Wednesday, May 29, 2024
Home / Felietony  / Monika Jurczyk Osa  / Monika Jurczyk (OSA) – Kobieta, którą chcę być

Monika Jurczyk (OSA) – Kobieta, którą chcę być

Ostatnio jeden zakochany we mnie wielbiciel powiedział: „Jesteś piękna, ale z długimi włosami byłabyś bardziej sexy”. Zgadnijcie, czy miał szansę na randkę?

Ostatnio jeden (podobno) zakochany we mnie wielbiciel powiedział: „Jesteś piękna, ale z długimi włosami byłabyś bardziej sexy”. Zgadnijcie, czy miał szansę na kolejną randkę?

osa-monika-jurczyk

ilustracja: Prevka

Podczas metamorfozy w dziewięciu przypadkach na dziesięć kobiety zaznaczają „włosów nie ścinamy”. Dlaczego? Bo uważają, że ich partnerom by się to nie podobało. I – co gorsza – mają rację. Zarówno fakty, jak i osobiste doświadczenia mówią jedno: kobieta powinna mieć długie włosy. Zero dyskusji. Chociaż moja uroda w długich włosach bywała raczej dyskusyjna…
Pytania w stylu: „Czy dobrze w tym wyglądam?”, „Czy ta sukienka mnie nie pogrubia”, „Czy powinnam to kupić?”, „Podoba ci się?” zadajemy nieustannie wszystkim dookoła. Partnerowi, mamie, koleżankom, a nawet dzieciom. A czy pytasz o to siebie? I czy z podobną wnikliwością analizujesz również własną odpowiedź? Kiedy ostatnio pytałaś siebie, jaką kobietą chcesz być? Kiedy ostatnio zadałaś sobie to pytanie, patrząc w lustro i analizując swój strój?
Nasze ubranie to często (zbyt często) projekcja oczekiwań innych. Rodziców („Aneczko, pamiętaj, nigdy nie łączymy więcej niż trzech kolorów” – indoktrynowała moją koleżankę mama. „Porządne dziewczynki nie noszą kusych spódniczek” – dokładał swoje dziadek) oraz reszty społeczeństwa na temat tego, co powinnaś nosić na etapie życia, na którym aktualnie jesteś.
„Powinnam nosić dłuższe spódnice, bo moje kolana są nieładne”.
„Powinnam zrezygnować ze szpilek, bo jestem za wysoka”.
„Powinnam przestać nosić obcisłe spodnie, bo w moim wieku nie wypada”.
„Powinnam kupić ubrania innym członkom rodziny. Ja nie jestem taka ważna”.
To tylko niektóre przykłady „ubraniowych powinności”, z którymi spotykam się na każdym kroku w mojej pracy. „Powinnam”– nie ma słowa, na które mam większą alergię. Bo czy aby na pewno chcesz widzieć w lustrze kobietę, którą POWINNAŚ być? A może lepiej taką, którą CHCESZ być? Zapytaj o to siebie. Bo ja na pytanie, czy powinnam mieć długie włosy, bo z krótkimi nie będę sexy, znam odpowiedź.

                                                                                                                 Monika Jurczyk (Osa)

OKLADKA-65-Beata-Sadowska200pxfelieton pochodzi z numeru 3/2015

Pierwsza w Polsce personal shopperka. Opracowała autorski system SYLWETKA OSY, doskonale opisujący dziewięć typów sylwetek Polek. Uczy, jak być boską i jak zostać szefową własnej szafy. Autorka książek „Bądź boska” i „Szefowa swojej szafy”.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ