Czy istnieją zawody typowo kobiece? Jak duże są dysproporcje między zarobkami pań i panów?
Stereotyp o mniejszej wydajności kobiet, o ich gorszej jakości wynikach pracy coraz mocniej zostaje przełamywany. Od wielu lat kobiety starają się udowodnić, że są równie wartościowe, co mężczyźni. Coraz więcej zawodów, które kiedyś uważane były za męskie, obstawiają dziś panie. Również wysokość zarobków jest coraz bardziej porównywalna, choć wciąż jeszcze dostrzegamy tu dysproporcję.
Zawody dla kobiet
Jak już wspomnieliśmy, granica między zawodem typowo męskim, a typowo kobiecym, powoli się zaciera. Nikogo już nie dziwi drobna blondynka za kierownicą autobusu, ani też mężczyzna układający paniom włosy. Stanowiskami, na których najczęściej jednak znajdują zatrudnienie kobiety są: opiekunka osób starszych/dzieci, ekspedientka, członek ekipy porządkowej, pomoc kuchenna, kelnerka, pokojówka, recepcjonistka, sekretarka/asystentka, dietetyczka, przedszkolanka, stewardessa, kosmetyczka, pielęgniarka, instruktorka fitness. Oferty pracy dla kobiet znajdziesz w popularnych serwisach z ogłoszeniami. Odpowiednie filtry pomogą Ci w wyszukaniu tych, w których pracodawca wyraźnie zaznaczył, iż interesuje go wyłącznie zatrudnienie płci pięknej. Szukając jednak zatrudnienia, nie ograniczaj się do tego typu ofert. Kieruj się tym, co lubisz robić i robisz dobrze, nie poddawaj się stereotypom.
Role społeczne kobiety
Faktem jest, że wciąż role społeczne jakie pełni kobieta w Polsce są zupełnie inne niż w przypadku mężczyzny. Panowie mają pracę i hobby. Panie mają pracę, a potem dom i dzieci. Kobieta jako istota wielozadaniowa stara się sprostać wszystkim stawianym jej wymaganiom. Musi być dobrym pracownikiem, wspaniałą matką, perfekcyjną panią domu i żoną idealną. Wszystko to sprawia, że pracodawcy chętnie zatrudniają kobiety, bo są one w stanie poradzić sobie w sytuacjach stresujących, wykazują się większą cierpliwością i wytrzymałością. Szybciej wzbudzają zaufanie, dlatego chętnie przyjmowane są do pracy z klientem.
Wciąż jednak niektórzy pracodawcy boją się zatrudniać kobiety, które potencjalnie wkraczają w etap zakładania rodziny. Popularne zwolnienia w ciąży, potem rok urlopu macierzyńskiego, nierzadko wychowawczego, kolejne dziecko mogą zniechęcać. Wiele kobiet jednak nie chce wypaść z obiegu, chętnie wraca po macierzyńskim do pracy, czy nawet już wcześniej pracuje z domu o ile jest taka możliwość. Współczesne panie cenią sobie aktywność zawodową, nie lubi siedzieć w domu i z werwą wraca na swoje stanowiska, z nową energią, bardziej kreatywne niż kiedykolwiek.
Zarobki Polek
Zgodnie z ostatnimi badaniami przeprowadzonymi przez Główny Urząd Statystyczny, kobiety zarabiają od mężczyzn średnio o 18,5 % mniej. Ważnym jednak jest, że różnice te dostrzegalne są raczej na wyższych stanowiskach. Mówimy tu o członkach zarządu, dyrektorach, managerach. W przypadku zaś pracowników szeregowych, wynagrodzenia są do siebie mocno zbliżone. Pracodawcy coraz częściej zatrudniają osoby, które posiadają odpowiednie kompetencje i swoimi kwalifikacjami lepiej wpasowują się w założone przez firmę cele, niezależnie od płci.
Sytuacja kobiet na rynku pracy jest znacznie lepsza niż 10 lat temu i biorąc pod uwagę tempo postępu, pozostaje wierzyć, że za kolejnych 10 lat nie będziemy mogli wskazać większych różnic w porównaniu z sytuacją mężczyzn.
Milena 2 września, 2019
Według mnie coraz mniej jest typowo męskich czy typowo żeńskich zawodów. W medicover sa i kobiety lekarze i mężczyźni recepcjoniści. Dyskryminacja u nas nie ma miejsca bytu. I jednej i drugiej stronie pasuja programy kafateryjne i szkolenia. I mimo ze nie ma wyjazdów integracyjnych to jednak ludzie integrują sie czy to przez udział w akcjach charytatywnych w ramach fundacji czy podczas koncertów zespołu ktory dziala w firmie