Monday, April 22, 2024
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Kobiety Krakowa  / Kobiety Krakowa: Barbara Dolata

Kobiety Krakowa: Barbara Dolata

Profesjonalna asystentka twojej kariery

Barbara Dolata

Barbara Dolata w obiektywie Barbary Bogackiej

Przedstawiamy kolejną fantastyczną Kobietę Krakowa: Barbara Dolata sama przebyła długą drogę i pracowała w wielu miejscach, aby wreszcie odkryć ścieżkę, którą na dobre chce podążać. Co ciekawe, jej misją jest pomagać innym w odnalezieniu najlepszej, szytej na miarę drogi zawodowej. Swoim klientom pomaga odkryć talenty, stworzyć doskonałe CV czy też perfekcyjnie przygotować się na rozmowę z przyszłym pracodawcą. A co najbardziej zaskoczyło nas? Że byłyśmy dla niej inspiracją na start!

 

Kim jesteś i czym się zajmujesz zawodowo? Opisz swój biznes.

Działam pod marką Wiem czego chcę. Pomagam zdynamizować karierę zawodową – odkryć, czego się chce, jak poszukać takiej pracy, jak napisać zwycięskie CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Tempo zmian jest tak duże, że ludzie często potrzebują świeżego spojrzenia na swoje dotychczasowe doświadczenie, ponazywania kompetencji i pomocy w ich sprzedaniu. Służą temu warsztaty, sesje rozwojowe, autorskie szkolenia z wykorzystaniem metody Points of You®. Przedsiębiorcom pomagam zarządzać ludźmi i ich talentami. Rekrutować kolejne pokolenia. Wiedzę i doświadczenia zdobywałam w korporacyjnym HR, w kilku branżach. Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, Certyfikowanym Trenem Points of You ® i Coachem w Biznesie.

Skąd pomysł na biznes?

Wiele lat pracowałam w modelowych korporacjach – PepsiCo, Lynka Promotional Textiles, Bank Śląski, PLIVA / TEVA Pharmaceutical. I nagle postanowiłam być „Panią Swojego Czasu”. Zainspirowało mnie jedno konkretne spotkanie organizowane przez „Miasto Kobiet”. Zakończyłam pracę w korporacji farmaceutycznej. Wiedziałam, co wiem, co umiem i co daje praktyczne korzyści. Własny biznes to kontynuacja wcześniejszej kariery, ale już pod własnym szyldem. Pomysłem była chęć łączenia pracy dla klientów biznesowych z doradztwem dla klientów indywidualnych. Bycie po dwóch stronach barykady.

Jaką drogę przebyłaś, by dotrzeć do punktu, w którym jesteś?

Początek nie był łatwy. Był zapał, ale też wiele scenariuszy. Korpo to procedury, własna firma to elastyczność. Trzeba było się przestawić. Poprzedni etap kariery to było pasmo sukcesów, więc była momentami tęsknota za komfortem. Droga nie była może długa, ale postrzegam ją jako trudną.

Czy praca to też twoja pasja?

Tak. To praca z ludźmi, więc granice często się zacierają. Pomagam nauczycielom w kilku szkołach, współpracuję ze Stowarzyszeniem Most Kobiet i Absolwenci na walizkach.

Co uznajesz za swój największy sukces (zawodowy i nie tylko)?

Projekt outplacementu dla blisko 600 osób. Olbrzymia odpowiedzialność, głęboka woda, potem ekstremalne emocje ludzi, którzy otrzymywali zwolnienia. Na końcu sukces doceniony przez ekspertów.

Kto cię inspiruje?

Inspiruje mnie wiele osób z różnych dziedzin. Nasz krakowski mistrz, którego już z nami nie ma, profesor Jerzy Vetulani, od zawsze Krzysztof Globisz, w biznesie Julija Słaby – liderka Points of You Polska. Doceniam, jak robią to, co robią.

Wydarzenia, które cię zmieniły?

Otwarcie własnego biznesu. Duża liczba spotkań z nowymi ludźmi, w nowych miejscach i  formułach. Na pewno przełomem był kurs i proces certyfikacji Points of You. Co by nie mówić, to było spotkanie ze sobą, ze swoimi emocjami. Wzmocnił mnie, upewnił w przekonaniu, że sama wiem czego chcę.

Jakie są twoje super moce (albo w czym uważasz, że jesteś po prostu dobra)?

Mam czarny pas w obszarze HR. Poza znajomością rzemiosła lubię swoją siłę i szybką regenerację. Porażki mnie nie stresują. Wewnętrznie mam poczucie, że przybliżają do celu. Wiem też, że nigdy nie jestem tak dobra, jak czuję po jakimś sukcesie, ani tak zła, jak czuję się po porażce. To pomaga.

Najlepsza rada biznesowa jaką otrzymałaś i przekazałabyś dalej?

Szukaj tzw. łatwych pieniędzy. W wersji prostszej – nie komplikuj, zwłaszcza w pierwszych przychodach. Każdemu  polecam spotkania z kimś kto przebył już drogę, po której idziemy. I naukę na cudzych błędach.

Kobiety Krakowa

Barbara Dolata w obiektywie Barbary Bogackiej

Plany na przyszłość? W jakim kierunku chcesz się rozwijać?

Indywidualne sesje rozwojowe. Moim odkryciem są specjaliści 40+ oraz młodzież. Współpracuję już z uczelniami, m.in. Biurem Zawodowej Promocji Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Wrocławskiego, Biurem Karier Politechniki Krakowskiej, Wyższą Szkołą Europejską im. ks. Józefa Tischnera. Ważny dla mnie kierunek to  Points of You Academy.

Ulubione miejsca w Krakowie (np. do jedzenia/ spotkań/ na spacer)?

Portobello – włoska kuchnia, na oryginalnych składnikach, z klimatem i uśmiechem gospodarzy. Revolutionibus Cafe – miejsce spotkań z mnóstwem dobrze podanych książek. Od zawsze Bracka.

Co daje Ci energię, radość, chęć życia?

Z natury jestem bardzo energetyczną osobą. Radość życia daje mi rodzina – wspaniały mąż i dwóch synów.

Jakie twoje cechy pomagają ci w biznesie i życiu, a jakie ci je utrudniają?

Pomaga mi na pewno optymistyczne podejście, otwartość oraz chęć usłyszenia potrzeb drugiej strony. Utrudnia ochota na poznawanie nowych rzeczy, na czym zawsze traci core business.

Masz jakieś swoje triki/rady ułatwiające życie, którymi chciałabyś się podzielić z innymi kobietami?

Polecam nagradzanie siebie. Rób to, co sprawia ci przyjemność. Plus koncentracja na tym, co pozytywne.

Czy wierzysz w to, co robisz? Dlaczego?

Bardzo. Widzę jak to ludziom pomaga. Dziękują za przetarcie szyby, za nową perspektywę.

Co pomogło ci rozwinąć biznes? Co dodawało otuchy i było motywacją?

Myślę, że pomogła mi obserwacja osób ze środowiska biznesu, obcowanie, wymiana poglądów. I cierpliwość, że ruszy. Motywacją były kolejne zlecenia i projekty. Kibicowanie ze strony małżonka.

Najtrudniejsza decyzja biznesowa?

Hm. Pierwszy krok. I samodzielny rozruch małej księgowości.

Ciemne strony biznesu?

Kopiowanie przez niektórych ludzi naszych pomysłów, treści. Sytuacje, kiedy wyczuwam brak wiedzy. Brak świadomości, jak odpowiedzialne jest to, co robimy. To mnie wkurza i irytuje.

Jako „Miasto Kobiet” realizujemy wiele projektów, mających za zadanie aktywizować kobiety i dawać im siłę do działania. Które z nich spodobały ci się najbardziej i czego, jako kobieta sukcesu, mogłabyś nauczyć nas i nasze czytelniczki?

Wyczekuję na kolejne spotkanie Klubu Miasta Kobiet. To zawsze mile spędzony czas i dawka inspiracji. Osobiście doceniam historię zdynamizowania swojej kariery. Właśnie przez odkrycie, czego chcę. To połowa sukcesu. Druga połowa to know how, jak zacząć własny biznes, lub jak poszukać odpowiedniego pracodawcy i zdobyć lepszą pracę.

kariera

Barbara Dolata w obiektywie Barbary Bogackiej

Gdzie cię znajdziemy? Podziel się z nami swoim adresem strony, bloga, kanałów społecznościowych.

Mój telefon: +48 601 705 289. Mail: barbara.dolata@gmail.com. Strona: wiemczegochce.com.pl. Jestem również obecna na FB.

 


Projekt #KobietyKrakowa

Chcesz zostać #KobietąKrakowa? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROJEKCIE do https://www.miastokobiet.pl/kobiety-krakowa

Fotografia: Barbara Bogacka

Wizaż: Martyna Kaleta, Małgrzata Braś Szkoła Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa, 

Wnętrza sesji zdjęciowych: Metaforma Cafe 

 

kobiety krakowa

Dołącz do projektu #KobietyKrakowa!

Kreatorka wirtualnej rzeczywistości w realu. Orędowniczka życia w wersji fast, stylu fit i pro eko. Jej działki: psychologia, seks, troszeczkę medycyny estetycznej, kontrowersyjne sprawy, insta life. Ekspertka ds. „jak zrobić fejm” acz sama najbardziej kocha siedzieć z słuchawkami i pisać w otchłani samotności. Prowadzi też Beauty Test, zabawia się z Pijarem a w wolnej chwili, również, z panami z okładek.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ