Wednesday, May 29, 2024
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Kobiety Krakowa  / Kobieta Krakowa: Anna Wojdył

Kobieta Krakowa: Anna Wojdył

Projekty bez zadyszki

Anna Wojdył

Anna Wojdył, fot. Barbara Bogacka

Chcesz zarządzać projektami dobrze i… bez zadyszki? Zapamiętaj to nazwisko. Anna Wojdył pokazuje na czym polega rola menadżera projektów oraz uczy jak jak zaplanować, ogarnąć i wdrożyć projekt – jednym słowem, jak sprawić, żeby pomysł zmienił się w konkret. Jest świetną organizatorką i zamiast problemów widzi rozwiązania.

 

Kim jesteś i czym się zajmujesz zawodowo? Opisz swój biznes.

Od prawie dekady pracuję jako menadżer projektów. Miałam to szczęście (wcześniej traktowałam to jako przekleństwo) pracować przy przeróżnych projektach: w małej firmie i w międzynarodowej korporacji, z dużym albo z żadnym budżetem, w zespołach zdalnych i stacjonarnych. Projekty wypracowywały rozwiązania, testowały pomysły, wdrażały je. Polegały również na optymalizacji i zmianie procesów oraz przenoszenia i adaptowania rozwiązań z innych krajów na rynku polskim.
Tak jak wspomniałam na początku, miałam dość tej „różnorodności”, a teraz myślę, że w tym szaleństwie była metoda. W 2018 roku zaczęła we mnie kiełkować potrzeba pomocy „świeżym” menadżerom projektów. I tak narodziły się PROJEKTY BEZ ZADYSZKI.

Skąd pomysł na biznes?

Najpierw była potrzeba serca. Widziałam, jak młodzi ludzie, pragnący spróbować swoich sił w zarządzaniu projektami, nie wiedzą, od czego zacząć. Nie są przygotowani na to, co ich czeka i często spalają się na początku drogi. Zapełniam tę lukę i skupiam się szczególnie na tej grupie startujących. Uczę zarządzania projektami, uświadamiam, czym ono jest i pomagam rozpocząć drogę w tym obszarze.
W Polsce mimo wszystko menadżer projektów jest profesją nową. Nie wszyscy rozumieją, kim on jest, jaka jest jego rola, a przedsiębiorcy nie wiedzą, jak wykorzystać tę rolę w swojej firmie. Moją misją jest też oswajanie z zarządzaniem projektami, pokazywanie, do czego można wykorzystywać to narzędzie i jak bardzo może wspierać duże i małe biznesy, jak również pomagać w realizacji prywatnych celów.

Jaką drogę przebyłaś, by dotrzeć do punktu, w którym jesteś?

Mam ponad dziewięcioletnie doświadczenie jako menadżer projektów, ale oprócz tego jeszcze kilka dobrych lat pracowałam w dziale zakupów, co mi pozwoliło nie startować w projektach od zera. Część kompetencji pomagających w zarządzaniu projektami przeniosłam z poprzedniego okresu. To jest też cenny element, który pokazuję osobom, które chcą się przekwalifikować. Poza tym myślę, że doprowadziły mnie to tego moje cechy charakteru – z natury dobrze się organizuję, jestem zorientowana na cel, na hasło „problem” uruchamia mi się tok myślenia „szukaj rozwiązania”.
Sądzę, że jakoś tak naturalnie skoncentrowałam się na tym, w czym jestem dobra.

Czy praca to też twoja pasja?

Tak, jest to obszar, który bardzo lubię. Niemniej jednak bardzo, ale to bardzo, cenię sobie też czas poza pracą, bo na własnej skórze przekonałam się, czym skutkuje przepracowanie. I wiem też, że zachowanie balansu jest nieodzownym elementem długoterminowej strategii i pomaga w generowaniu dobrych pomysłów.

Kto cię inspiruje?

Nie umiem wskazać konkretnego nazwiska. Niezmiernie inspiruje mnie jednak pewien typ osobowości – ten, który mimo obaw i strachu próbuje nowych rzeczy. I umie się przyznać do błędów i porażki. Dlaczego? Bo żyjemy w czasach sukcesu, natychmiastowego sukcesu. Wszystko musi się udać. Nie utożsamiam się z tym. Dlatego też ogromnie szanuję osoby, które mają odwagę pokazywać prawdę życiową i biznesową.

Wydarzenia, które cię zmieniły?

Nie wiem, czy mogę wskazać takie wybitnie istotne momenty w moim życiu. Myślę, że codziennie doświadczamy różnych sytuacji, które nas kształtują i pozwalają nam się uczyć.

Anna Wojdył

Anna Wojdył, fot. Barbara Bogacka

Jakie są twoje supermoce (albo w czym uważasz, że jesteś po prostu dobra)?

Posłużę się opiniami moich znajomych, według których:
– jestem świetnym organizatorem – jak wyjazdy, wycieczki, to wiadomo, że zorganizuje Ania,
– podobno jestem też dość odważna i otwarta na zmiany – lubię próbować nowego i nie napawa mnie to strachem,
– jestem konsekwentna w dążeniu do celu,
– i to o czym już wspominałam wcześniej – w zetknięciu z problemem, w mojej głowie od razu otwier się kanał „szukaj rozwiązania”. To akurat uważam za niezwykle cenne i przydatne w życiu.

Plany na przyszłość? W jakim kierunku chcesz się rozwijać?

Jeśli chodzi o plany zawodowe, to chciałabym doprecyzować długofalową strategię dla Projektów bez Zadyszki. Oprócz tego na bieżąco reaguję na pojawiające się potrzeby. Mam w głowie kilka obszarów, którymi chcę się zająć w kolejnym roku i do tego będę budować plan.

Ulubione miejsca w Krakowie (np. do jedzenia/ spotkań/ na spacer)?

Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale nie jestem rodowitą krakowianką. Pochodzę z Lublina, a Kraków zaczęłam odkrywać kilka lat temu. Bardzo lubię obrzeża Kazimierza (nie sam okrąglak), jest to ulubione miejsce na spotkania ze znajomymi. Poza tym lubię miejsce, w którym mieszkam – są to Kliny. Dość daleko do centrum, ale ze wszystkich stron jestem otoczona zielenią. Park Jacka i Agatki to ulubione miejsca na spacery. Bardzo doceniam też Kraków za infrastrukturę rowerową. Wielbiciele dwóch kółek nie mogą narzekać.

Co daje ci daje energię, radość, chęć życia?

Radość niezmiennie daje mi przebywanie wśród bliskich – rodziny i znajomych. Energię czerpię z działania oraz realizowania celów. Bez działania uschłabym z kretesem. Do tego dokłada się sport – uwielbiam góry, rower i bieganie.

Jakie twoje cechy pomagają ci w biznesie i życiu, a jakie ci je utrudniają?

Co mi pomaga? Odwaga, determinacja i orientacja na cel. Utrudnia: niecierpliwość i czasami pojawiający się perfekcjonizm.

Masz jakieś swoje triki/rady ułatwiające życie, którymi chciałabyś się podzielić z innymi kobietami?

To czym mogę się podzielić z własnego podwórka:
– zanim zaczniesz coś robić, zapytaj siebie, po co? Do czego ma cię to doprowadzić?
– proś o pomoc – nikt nie jest cyborgiem,
– planuj, ale jak trzeba – zmieniaj i wyciągaj wnioski.

Czy wierzysz w to, co robisz? Dlaczego?

Ponieważ widzę, że to co daję, pomaga. Widzę też, że rola menadżera projektu jest profesją przyszłości i może rewolucjonizować osiąganie celów firm w zmieniającym się świecie.

Co pomogło ci rozwinąć biznes?

Mój biznes jest cały czas w fazie rozwoju ale determinacja i wiara w to, co się robi, pcha to wszystko do przodu.

Najtrudniejsza decyzja biznesowa?

Myślę, że jest ona jeszcze przede mną.

Ciemne strony biznesu?

Czas, a bardziej jego brak. Jest to jak najbardziej normalne w pierwszej fazie rozwoju biznesu i jestem na to gotowa. I to przeświadczenie powinni mieć wszyscy zaczynający – na inwestycję swojego czasu.

Jako „Miasto Kobiet” realizujemy wiele projektów, mających za zadanie aktywizować kobiety i dawać im siłę do działania. Które z nich spodobały ci się najbardziej i czego, jako kobieta sukcesu, mogłabyś nauczyć nas i nasze czytelniczki?

Myślę, że mogłabym uczyć kobiety odwagi w eksperymentowaniu oraz przekuwaniu swoich marzeń i pomysłów na realne plany.

Gdzie cię znajdziemy? Podziel się z nami swoim adresem strony internetowej, bloga, kanałów społecznościowych lub tym stacjonarnym.

Głównym motorem jest strona www.projektybezzadyszki.pl
FB – https://www.facebook.com/ProjektyBezZadyszki/
IG – https://www.instagram.com/projektybezzadyszkipl/
YT (w rozwoju) https://www.youtube.com/channel/UCDDavMSmfPr3ODBjzlpQ6Cw

Anna Wojdył

Anna Wojdył, fot. Barbara Bogacka

Projekt #KobietyKrakowa

Zdjęcia: Barbara Bogacka

Wizaż: Dagmara Misiewicz, Szkoła Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa,

Wnętrza sesji zdjęciowych: Metaforma Cafe

Oceń artykuł
3 komentarze
  • driving directions 28 listopada, 2019

    Your post is great and engaging, the content is very practical, and gets people’s attention. Thank you for sharing.

  • GHDSPORTS 30 listopada, 2019

    Great article WONDERFUL Post. thanks for share with us keep moving..waiting for more updates

  • vex 3 5 grudnia, 2019

    The Krakow woman is very beautiful and talented. I admire the women here.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ