spotykała się nawet z cierpiącymi na ADIS – w czasach, w których myślano, że przenosi się on nawet przez zwykły kontakt. Jej wesele z księciem Walii określono jako ślub stulecia – uczestniczyło w nim 3,5 tysiąca gości, z kolei przed telewizorami zgromadziło się około miliona osób. W ręcznie wykonaną suknię ślubną Diany wszyto 10 tys. pereł – stworzono także jej kopię, sprzedaną później na aukcji za ponad pół miliona zł.

Życie księżnej Diany nie było jednak tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać. Małżeństwo szybko zaczęło się walić, za sprawą między innymi Tej trzeciej Camilli Parker Bowles. Diana miała także wiele swoich problemów – cierpiała na depresję, bulimię, miała też problemy z samookaleczaniem. Kulisy małżeństwa zostały opisane w książce Andrew Mortona, Diana: Jej prawdziwa historia. Po rozwodzie otrzymała odszkodowanie pieniężne, zachowała też prawo do współopieki nad synami. Księżna zginęła mając 36 lat, w tragicznym wypadku. Samochód wiozący Dianę uderzył w jeden z filarów tunelu, uciekając przed paparazzi.

 

 
 

2. Camilla Parker Bowles

Księżna Kornwalii, urodzona w szlacheckiej rodzinnie jako najstarsza córka majora Bruce’a Shanda i Rosalind Cubitt. Wyszła za mąż w 1973 roku, za brygadiera Andrew Parker Bowles’a. Na dworze przez długi czas znana była jako Ta trzecia lub Evil Camilla. Księżna poznała księcia Karola na meczu polo w 1970 roku. Choć bardzo przypadli sobie do gustu, podczas pobytu księcia w Królewskiej Marynarce Wojennej Camilla wzięła ślub z Bowles’em. Choć niedługo po swoim powrocie Karol także się ożenił, znajomość z Camillą przetrwała. Jeszcze przed rozwodem księcia z księżną Dianą zaczęły pojawiać się pogłoski o romansie Karola i Camilli. Wiedziała o nim także Lady Di. Wkrótce po ogłoszeniu separacji Karola i Diany pojawiły się nagrania, będące dowodami na romans księżnej Kornwalii i księcia Walii. 3 lata po rozwodzie księżnej Walii i Karola, miał miejsce rozwód Camilli i jej męża. Karol i Camilla zaczęli pojawiać się jako para kilka miesięcy po tragicznej śmierci Lady Di. W kwietniu tego roku obchodzili 15 rocznicę ślubu. 

 
 

3. Kate Middleton

Urodziła się w styczniu 1982 roku, jako najstarsza z trójki dzieci Carole Middleton i Michaela Middletona. Choć jej rodzice nie mieli tytułów szlacheckich, byli dobrze sytuowani – Kate uczęszczała więc do ekskluzywnych szkół. Studiując historię sztuki na Uniwersytecie w St Andrews, poznała księcia Williama. Tytuł księżnej uzyskała po ślubie, który odbył się w 2011 roku, w opactwie westministerskim. Dziś słynie z działalności charytatywnej – przed ślubem ogłosiła, że osoby chętne do obdarowania pary młodej mogą wpłacić pieniądze na ich fundację. Wspomaga też wiele organizacji związanych ze sztuką, muzea, galerie, a także szpitale. Przed ślubem Middletonowie otrzymali swój herb – znajdują się na nim trzy żołędzie, mające symbolizować Kate i jej dwójkę rodzeństwa, a także złota krokiew, nawiązująca do nazwiska panieńskiego matki Kate.
 
 

4. Księżna Małgorzata

Młodsza siostra królowej Elżbiety, urodzona w 1930 roku, wychowywana razem z nią na dworze królewskim. Po II wojnie nie stroniła od używek – już jako młoda kobieta często widywana była z winem i papierosem, co w późniejszym czasie odbiło się na jej zdrowiu. W 1960 roku wyszła za mąż za fotografa, Antony’ego Armstronga-Jonesa, którego jej matka Elżbieta mianowała lordem Snowdon. Mieli dwójkę dzieci – syna Davisa Jonesa i córkę, Sarah. Ich ślub nie przetrwał jednak próby czasu – oboje mieli nie dochowywać wierności. Do rozwodu doszło w 1978 roku. Niedługo później księżna zaczęła podupadać na zdrowiu. Usunięto jej część płuca, w marcu 1994 przeszła pierwszy udar. Drugi, z 2000 roku doprowadził do częściowej utraty wzroku w jednym oku. Księżna Małgorzata zmarła w 2002 roku, w wieku niespełna 72 lat. Jeszcze za życia otrzymała honorowy doktorat z muzyki na uniwersytecie w Londynie, Cambridge i Keele.

5. Królowa Elżbieta II

Obecna królowa, znana jest jako najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii. Koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 roku. Elżbieta, córka Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon, już w młodości była bardzo obowiązkowa i sumienna, dbała też o należną sobie rangę. Jej guwernantka dostrzegała u niej niezachwiane poczucie obowiązkuKsięcia Filipa poznała podczas wizyty do Akademii Marynarki w Dartmouth. Został on wyznaczony dla niej i jej siostry na opiekuna i przewodnika podczas wycieczki. Choć Filip wywarł wrażenie na Elżbiecie, nie przypadł go gustu jej rodzicom. Mimo ich głębokiej niechęci para zaręczyła się, a następnie w 1947 roku pobrała. Filip został z tej okazji mianowany księciem Edynburga. Elżbieta urodziła mu czwórkę dzieci – Karola, Annę, Andrzeja oraz Edwarda. Małżonek Elżbiety zmarł 9 kwietnia 2021 roku, w wieku 99 lat.

 

Przeczytaj koniecznie: Książę Filip, młodość, zdrady, pogrzeb i inne ciekawostki z życia męża Królowej Elżbiety II

 

Co jeszcze warto wiedzieć o królowej? Elżbieta obchodzi urodziny dwa razy do roku – choć urodziła się w kwietniu, oficjalne uroczystości odbywają się w czerwcu, ponieważ jest to dogodniejsza pora roku na świętowanie. Królowa nie potrzebuje paszportu – w końcu sama jest organem, który go wydaje. Ulubioną rasą psów Jej Królewskiej Mości jest corgi – obecnie w pałacu towarzyszą jej dwa szczeniaki tejże rasy.

 

krolowa elzbieta II jezdzaca konno z prezydentem reganem

Kobiety monarchii brytyjskiej: Królowa Elżbieta II z prezydentem Reganem, 1982 / źródło: Reagan White House Photographs, White House Photographic Collection / Wikipedia

6. Meghan Markle

Meghan, czyli księżna Sussexu, urodziła się w 1981 roku w Los Angeles. Jej rodzice rozwiedli się gdy miała 6 lat, została wychowana przez matkę. Ojca widywała jednak regularnie. Od dziecka interesowało ją aktorstwo, zagrała między innymi w takich filnach jak Szefowie wrogowie, Twój na zawsze czy też w serialu W garniturach. Na planie poznała swojego pierwszego męża, Trevora Engelsona, z którym jednak rozwiodła się po dwóch latach. Z księciem Henrykiem poznali się w 2016 roku, w 2018 odbył się ich ślub na zamku w Windsorze. Para zrezygnowała jednak z pełnienia wyższej funkcji w rodzinie królewskiej i przeprowadziła się do Los Angeles. Megxit – jak nazywane jest odsunięcie się Meghan i Harrego od rodziny królewskiej, sugeruje, iż odpowiedzialność za nie ponosi Meghan. Fakt czy kolejna manipulacja ze strony monarchii? Para udzieliła niedawno kontrowersyjnego wywiadu Oprah Winfrey
 
Jesteś ciekawa jak wyglądała pierwsza randka Megan i Harry’ego? Zobacz TUTAJ
 
 

7. Księżniczka Anna

Księżniczka Królewska – czyli najstarsza córka królowej Elżbiety II. Urodziła się jako drugie z czterech dzieci królowej. Od urodzenia nosi tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Edynburga. W 1973 roku poślubiła Marka Phillipsa, z którym ma dwójkę dzieci – Petera i Zarę. Para rozwiodła się w 1992, a jeszcze w tym samym roku Anna poślubiła Timothy’ego Laurence’a, brytyjskiego żołnierza zawodowego. Księżniczka uprawia jazdę konną – została pierwszą członkinią monarchii brytyjskiej, która wzięła udział w letnich igrzyskach olimpijskich. Anna angażuje się w działalność charytatywną i publiczną. W 2002 została oskarżona w sprawie sądowej i ukarana finansowo – jako pierwsza w dziejach rodziny brytyjskiej – ponieważ jej pies zaatakował dwójkę dzieci. Księżniczka ma dziś 71 lat.

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ