Thursday, February 29, 2024
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Kobiety Krakowa  / Kobiety Krakowa: Bogusława Chmiest

Kobiety Krakowa: Bogusława Chmiest

Fryzjer z pasją

Chmiest Academy

Bogusława Chmiest w obiektywie Barbary Bogackiej

Jaki jest przepis na sukces? Bogusława Chmiest sądzi, że to robienie tego, co się kocha i nieustanny rozwój w towarzystwie wspierających ludzi. A my się z nią zgadzamy. Ciekawi, jak wygląda droga do sukcesu? 

Kim jesteś i czym się zajmujesz zawodowo? Opisz swój biznes.

Nazywam się Bogusława Chmiest. Jestem fryzjerem i prowadzę salon fryzjerski Chmiest Academy of Hair Design. Salon założyłam z miłości do fryzjerstwa i moich klientek, które uwielbiają zmiany. Cieszę się, że salon odniósł sukces i pokochały to miejsce nie tylko Panie, ale także Panowie, którzy potrzebują fachowej pomocy, ale i porady. Chmiest Academy of Hair Design tworzę ze wspaniałymi i zdolnymi fryzjerami, z którymi tworzymy zgraną i wesołą ekipę.

 

Skąd pomysł na biznes?

Pomysł na biznes zrodził się z mojej potrzeby, by być niezależnym fryzjerem. Jestem indywidualistką, ale lubię współpracować z kreatywnymi i rozwijającymi się ludźmi, dlatego chciałam móc sama dobierać osoby, z którymi pracuję. I tak się stało! By powstał salon musiałam włożyć dużo pracy i energii, ale było warto!

 

Jaką drogę przebyłaś, by dotrzeć do punktu, w którym jesteś?

By znaleźć się w miejscu, w którym jestem musiałam włożyć dużo pasji i serca. Ale najważniejsze było to, że jestem uparta. Bardzo mocno wierzyłam, że mój biznes się powiedzie. Oczywiście, było to okupione nieprzespanymi nocami i litrami kawy : ) Czułam, że praca na własny rachunek będzie dla mnie dobrą drogą, dlatego się nie poddawałam! Spotkałam też na swojej drodze wspaniałych ludzi, którzy służyli mi pomocą i radą w tworzeniu salonu.

 

Czy praca to też twoja pasja?

Gdyby moja praca nie była pasją, to prawdopodobnie nic by się nie udało. Uwielbiam fryzjerstwo, a szczególnie moje klientki, które wychodzą z salonu z nową wiarą w siebie i z nową energią. Fryzjer to taki psycholog, który musi zrozumieć klienta i w odpowiedni sposób dopasować jego wizerunek do potrzeb i oczekiwać, ale także do charakteru.

 

Co uznajesz za swój największy sukces (zawodowy i nie tylko)?

Za swój największy zawodowy sukces uważam wygraną w konkursie Color Trophy 2017. Dzięki tej wygranej, w tym roku mogłam zasiąść w jury najbardziej prestiżowego konkursu fryzjerskiego i oceniać prace innych fryzjerów. To dla mnie wielka satysfakcja i docenienie mojej pracy.

 

Kto cię inspiruje?

Szanuje wszystkich zdolnych i kreatywnych fryzjerów, ale staram się nie inspirować kimś szczególnie. Uważam, że należy w samym sobie znaleźć inspirację, wtedy tylko można znaleźć swój unikalny styl, co jest bardzo ważne w zawodzie fryzjera. Inspiracji szukam bardziej w sztuce, czy w moich klientkach, które przynoszą mi wiele osobistych historii i przemyśleń.

 

Wydarzenia, które cię zmieniły?

Zmieniły mnie przede wszystkim narodziny mojej wspaniałej córki, która stała się dla mnie inspiracją i sensem życia. Chcę jej pokazać, że każda kobieta jest piękna, a pasja w życiu napędza do działania i daje nieopisaną radość. Zmieniło mnie też założenie Chmiest Academy of Hair Design, które stało się moim drugim domem.

 

Jakie są twoje super moce (albo w czym uważasz, że jesteś po prostu dobra)?

Nie wiem, czy mam supermoce, ale chyba jestem całkiem niezłym fryzjerem. Moje klientki utwierdzają mnie w tym przekonaniu codziennie, za co jestem im bardzo wdzięczna.

 

Najlepsza rada biznesowa jaką otrzymałaś i przekazałabyś dalej?

W biznesie trzeba kierować się wiarą w siebie i uporem, bez tego ani rusz. Jednak uważam też, że biznes to przede wszystkim ludzie, z którymi się go tworzy. Nauczyłam się ich doceniać. Wiem, że każdy jest odrębnym bytem, ma swoje humory, problemy, wzloty i upadki, ale staram się wspierać moją ekipę z całego serca, chociaż nie zawsze im to mówię, jednak chcę, żeby byli szczęśliwi w pracy, żeby dawała im ona satysfakcję. Tylko z zadowolonym zespołem można budować dobry biznes.

 

Plany na przyszłość? W jakim kierunku chcesz się rozwijać?

Chciałabym, żeby mój salon się rozwijał. Już niebawem zmieniamy lokal, dlatego mam nadzieję, że nowe miejsce przyniesie nam szczęście. Chciałabym także, żeby moi pracownicy odnosili sukcesy i byli szczęśliwi w pracy, którą wykonują. To będzie dla mnie największa satysfakcja.

 

Ulubione miejsca w Krakowie (np. do jedzenia/ spotkań/ na spacer)?

Jestem osobą bardzo energiczną, dlatego moim ulubionym miejscem jest Energylandia. To miejsce, w którym można poczuć w sobie odrobinę dziecka. Można bez skrępowania się wyszaleć i dać upust emocjom. Szaleństwa nigdy za wiele!

 

Co ci daje energię, radość, chęć życia?

Chęć do życia daje mi ciągły rozwój i nowe wyzwania. Staram się wciąż podnosić sobie poprzeczkę, żeby być coraz lepszym fryzjerem. Biorę udział w konkursach fryzjerskich oraz sesjach zdjęciowych, ponieważ to mnie napędza. Jest we mnie duch sportowca.

 

Jakie twoje cechy pomagają ci w biznesie i życiu, a jakie ci je utrudniają?

Tak, jak powiedziałam, w prowadzeniu biznesu pomaga mi upór i energiczność. Czasem te cechy mogą być też uznawane za wadę, bo przecież mogłabym iść bardziej na ustępstwa, albo mogłabym być spokojniejsza… Ale ja zdecydowanie uznaję je za zalety, bez tego uporu pewnie nie raz bym odpuściła.

 

Masz jakieś swoje triki/rady ułatwiające życie, którymi chciałabyś się podzielić z innymi kobietami?

Nie lubię dawać rad. Wydaje mi się, że każdy powinien żyć wedle siebie. Dla każdego szczęśliwe i spokojne życie znaczy coś innego. Ważne, żeby żyć w zgodzie ze sobą i nie poddawać się!

 

Czy wierzysz w to, co robisz? Dlaczego?

Oczywiście, że wierzę w to, co robię! Zmiana wizerunku kobiet daje mi olbrzymią satysfakcję. To wielka radość, kiedy klientka ci dziękuje i mówi, że zmieniło się jej życie dzięki nowemu lookowi. To co mamy na głowie czasami potrafi zmienić to, co mamy w głowie.

 

Metamorfoza klientki w wykonaniu Bogusławy Chmiest

 

Co pomogło ci rozwinąć biznes? Co dodawało otuchy i było motywacją?

Największą motywacją do stworzenia Chmiest Academy of Hair Design była chęć bycia niezależną. Spotkałam na swojej drodze ludzi, którzy bardzo mi pomogli, żeby salon mógł powstać. Bez moich pracowników i bliskich osób nic by z tego nie wyszło.

 

Najtrudniejsza decyzja biznesowa?

Najtrudniejszą decyzją biznesową była chyba ta o zmianie lokalu. Zmiana miejsca wiąże się dla mnie z wieloma biurokratycznymi problemami, które musi przejść chyba każdy przedsiębiorca. To wiele pracy i mnóstwo wyrzeczeń, ale jestem pewna, że zmiany są potrzebne i zawsze wychodzą na dobre.

 

Ciemne strony biznesu?

Bardzo trudne w prowadzeniu biznesu jest szefowanie innym. Trzeba być konsekwentnym, a jednocześnie trzeba być też empatycznym. Nie zawsze się to udaje. Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystkich usatysfakcjonować i nie raz trzeba być złym policjantem, ale trzeba się chyba tego nauczyć i to zaakceptować. Poza tym, biurokracja utrudnia nam życie, dokumenty, które wciąż się mnożą spędzają nie raz sen z powiek.

 

Jako „Miasto Kobiet” realizujemy wiele projektów, mających za zadanie aktywizować kobiety i dawać im siłę do działania. Które z nich spodobały ci się najbardziej i czego, jako kobieta sukcesu, mogłabyś nauczyć nas i nasze czytelniczki?

Bardzo podoba mi się projekt Kręgi Kobiet. Pokazuje, że my kobiety musimy współpracować ze sobą i się wspierać, tylko wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć sukces. Często zapominamy o współpracy, a rywalizujemy ze sobą i to zupełnie niepotrzebnie.

 

Gdzie cię znajdziemy? Podziel się z nami swoimi adresami strony internetowej, bloga, kanałów społecznościowych lub stacjonarnym.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu Chmiest Academy of Hair Design przy ul. Karmelickiej 28/8. Możecie znaleźć nas na stronie internetowej www.chmiest.pl oraz na Facebook’u https://www.facebook.com/ChmiestAcademyOfHairDesign/?ref=br_rs
Do zobaczenia!

 

_________________________________________________________

Projekt #KobietyKrakowa

Chcesz zostać #KobietąKrakowa? Napisz patrycjapuszczewicz@miastokobiet.pl

Fotografia: Barbara Bogacka

Wizaż, fryzury: Szkoła Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa

Wnętrza sesji zdjęciowych: Metaforma Cafe 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ