Kobiety Krakowa: Paulina Łasak-Ponikło
Jak się zabrać do zbudowania wrażliwego i odpowiedzialnego partnerstwa w rodzicielstwie? Najlepiej z pomocą Pauliny

Paulina Łasak-Ponikło / fot. Barbara Bogacka
Wiele osób czuje się kompletnie zagubionych i pozostawionych samym sobie podczas debiutu w rodzicielstwie i w związku z brakiem szansy na tę rolę. Paulina, poszukując swojej ścieżki w praktyce psychoterapetycznej, problematykę ciąży, porodu i połogu zgłębiała wielowymiarowo przez lata. Sama kilka razy rodziła w sposób naturalny, doskonaląc umiejętność operowania emocjami okołorodzicielskimi. Teraz pomaga innym
Kim jesteś?
Przede wszystkim mamą czwórki dzieci: Nadii (12 lat), Iwo (9 lat), Leonarda (7 lat) i Zoi (3 lata), nieustannie odkrywającą nowe odcienie macierzyństwa. Żoną Wojciecha, partnera, dzięki którego wsparciu odnajduję siłę do stawiania czoła kolejnym wyzwaniom.
Psycholożką, seksuolożką i psychoterapeutką okołorodzicielską, która od 10 lat, w ramach stworzonej przez siebie Szkoły Rodzenia Groszki, rozwija autorski program budowania wrażliwego i odpowiedzialnego partnerstwa w rodzicielstwie. Kobietom pomagam oswoić emocje związane z narodzinami dziecka, tak by rodziły bez lęku, z zaufaniem do siebie i swojego ciała. Mężczyzn staram się wspierać w odnalezieniu własnego miejsca i zadań w okresie okołoporodowym, tak by oboje rodzice mogli z wrażliwością i odpowiedzialnością wejść w nowy etap życia.
Pracuję też indywidualnie z partnerami i parami w ramach praktyki psychoterapeutycznej. Skupiam się na leczeniu depresji i lęków, problemów z relacjami partnerskimi, wypalenia, które często ze zdwojoną siłą ujawniają się zarówno w okresie okołoporodowym i wczesnorodzicielskim, ale też w związku z brakiem możliwości spełnienia się w rodzicielstwie.
Droga do punktu, w którym dziś jesteś?
Narodziny pierwszego dziecka uświadomiły mi, jak ważnym wydarzeniem w życiu kobiety jest poród i dobre przygotowanie do niego. Z natury analityczna, przed porodem solidnie zgłębiałam wiedzę; jako wrażliwa kobieta zauważyłam, jak wiele osób czuje się kompletnie zagubionych i pozostawionych samym sobie podczas debiutu w rodzicielstwie. Wtedy pomyślałam: „A dlaczego nie podzielić się z tą grupą wiedzą o pracy nad emocjami?” I tak powstała Szkoła Rodzenia Groszki. Do współpracy zaprosiłam inne ekspertki okołopołożne i fizjoterapeutki.
Przez kolejne lata zgłębiałam wielowymiarowo temat ciąży, porodu i połogu, by mieć szeroki wgląd w problemy tego okresu i holistycznie podejść do ich rozwiązywania. Skończyłam studia podyplomowe z seksuologii. Jestem instruktorką rekreacji ruchowej ze specjalnością okołoporodową, specjalistką od dietetyki i głębokiej relaksacji.
Równolegle moje doświadczenie wzbogacały kolejne ciąże, porody, a następnie życie z noworodkiem i starszymi dziećmi. Rodziłam naturalnie, doskonaląc umiejętności rozluźnienia ciała i zachowania spokoju podczas porodu. Równie ważne są moje doświadczenia z okresu poporodowego ‒ umiejętność organizacji życia rodziny z uważnością na własne potrzeby i emocje, a także z wrażliwą odpowiedzialnością za siebie, partnera i dzieci.
Wydarzenia, które Cię zmieniły?
Zdecydowanie narodziny dzieci. Uważam, że poród i macierzyństwo to wydarzenie w życiu kobiety, z którego może ona czerpać ogromną siłę. Jednak aby tak się stało, potrzebne jest solidne i systematyczne przygotowanie do rodzicielstwa, realizowane przed porodem przez oboje partnerów. Moich kursantów niezmiennie zachęcam, by spróbowali wykorzystać pojawienie się na świecie ich dziecka zarówno jako szansę na rozwój osobisty, jak i rozwój relacji.

Paulina Łasak-Ponikło / fot. Barbara Bogacka
Największy sukces w życiu?
Znalezienie „złotego środka” w łączeniu pracy z wychowywaniem dzieci i własnym rozwojem. Moja firma ma dekadę, ja i klienci – niezmiennie dobry kontakt i apetyt na nowe pomysły. Systematycznie poszerzam kompetencje, rozwijam umiejętności, nie tylko te stricte zawodowe, ale i biznesowe. Na przykład ostatnio uczę się marketingu, pracuję ze specjalistą nad opanowaniem strategii zarządzania marką. Mam szczęśliwą, dobrze zorganizowaną rodzinę. Czego chcieć więcej?
Twoje atuty?
Do niedawna nie zastanawiałam się, co jest moją siłą. Przydało się obecne doświadczenie pracy nad marką. Dzięki niemu dostrzegłam, że siebie i innych wspomagam nieustającym optymizmem, który pozwala zauważać pozytywy w najtrudniejszych sytuacjach. Ważna jest też empatia. Zdecydowanie bardziej staram się wczuć w sytuację i znaleźć wspólnie rozwiązanie niż twardo i jednostronnie oceniać. No i jestem wielowymiarowa. Zawsze dostrzegam wiele perspektyw, co gwarantuje wiele rozwiązań.
Najlepsza rada, jaką w życiu dostałaś?
Bój się, ale działaj! To ostatnio często do mnie powraca w związku z nowymi pomysłami na rozwój. Można długo myśleć o podjęciu nowej aktywności, przygotowywać się do niej, ale dopiero praktyka pozwala nabrać doświadczenia i przekonać się, czy to, co robisz, jest dla ciebie odpowiednie.
Myśl, którą chciałabyś się podzielić z innymi?
Nie przejmuj się tym, na co nie masz wpływu, ale jeśli masz na coś wpływ ‒ zadbaj o to! Często rodzice nie doceniają wagi własnego wpływu i możliwości decydowania o przebiegu porodu, ale też budowania świadomości rodzicielskiej. Pracując z nimi w duchu odpowiedzialnego partnerstwa i rodzicielstwa pokazuję, o czym mogą decydować, a następnie zachęcam do wypracowania własnego podejścia.
Najlepsza, ale za razem najtrudniejsza decyzja życiowa?
Chcieliśmy mieć dużą rodzinę. Rozumiałam, że będzie się to wiązało z ograniczeniem czasu na pracę. Jako psycholożka, ale też kobieta ufająca własnej intuicji, zdawałam sobie sprawę, jak ważny jest pierwszy okres życia dziecka. Postanowiłam więc poświęcić więcej czasu moim dzieciom na tym etapie. Dziś wiem, że to była dobra decyzja. Z powodzeniem udało mi się, krok po kroku, przygotować mentalnie i organizacyjnie do tego, aby dobrze łączyć rolę mamy i kobiety biznesu.

Paulina Łasak-Ponikło / fot. Barbara Bogacka
Co Cię motywuje?
Wiem, że żyję, kiedy widzę, że moje działanie ma realne przełożenie na życie innych, że podnoszę jakość ich życia.
A kto Cię inspiruje?
Zawodowo, Sheila Kitzinger, brytyjska antropolożka, propagatorka naturalnych porodów i karmienia piersią. Niekonwencjonalna, z poczuciem humoru i dystansem do siebie. Odważyła się pokazać sensualność porodu i macierzyństwa. Kładła nacisk na tłumaczenie przyszłym matkom wpływu emocji na fizjologię, i odwrotnie. Wskazywała, jak ważne dla dobrego samopoczucia jest poznanie i świadomość współdziałania tych wymiarów.
Najcenniejsza rzecz, jaką posiadasz?
Nie przykładam wagi do majątku. Jednak organizując życie uznałam, że najwygodniejszy dla naszej rodziny będzie dom z ogrodem. Z dużą liczbą drzew i krzewów różanych, które uwielbiam. Jest miejsce na mały warzywniak, na relaks i zabawę z dziećmi.
Jeśli byłaby taka możliwość, z kim zamieniłabyś się życiem na jeden dzień?
Z mężczyzną. Po to, by praktycznie zmierzyć się z męskim sposobem patrzenia na świat. Zgłębiam ostatnio to zagadnienie komunikacyjnie, chcąc w moim programie szkoły rodzenia położyć jeszcze większy nacisk na rolę przyszłych ojców. Mógłby to być np. mąż, bo chętnie zobaczyłabym z jego perspektywy, jak to jest żyć ze mną.
Ulubione miejsca w Krakowie to…
Codziennie jestem przy Błoniach, uwielbiam widok na Kraków z Kopca Kościuszki. Od czasu do czasu pojawiam się w kameralnej Żonglerce lub w Stoccaggio na lampce wina.
Jak można do Ciebie trafić?
W czasach okołocovidowych pracuję nad rozwojem swojej obecności w sieci i oferty online, by dotrzeć do jak najszerszego grona przyszłych rodziców, teraz szczególnie zaniepokojonych perspektywą okołoporodową i wczesnorodzicielską. Zapraszam do pierwszego kontaktu przez stronę Szkoły Rodzenia groszki.com.pl oraz profil fejsbookowy: facebook.com/Groszki.Krakow/. Podstawowe informacje lokalne są też na wizytówce Google.
Osoby, które potrzebują pomocy psychoterapeutycznej zarówno w okresie okołoporodowym, ale też w związku ze stratą dziecka i tzw. wypaleniem macierzyńskim, zapraszam do odwiedzenia i rejestracji na moim profilu w serwisie Znany lekarz.pl. https://www.znanylekarz.pl/paulina-lasak-poniklo/psychoterapeuta-seksuolog-psycholog/krakow. Oczywiście możliwy jest też kontakt telefoniczny i terapia zarówno off jak i on-line.
Projekt: #KobietyKrakowa
Organizator: Fundacja Miasto Kobiet
Zdjęcia: Barbara Bogacka
Makijaż: Beata M. Kamińska
Miejsce: Przestrzeń Pełna Czasu