Dla tych spośród świeżo upieczonych przedsiębiorców, dla których obowiązujące w naszym kraju przepisy to pełen pułapek labirynt nie do przejścia, Anna Rudkowska jest księgowo-rachunkowym guru. Udowadnia, że mocne stąpanie po ziemi może dawać radość
Kim jesteś i czym się zajmujesz zawodowo? Opisz swój biznes.
Prowadzę w Krakowie firmę szkoleniowo-księgową, która obsługuje małe firmy pod kątem rozliczeń rachunkowych. Od ponad 3 lat pracuję z przedsiębiorcami nad rozwojem ich działalności. Pomagam założyć działalność, uczę fundamentalnych kwestii organizacyjno-prawnych, a następnie wspieram inicjatywy, lub uczestniczę w rozwiązywaniu bieżących problemów. Stosunkowo nowym przedsięwzięciem jest moja działalność szkoleniowa. Przeprowadzam i organizuję szkolenia biznesowe dla moich klientów, szkolenia zawodowe czy szkolenia z zakresu mojej specjalizacji – prawa pracy. Są to dopiero początki dla profesjonalnego centrum szkoleniowego. Na koniec chciałabym dodać, że mam to szczęście, że zarówno moi klienci jaki współpracownicy to osoby z polecenia. Owocuje to z biegiem lat wartościowymi relacjami. To zindywidualizowane podejście do klienta jest zarówno moim atutem, jak i ograniczeniem biznesowym.
Skąd pomysł na biznes?
Nutkę przedsiębiorczości i pracowitość odziedziczyłam po rodzicach – przedsiębiorcach. Ponadto pracując zawodowo z przedsiębiorcami zapragnęłam takiej właśnie formy pracy, czyli samozatrudnienia. Moi przyjaciele powiedzieliby, że przejście z etatu na własną działalność było w moim przypadku czystą formalnością – w każdym miejscu pracy (prywatnych firmach, biurach rachunkowych czy korporacji) prezentowałam 200 proc. zaangażowania i podejmowałam szereg inicjatyw.
Jaką drogę przebyłaś, by dotrzeć do punktu, w którym jesteś?
O swojej drodze chciałabym powiedzieć raczej jako o procesie, który nadal trwa. Jestem zadowolona z decyzji podjętych do tej pory. Z racji wieku zdaję sobie sprawę, że są to dopiero początki i nie chcę w tym momencie oceniać „drogi”, gdyż jest to zbyt mocne określenie. Czym mogę się pochwalić na tym wstępnym etapie? Tym, że buduję trwałe relacje biznesowe, oraz, co było moim marzeniem, daję pracę innym.
Czy praca to też twoja pasja?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Lubię pracować i na pewno przysparza mi to poczucia spełnienia. Natomiast moja praca nie jest bezinteresowna i nie przynosi wyłącznie pozytywnych wrażeń. Jedną z aktywności w mojej pracy mogłabym nazwać „pasją popularyzatorską”, którą realizuję poprzez uczestnictwo w projektach na rzecz aktywizacji zawodowej, czy poprzez przeprowadzanie wartościowych szkoleń biznesowych.
Kto cię inspiruje?
Czuję się zainspirowana obserwacją i analizą otoczenia. Czasem inspirują mnie ludzie. Przykłady? Kiedy podejmuję się nowych działań, słucham mądrych ludzi z tej dziedziny. Jeśli mam tylko okazję, biorę udział w wydarzeniach popularnonaukowych czy kulturalnych, których w Krakowie nie brak.
Najlepsza rada biznesowa jaką otrzymałaś i przekazałabyś dalej?
Słuchaj ludzi i zadawaj pytania.
Plany na przyszłość? W jakim kierunku chcesz się rozwijać?
Chciałabym:
– wzrastać jak dobry i mądry człowiek.
– kontynuować poszerzanie horyzontów z zakresu dziedzin towarzyszących mojej działalności.
– doprowadzić do wzrostu znaczenia mojego ośrodka szkoleniowego w Małopolsce.
Jakie twoje cechy pomagają ci w biznesie i życiu, a jakie ci je utrudniają?
pomagają: uśmiech, kultura osobista, język wypowiedzi i empatia;
utrudniają: dążenie do perfekcji, personalne zaangażowanie, uczuciowość.
Co pomogło ci rozwinąć biznes? Co dodawało otuchy i było motywacją?
Rezygnacja z etatu dała mi ogromny zastrzyk energii do otwarcia się na ludzi i korzystania z otaczających mnie możliwości współpracy.
Jako „Miasto Kobiet” realizujemy wiele projektów, mających za zadanie aktywizować kobiety i dawać im siłę do działania. Które z nich spodobały ci się najbardziej i czego, jako kobieta sukcesu, mogłabyś nauczyć nas i nasze czytelniczki?
Od niedawna dołączyłam do MK, zainspirowana dobrą atmosferą na organizowanych spotkaniach. Nie znam konkretnych projektów, ale z zaciekawieniem przeglądam wydawany magazyn oraz śledzę stronę internetową. W przyszłości chciałabym dać coś z siebie dla Kobiet w Krakowie i jestem otwarta na współpracę lub dołączenie do inicjatyw z zakresu przedsiębiorczości i edukacji (prowadzenia warsztatów).
Gdzie cię znajdziemy? Podziel się z nami swoimi adresami strony internetowej, bloga, kanałów społecznościowych lub stacjonarnym.
nr tel. 666 366 561,
https://www.linkedin.com/in/anna-rudkowska
Projekt #KobietyKrakowa
Fotografia: Barbara Bogacka
Wizaż, fryzury: Szkoła Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa
Wnętrza sesji zdjęciowych: Metaforma Cafe