Saturday, April 20, 2024
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Kobiety Krakowa  / Kobiety Krakowa: Michalina Choda-Niespodziewany

Kobiety Krakowa: Michalina Choda-Niespodziewany

Kryzys dopadnie cię prędzej czy później. Do kogo się wówczas zwrócisz?

michalina choda-niespodziewany Miasto Kobiet portal dla kobiet

Michalina Choda-Niespodziewany / fot. Barbara Bogacka

Olśnienie jako powód, aby dokonać diametralnej zmiany w karierze zawodowej? Ależ tak! Tyle, że Michalina, zaczynając przygodę z coachingiem kryzysowym, sądziła, że wkracza do strumienia, tymczasem znalazła się w rwącym nurcie rzeki…

 

Kim jesteś i czym się zawodowo zajmujesz?

Jestem ekspertką od kryzysów psychologicznych, które w zupełnie naturalny sposób pojawiają się w trakcie naszego życia. Na co dzień, jako coach kryzysowy™ i mentor kryzysowy™, pomagam ludziom dostrzec, że funkcjonują w chronicznym stresie, dzięki czemu dokonują zmian i nie popadają w stan kryzysu. Współpracuję również z klientami, którzy już znaleźli się w gorszym położeniu i popadli w kryzys z bardzo różnych powodów. Czasem jest to pojedyncze wydarzenie, ale bardzo często jest to funkcjonowanie w permanentnym stresie. Pracujemy wtedy nad wyjściem z kryzysu i wykorzystaniem jego potencjału rozwojowego. Jako konsultant kryzysowy™ udzielam pierwszej pomocy psychologicznej w kryzysie. Jestem też Kryzysowym i Rozwojowym Mentor Coachem Finansowym™ ‒ tego rodzaju specjalistów jest w naszym kraju naprawdę niewielu. Z miłości do natury, potrzeby serca i podążania za marzeniami stworzyłam z moją siostrą Przestrzeń Naturalnej Bliskości Zagrody19. To miejsce, gdzie można przyjechać samemu lub w towarzystwie i po prostu odpocząć na łonie natury. Można też skorzystać z ciekawych warsztatów lub popracować. Będąc praktyczką pracy z ciałem i absolwentką certyfikowanej szkoły mindfulness dokładam wszelkich starań, aby moja współpraca z każdym klientem charakteryzowała się bardzo indywidualnym podejściem.

Jaką drogę przebyłaś, by dotrzeć do punktu, w którym jesteś?

Pomysł na Zagrody19 zrodził się bardzo spontanicznie. Zazwyczaj wakacje z dziećmi spędzam właśnie na wsi pod Sandomierzem. Pewnego dnia, podczas popołudniowego leżakowania poczułyśmy z siostrą, że wspaniale byłoby podzielić się tą przestrzenią z innymi ludźmi. Spragnionymi wolności i wypoczynku na własnych zasadach. U nas w Zagrody19 nic nie musisz. Po prostu jesteś i czerpiesz ile chcesz z otaczającej cię natury. Możesz skorzystać z ciekawych warsztatów i coachingu. Ten ostatni spadł na mnie jakby z nieba. Pewnej nocy nie mogłam spać, zastanawiając się, co dalej ze mną będzie. Małe dzieci, powrót na etat, życie w biegu i stresie? Nie wyobrażałam sobie zupełnie takiej sytuacji. Wtedy nieśmiało pomyślałam o coachingu. Nie mam pojęcia dlaczego. Następnego dnia otrzymałam mailem ofertę szkoły coachingu. Przypadek? Nie sądzę. Nie analizowałam. Zaryzykowałam. I z pewnością było warto. Dziś mam satysfakcjonującą pracę, wspaniały wakacyjny projekt Zagrody19, stale się rozwijam i dołączyłam do pięknej grupy #KobietyKrakowa. Staję się spełnioną i niezależną kobietą, która robi to, o czym zawsze marzyła.

Wydarzenia, które Cię zmieniły?

Bardzo ważnym wydarzeniem, które wpłynęło na moje życie i zaowocowało dużą zmianą, był udział w warsztatach pracy z ciałem w nurcie Somatic Experiencing, Gestalt, TRE i NARM. To było bardzo odkrywcze i całkiem nowe doświadczenie, które zapoczątkowało sporą rewolucję. Kolejnym wydarzeniem był kryzys, który pokonałam i wykorzystałam jako trampolinę do nowego świata.

Co uznajesz za swój największy sukces?

Odnalezienie i przyjęcie nastepujących słów: „Jeśli zobaczysz przed sobą dokładnie wytyczoną ścieżkę, to możesz mieć pewność, że to nie jest twoja ścieżka. Swoją własną ścieżkę wytyczasz wraz z każdym kolejnym krokiem. Właśnie dlatego to jest twoja ścieżka”. To Joseph Campbell.
Sukcesem jest też każdy klient, który domyka swój proces i osiąga wyznaczone cele. Wiem, że to przede wszystkim jego zasługa, ale rozpiera mnie duma, że mogłam mu towarzyszyć.

Jakie są Twoje supermoce?

Tutaj sprawdza się chyba doskonale test Gallupa. Pięć moich podstawowych talentów to: rozwijanie innych, zgodność, odpowiedzialność, czar oraz komunikatywność. Te cechy doskonale wspierają mnie nie tylko w pracy jako coach i mentor, ale też w zarządzaniu i tworzeniu Przestrzeni Naturalnej Bliskości Zagrody19. Poza tym jestem raczej uparta i dość sumienna, a to czasem utrudnia sprawne działanie.

Najlepsza/najgorsza rada (biznesowa) jaką w życiu dostałaś?

Słowa, które najbardziej zapadły mi w pamięci to rada, aby dostrzegać okazje i możliwości, które do nas pasują. W dzisiejszych czasach, w zalewie informacji, kursów, warsztatów i nieograniczonych możliwości, umiejętność wyboru tego, z czym jest nam naprawdę po drodze, jest kluczowa.

Masz jakieś swoje patenty/rady ułatwiające życie, którymi chciałabyś się podzielić z innymi kobietami?

Jeśli pojawia się w twoim życiu jakakolwiek szansa, wykorzystaj ją; ta lepsza, na którą cały czas czekasz, może się nigdy nie pojawić.

Choda Miasto Kobiet portal dla kobiet

Michalina Choda-Niespodziewany / fot. Barbara Bogacka

Najlepsza/najtrudniejsza decyzja, jaką podjęłaś w życiu?

Najtrudniejszą, ale zarazem najlepszą decyzją było pozostanie w domu po narodzinach pierwszej córki. Pozwolenie sobie na odpoczynek i szukanie tego, co naprawdę dla mnie ważne. Nie wróciłam już na etat w sektorze budownictwa drogowego, chociaż miałam takie możliwości. Już wtedy miałam pewność i poczucie, że to nie jest moja wymarzona praca. To nie był łatwy czas, ale przyniósł wspaniałe rezultaty. Te poszukiwania nie byłyby możliwe bez wsparcia mojego nad wyraz wyrozumianego męża.

Ciemne strony biznesu?

Może to nie ciemna strona, ale trudność zadbania o siebie samą i swoją ekologię. Pracując z klientami w kryzysie należy zachować duży dystans, jednocześnie wykazując się empatią i zrozumieniem. Nie łatwo też jest odciąć się tak po prostu od problemów i skomplikowanych historii.

Co Cię kręci lub motywuje?

Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę. Lubię sobie poodkładać na później i zabierać się do pracy, kiedy mam już przysłowiowy nóż na gardle. To mnie motywuje i sprawia, że naprawdę potrafię się sprężyć. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że to nie najlepszy sposób motywacji.

Kto Cię inspiruje?

Najbardziej inspirują mnie osoby, które są wdzięczne za wszystko to, co pojawia się w ich życiu i potrafią cieszyć się każdą chwilą.

Co ostatnio usłyszałaś na swój temat?

Dosłownie wczoraj usłyszałam: „Widać, że kochasz to,o czym mówisz”. To było bardzo budujące. Oczywiście wypowiadałam się na temat kryzysu.

Co powiedziałabyś 15-letniej sobie?

Zawsze pamiętaj o swoich pasjach.

Jaka jest najcenniejsza rzecz, jaką posiadasz?

Rodzina. Nawet jeśli czasem postrzegamy świat inaczej, to zawsze możemy na siebie liczyć. Gdyby nie mój mąż, nie mogłabym zacząć na nowo mojej ścieżki zawodowej. Gdyby nie moje dzieci, nie dostrzegłabym tego, co tak naprawdę jest dla mnie ważne. Gdyby nie moja siostra, nie wystartowałabym z projektem Zagrody19 i w ogóle stałabym w miejscu. Gdyby nie moi rodzice, byłabym pewnie zupełnie kimś innym.

Co zawsze masz przy sobie?

Pierścionek, który jest dla mnie symbolem zmiany.

Na co przeznaczyłabyś dużą sumę, gdyby spadła Ci z nieba?

Sporą część środków przeznaczyłabym na Zagrody19. Reszta zostałaby zainwestowana w samorozwój i jakieś małe szaleństwo.

Niespodziewany Miasto Kobiet portal dla kobiet

Michalina Choda-Niespodziewany / fot. Barbara Bogacka

Gdybyś miała taką możliwość, z kim zamieniłabyś się życiem na jeden dzień?

Chyba z nikim.

Czego o Tobie nikt nie wie?

Kiedy piszę jakikolwiek tekst na stronę, bloga, post, artykuł muszę słuchać muzyki, ale tylko w słuchawkach i to dość głośno. Jednak muszą to być utwory, które znam. Żadnych nowości, ponieważ te mnie nazbyt rozpraszają.

Plany na przyszłość? W jakim kierunku chcesz się rozwijać?

Z początkiem przyszłego roku chcę uzyskać certyfikat Trenera PPK™, który umożliwi mi prowadzenie szkoleń dla przyszłych konsultantów kryzysowych. Będą oni mogli iść w świat i mówić o tym, że kryzys psychologiczny to subiektywna ocena sytuacji i wcale nie musi być końcem świata. I oczywiście będą potrafili udzielać pierwszej pomocy w tym zakresie. Psychoedukacja jest niezmiernie potrzebna w dzisiejszych czasach.
Bardzo ważny jest dla mnie rozwój osobisty, a to w zasadzie zadanie na całe życie. Taka praca ma ogromne przełożenie na wszystkich i wszystko co nas otacza. Jestem zafascynowana pracą z ciałem oraz teorią poliwagalną Porgesa. W przyszłości chcę łączyć wiedzę na temat kryzysów z narzędziami pracy z ciałem. Wierzę, że takie połączenie będzie dawało moim klientom realne efekty i możliwość zmiany na lepsze.
Są jeszcze Zagrody19 i niezliczona ilość wspaniałych pomysłów do zrealizowania w tej przestrzeni.

Ulubione miejsca w Krakowie?

Jestem młodą mamą, więc rzadko bywam na mieście. Stałym miejscem, do którego wracam od lat, jest Cava Cafe & Wine przy Nadwiślańskiej.

Gdzie Cię znajdziemy?

Kryzys w kwarantannie by Michalina Choda ‒ Twój coach kryzysowy:

https://michalinachoda.pl
coach@michalinachoda.pl
https://www.facebook.com/KryzyswKwarantannie/
https://www.linkedin.com/in/michalina-choda/

 

Zagrody19 – Przestrzeń Naturalnej Bliskości:

https://zagrody19.com,

kontakt@zagrody19.com
https://www.instagram.com/zagrody19/
https://www.facebook.com/zagrody19/

…………………………………………………………

Projekt: #KobietyKrakowa

Organizator: Fundacja Miasto Kobiet

Zdjęcia: Barbara Bogacka

Makijaż: Beata M. Kamińska

Miejsce: Przestrzeń Pełna Czasu 

kobiety-krk-baner

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ