Sunday, April 21, 2024
Home / Kultura  / Katarzyna Majak -„Kobiety Mocy” wystawa w Bunkrze Sztuki.

Katarzyna Majak -„Kobiety Mocy” wystawa w Bunkrze Sztuki.

Wystawa Katarzyny Majak Kobiety Mocy w Bunkrze Sztuki to pierwsza z planowanych w Polsce prezentacji cyklu fotografii przedstawiających portrety kobiet – reprezentantek nowych form duchowości.

Majak Katarzyna Maria udzrowicielka i wizjonerka z cyklu Kobiety Mocy

Majak Katarzyna Maria udzrowicielka i wizjonerka z cyklu Kobiety Mocy

Wystawa Katarzyny Majak Kobiety Mocy w Bunkrze Sztuki to pierwsza z planowanych w Polsce prezentacji cyklu fotografii przedstawiających portrety kobiet – reprezentantek nowych form duchowości. Ekspozycję uzupełniają trzy filmy rejestrujące rytuał oczyszczania miasta oraz fragmenty nagrań rozmów artystki z kobietami.

Majak Katarzyna Maria udzrowicielka i wizjonerka z cyklu Kobiety Mocy

Majak Katarzyna Maria udzrowicielka i wizjonerka z cyklu Kobiety Mocy

Projekt Kobiety Mocy jest efektem ponad rocznej pracy badawczej, na realizację której artystka otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Katarzyna Majak odbyła swoistą podróż, tworząc mapę wierzeń zmieniającą dotychczasowy wizerunek Polski utożsamionej z tradycją chrześcijańską i katolicką. Bohaterki projektu reprezentują współczesne nurty duchowości pogańskiej i neopogańskiej, między innymi Ásatrú, Wicca, animizm, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm czy rodzimowierstwo słowiańskie. Są wśród nich uzdrowicielki, zielarki, bajarki, szamanki i wiedźmy – te, które posiadają wiedzę opartą na intuicji i czerpaną z kontaktu z naturą. Na Podlasiu artystka spotkała się z szeptuchami łączącymi przekazywane z pokolenia na pokolenie rodzime tradycje z prawosławiem.

Ze względu na niedobór materialnych śladów kultury słowiańskiej oraz asymilację tradycji pogańskich przez chrześcijaństwo, powrót do „korzeni” jest bardzo trudny. Poszukujące ich kobiety odbywają podróże inicjacyjne do krajów, w których przetrwały zwyczaje i dawny przekaz. Czerpią nauki od nauczycieli i przewodników/przewodniczek duchowych z Nowej Zelandii, Indian Ameryki Północnej, peruwiańskich szamanów. Efektem tych podróży są nowe synkretyczne formy duchowości.

Na czas trwania wystawy Kobiety Mocy przypada dzień równonocy wiosennej (21/22 marca) oraz pierwszy dzień wiosny (21 marca), a wraz z nim Jare Święto, z którym związane są starosłowiańskie obrzędy i wierzenia. Będzie więc okazja ku temu, aby przyjrzeć się im razem z kobietami poszukującymi źródeł, korzeni i mocy, nowych/dawnych form duchowości.

Wystawa organizowana we współpracy z Fundacją Supermarket Sztuki. Projekt był prezentowany poza granicami Polski, m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku, Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie, Central European House of Photography w Bratysławie oraz na wystawie 31 Women in Art Photogragraphy w galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku.

Katarzyna Majak –  Artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka wystaw, wykładowczyni. Napisała doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Wykłada m.in. na Akademii Fotografii w Warszawie. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Agnieszka Żechowska –  Kuratorka, teoretyczka sztuki, autorka tekstów o sztuce, założycielka Fundacji Supermarket Sztuki. Zorganizowała wiele wystaw grupowych (międzynarodowych i ogólnopolskich) oraz indywidualnych.

Otwarcie: 21.03.2013 (czwartek), godz. 18

Wystawa trwa:22.03.2013 – 14.04.2013

Kuratorka: Agnieszka Żechowska

Koordynatorka: Renata Zawartka

Miasto Kobiet objęło wystawę patronatem medialnym.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ