Friday, October 4, 2024
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Kobiety Krakowa  / Kobieta Krakowa: Katarzyna Zawodny-Grociak

Kobieta Krakowa: Katarzyna Zawodny-Grociak

Gdy potrzeba wolności jest wiatrem w żagle

Katarzyna Zawodny-Grociak

Katarzyna Zawodny-Grociak / fot. Barbara Bogacka

Katarzyna Zawodny-Grociak: Mam doświadczenie w sektorach: biznesu, pozarządowym i publicznym. Ta różnorodność to świetna baza, z której czerpię na co dzień. Lubię ją i wybieram w swojej pracy

 

Kim jesteś i czym się zawodowo zajmujesz?

Katarzyna Zawodny-Grociak: Jestem psycholożką, akredytowaną coach i trenerką umiejętności. Jako coach i konsultantka kariery wspieram w przeprowadzaniu zmian zawodowych, dających satysfakcję i pomagających w zdobyciu pracy marzeń. Dobrze się czuję w pracy zarówno z tymi, którzy dopiero szukają swojego miejsca na rynku pracy i osobami, które właśnie utraciły pracę, jak i z tymi wypalonymi zawodowo i chcącymi się przebranżowić. W mojej pracy bardzo często wkraczam w tematykę pracy z wartościami i przekonaniami, wzmocnienia pewności siebie, odkrywania swoich mocnych stron i talentów. Pomagam lepiej zarządzać swoim czasem, sprawniej podejmować decyzje i utrzymywać balans życia prywatnego i zawodowego.

 

Projektuję i prowadzę także szkolenia grupowe w tematach rozwoju oraz efektywności osobistej i zespołowej, umiejętności zarządzania ludźmi, rekrutacji, ocen okresowych i rynku pracy czy budowania marki osobistej w języku polskim i angielskim.

Prowadzę dodatkowo webinary i szkolenia w formie on-line. Praca z grupami w kierunku wspierania ich w rozwoju daje mi spory zastrzyk energii i radość z facylitacji świetnych procesów w grupie.

Aktualnie pracuję na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a równocześnie realizuję zlecenia dla osób indywidualnych, sektora biznesu, publicznego oraz pozarządowego.

Jaką drogę przebyłaś, by dotrzeć do punktu, w którym jesteś?

Doświadczenie zawodowe zdobywałam od 2004 roku, pracując jako konsultantka ds. rekrutacji i HR, trenerka-konsultantka, doradczyni zawodowa i trenerka pracy oraz interwentka kryzysowa. Mam duże doświadczenie w sektorach: biznesu, pozarządowym i publicznym. Ta różnorodność to świetna baza, z której czerpię na co dzień.
Lubię opierać się na kwalifikacjach i umiejętnościach na najwyższym poziomie, ukończyłam więc Szkołę Trenerów Zarządzania MATRIK, studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi oraz doradztwa zawodowego w Wyższej Szkole Europejskiej im. Tischnera, oraz kurs The Art and Science of Coaching Erickson College International. Posiadam certyfikat Erickson Professional Coach oraz ICF Associate Certified Coach. Lubię i wybieram na co dzień różnorodność w swojej pracy.

Katarzyna Zawodny-Grociak

Katarzyna Zawodny-Grociak / fot. Barbara Bogacka

Wydarzenia, które Cię zmieniły?

Pracowałam jako trenerka biznesu w firmie szkoleniowej, szkoląc grupy począwszy od specjalistów po menedżerów średniego szczebla. W tym czasie byłam sporo w trasie i jeździłam po całej Polsce. Często uczestników moich szkoleń widziałam tylko raz ‒ nie miałam z nimi później kontaktu ani wieści od nich, jak im udaje się wdrożyć nowe umiejętności czy zmiany, co niejednokrotnie nie dawało poczucia satysfakcji i spełnienia z wykonanej przez siebie pracy. Byłam niezależna, sprawcza i energiczna. Momentem przełomowym był wypadek drogowy, któremu uległam wracając z pewnego szkolenia. W jego efekcie znalazłam się w szpitalu na OIOM, na pewien czas zostałam wprowadzona w śpiączkę farmakologiczną.

Wskutek wypadku doznałam licznych złamań, walczyłam o życie i zdrowie i odbyłam ponad roczną rehabilitację. W tym czasie doświadczyłam wręcz fizycznego zatrzymania, byłam całkowicie zależna od osób mi bliskich. Gdy wyzdrowiałam, stałam się inną osobą zarówno w aspekcie fizycznym ‒ utraciłam część dawnej sprawności fizycznej ‒ jak i psychicznym. Zaczęłam sobie zadawać pytanie o wyższy sens swojego życia i szukać odpowiedzi na pytanie, do czego zostałam powołana. Miałam w pewnym sensie nowe otwarcie, a że zmian się nie boję, zaczęłam szukać swojej nowej ścieżki życiowej i zawodowej.

Ponieważ miałam wykształcenie psychologiczne i ukończyłam kursy w zakresie interwencji kryzysowej i wsparcia osób w kryzysach, zaczęłam przez pewien czas angażować się w tę tematykę. Ze względu na doświadczenie w prowadzeniu procesów rekrutacji i obszaru HR, moje zainteresowania przekształciły się później w doradztwo zawodowe i wsparcie osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Docelowo zaczęłam wspierać różne osoby poszukujące rozwoju m.in. w obszarze kariery zawodowej, w poruszaniu się po rynku pracy. I nadal podążam tą ścieżką, w formie zajęć indywidualnych i grupowych wspierając moich klientów w rozwoju. Ich sukcesy i pozytywne zmiany dają mi głębokie poczucie sensu i znaczenia, radość i motywację do dalszej pracy.

Co uznajesz za swój największy sukces?

Za swój sukces uznaję moją skuteczność i silną determinację do realizowania wytyczonych celów. Jednym z moich talentów według testu Gallupa jest „Osiąganie”. Sprawia on zapewne, że mam dużą motywację do działania, pracowitość i wytrwałość, które umożliwiają mi realizację swoich wizji. Wśród moich niedawno zrealizowanych zamierzeń jest uzyskanie certyfikacji na poziomie Associated Certified Coach w International Coach Federation, co utwierdza mnie w przekonaniu o słuszności wybranej ścieżki zawodowej.

Katarzyna Zawodny-Grociak

Katarzyna Zawodny-Grociak / fot. Barbara Bogacka

Jakie są Twoje supermoce?

Moim talentem jest duża komunikatywność, łatwość nawiązywania relacji z nowymi ludźmi i to, co u Gallupa nazywa się „Czarem”, czyli zjednywanie sobie ludzi. Swobodnie komunikuję się zarówno z panią w piekarni, jak i z klientem, który ma trudne chwile. Dzięki swojej autentyczności i otwartości szybko roztapiam lody. Jestem sobą w kontaktach z innymi. Lubię poznawać ludzi, jestem ich realnie ciekawa, co sprawia, że w kontakcie ze mną łatwiej ludziom wejść w bardziej szczerą i otwartą komunikację.

Masz jakieś swoje patenty / rady ułatwiające życie, którymi chciałabyś się podzielić z innymi kobietami?

Czasami staramy się dogodzić i przypodobać innym, nie będąc szczerym wobec siebie. Wielokrotnie to, co podoba się jednej osobie, drugą razi. Optymalnym według mnie rozwiązaniem jest szczerość wobec siebie i postępowanie według własnych wartości i przekonań.

Zgadzam się z Michelle Obamą, aby „Robić to, co uważasz za stosowne. I tak zawsze znajdzie się ktoś, kto uważa inaczej”. Po prostu bądź sobą. Ci, co mają zostać, zostaną, ci co mają odejść, odejdą.

Najlepsza/najtrudniejsza decyzja, jaką podjęłaś w życiu?

To decyzja, że zostanę matką dwójki dzieci. One weryfikują moją codzienność i uświadamiają odpowiedzialność za osoby, które powołałam na ten świat. Dzieci uczą mnie radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami, lepszego zarządzania czasem, zatrzymania w teraźniejszości. Pokazują, co w życiu najważniejsze. Na tym etapie ich życia, kiedy ich potrzeby są jeszcze w rodzinie na pierwszym miejscu, prawdziwym wyzwaniem jest dla mnie dbanie o zachowanie mojej własnej przestrzeni i wolności osobistej.

Co Cię kręci / motywuje / irytuje?

Możliwość autonomii i kreatywności, poczucie sensu i znaczenia mojej pracy dla innych, obserwowanie efektów tego co robię.

Co powiedziałabyś 18-letniej sobie?

W szkole ucz się głównie tego, co cię interesuje. Więcej doświadczaj i żyj. Co zresztą spełniło się, kiedy zaczęłam studia.

Czego o Tobie nikt nie wie?

Ludzie, którzy mnie znają, zdziwiliby się pewnie, że podczas podróży wchodzę w tryb „experience level: high” Tak więc między innymi spałam na Murze Chińskim i przy opuszczonym zamku na jednej z chorwackich wysp, kąpałam się w Czarnym Stawie w Tatrach, w 2,5 dnia wraz z przyjaciółką dojechałam autostopem do Rumunii i weszłam na jeden ze szczytów w Himalajach w Nepalu. Potrzeba wolności jest u mnie nadal bardzo duża, choć częściowo ogranicza mnie stan zdrowia i wychowywanie dzieci.

Plany na przyszłość?

Konsekwencją i zwieńczeniem moich dotychczasowych doświadczeń jest podążanie w kierunku mentoringu. Jestem przekonana, że umiejętności doradcze i coachingowe oraz słuchania drugiego człowieka są do tego wyśmienitą bazą.

Ulubione miejsca w Krakowie?

Las Wolski ‒ blisko centrum Krakowa, a daje możliwość zaszycia się wśród leśnych zakątków i słuchania śpiewu ptaków. W lecie i zimie fantastyczny, jeśli tylko zejdzie się z głównych szlaków.

Gdzie Cię znajdziemy?

https://strefa-rozwoju.pl/ 

https://www.linkedin.com/in/katarzynazawodnygrociak/
https://www.facebook.com/KatarzynaZawodnyGrociakStrefaRozwoju

kontakt@strefa-rozwoju.pl, k.zawodnygrociak@gmail.com
telefon 504 713 884

 


Projekt #KobietyKrakowa

Fotografia: Barbara Bogacka

Wizaż: Małgorzata Braś

Wnętrza sesji zdjęciowych: AC Hotel Kraków

Chcesz zostać #KobietąKrakowa? Kobiety Krakowa

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ