Wednesday, July 24, 2024
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Kobiety Krakowa  / Kobieta Krakowa: Elżbieta Jachymczak

Kobieta Krakowa: Elżbieta Jachymczak

Z odwagą na szerokie wody

Elżbieta Jachymczak

Elżbieta Jachymczak / fot. Barbara Bogacka

Elżbieta Jachymczak: Jestem kobietą inspirującą, pomagającą rozwijać skrzydła biznesowe. Dziennikarką z prawdziwego zdarzenia, będącą wzorem do naśladowania dla młodych adeptów dziennikarstwa. Kobietą o wielu talentach. Elegancką i luksusową marką samą w sobie

 

Kim jesteś i czym się zawodowo zajmujesz?

Elżbieta Jachymczak: Skutecznie buduję marki dzięki mediom. Wiem, jak dobrze pisać w sieci. Inspiruję do działania. Mówią o mnie tak: Red. Elżbieta Jachymczak, dziennikarka ekonomiczna, mentorka biznesu, kobieta inspirująca, redaktor naczelna Business Intelligence, najszybciej rozwijającego się portalu biznesowego w Polsce.
Dokonuję niemożliwego. Pokazuję, że dzięki sile woli, pewności siebie oraz wysokiemu poczuciu własnej wartości można spełniać swoje marzenia. Dzięki mentoringowi ze mną, moim biznesowym śniadaniem, kongresowi oraz mojej książce pt. „69 Biznesowych Porad dla Przedsiębiorczych Kobiet”, kobiety czują się zmotywowane i zainspirowane, by być kimś więcej i osiągnąć więcej. Dać sobie w tym wszystkim trochę luzu i czasu na to, co najcenniejsze ‒ na odpoczynek. Uczę małymi krokami osiągać cel. Wierzę, że dobry plan to podstawa, a najlepsze efekty przynosi planowanie połączone z działaniem. Wspieram przedsiębiorcze kobiety w zakładaniu i rozwijaniu ich biznesów. Wymyśliłam i założyłam Akademię Kobiecej Przedsiębiorczości, którą rozwijam z Michaliną Chodą-Niespodziewany, Kobietą Krakowa. Posiadam ponadprzeciętną kreatywność biznesową.

 

Wykładam dziennikarstwo w cyfrowym świecie, oraz kreatywny biznes cyfrowy. Moi studenci otrzymują nie tylko wiedzę, ale i praktyczne wskazówki. Dokonuję transformacji cyfrowej w polskich redakcjach. Występuję publicznie w roli prelegentki i panelistki a także moderuję panele dyskusyjne. Jestem zapraszana na największe wydarzenia dziennikarskie i biznesowe. Zasiadam w jury ogólnopolskich konkursów dziennikarskich. Piastuję stanowisko Wice-Przewodniczącej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Oddział w Krakowie.
Każdego dnia spotykam inspirujących ludzi i sprzyjające okoliczności. Patrzę na życie z wdzięcznością.

Jaką drogę przebyłaś, by dotrzeć do punktu, w którym jesteś?

5 lat zajęło mi dotarcie do tego miejsca, w którym jestem dzisiaj. Z nikomu nieznanej pracownicy korporacji bankowej stałam się rozpoznawalną dziennikarką ekonomiczną oraz mentorką biznesu. Miałam marzenie ‒ pisać, szkolić i analizować. Tak pisałam o sobie w 2018 roku, w wywiadzie dla „Miasta Kobiet”. Znam przepis na sukces. Moją super mocą jest DETERMINACJA!

Napisałam plan 3-letni i realizowałam go w całości. Krok po kroku. Wykorzystałam wszystkie możliwości, które Twórczy Wszechświat przygotował dla mnie. Podjęłam decyzję o uczestniczeniu w 1. edycji projektu Kobiety Krakowa. To ja, jako pierwsza zasiadłam do makijażu i to mnie jako pierwszą Basia Bogacka uwieczniła na fotografii biznesowej. Wiedziałam, że udział w tym projekcie będzie dla mnie trampoliną biznesową.

Kobieca intuicja, która rzadko mnie zawodzi, podpowiedziała mi, że to właściwa droga do budowania marki. Stosuję marketing intuicyjny. Wiem, gdzie, z kim i dlaczego powinnam się pojawić w tym, czy innym miejscu. Dzięki temu pojawiały się kolejne propozycje współpracy redakcyjnej. Rozwijałam swoje zdolności pisarskie i kompetencje cyfrowe. Ukończyłam w międzyczasie e-Journalism University, gdzie dziś jestem wykładowczynią i trenerką kompetencji cyfrowych. Jestem absolwentką programu akceleracyjnego Biznes w Kobiecych Rękach, gdzie zrodził się pomysł założenia Akademii Kobiecej Przedsiębiorczości oraz napisania książki. Potem powstały jedyne w Krakowie Biznesowe Śniadania dla Przedsiębiorczych Kobiet, Ogólnopolski Kongres Kobiecej Przedsiębiorczości oraz Business Intelligence Academy ‒ Szkoła Nowoczesnego Biznesu. Tak! Zrobiłam to. Jeśli o czymś myślisz, to znaczy, że możesz to zrobić. Dlatego myślę, planuję i działam.

Wydarzenia, które Cię zmieniły?

Trudne momenty zawsze zmieniają nasze życie. Najważniejsze, aby wyciągać z nich wnioski i odpowiedzieć sobie na pytania: co mnie ta sytuacja nauczyła i po co się wydarzyła? Takim wydarzeniem było zwolnienie mnie z pracy w 2019 roku. Pisałam już wtedy moją książkę i nawet nie zauważyłam, że jestem bezrobotna (śmiech). To był również intensywny czas w BWKR, gdzie dzięki mentoringowi i szkoleniom przygotowałam się na start nowego biznesu. Miałam pomysł na siebie i go realizowałam. Te okoliczności stały się trampoliną do skoku w nową, lepszą przyszłość. Jestem wdzięczna za to, co się wydarzyło. Dziś wiem, po co pracowałam w miejscu, którego nie znosiłam. Byłam tam po wiedzę, którą dziś wykorzystuję. To był również czas poznawania wspaniałych współpracowników, którzy pomogli mi wzrastać. Nauczyłam się, że nie ma rzeczy niemożliwych i że nawet z najgorszej sytuacji jest zawsze wyjście. Nie wiesz jakie? Napisz do mnie (śmiech).

Co uznajesz za swój największy sukces?

Jest tego tak dużo, że trudno będzie wybrać jeden. Każdego dnia odnoszę sukcesy. Mam pozytywne nastawienie do życia. Wszędzie widzę szanse, a nie zagrożenia.

Największy sukces zawodowy to zbudowanie własnej redakcji, samodzielne wydawanie magazynu oraz stworzenie portalu biznesowego, który w 12 miesięcy znalazł się w TOP5 wyników wyszukiwania Google na frazę kluczową ‚portal biznesowy’. To wielki sukces, biorąc pod uwagę, że moja konkurencja ma wieloletnią historię, ogromne zasoby ludzkie i finansowe, a ja jestem jedna. Wiem, jak dobrze pisać w sieci i to wykorzystuję.

Prywatnie sukcesem jest dla mnie, że mam cudowną, wspierającą rodzinę.

Jakie są Twoje super moce?

Kocham siebie taką, jaka jestem. Akceptuję. Uczę się cierpliwości i delegowania zadań. Mam wiele talentów. Potrafię tworzyć cyfrowe materiały prasowe. Pisze w nocy, ponieważ wtedy myśli są głośniejsze. W głowie mam worek z pomysłami, a moja kreatywność jest zaskakująca. Idealnie dopasowuję się do zmieniającego się świata i często wyprzedzam rzeczywistość. Mam łatwość wystąpień publicznych, co ułatwia mi nawiązywanie relacji i pozyskiwanie nowych klientów. Jestem odważna, zdeterminowana i zaangażowana. Lubię planować. Dbam o równowagę. Umiem powiedzieć „stop”. Medytuję, uprawiam jogę i kocham kontakt z naturą. Poprzez mentoring biznesowy otwieram drzwi do Twojej lepszej przyszłości.

Elżbieta Jachymczak

Elżbieta Jachymczak / fot. Barbara Bogacka

Masz jakieś swoje patenty / rady ułatwiające życie, którymi chciałabyś się podzielić z innymi kobietami?

• Pisz życie własnym piórem.
• Nigdy nie rezygnuj. Inaczej nie dowiesz się, czy było warto.
• Przyjmuj z wdzięcznością wszystko, co do ciebie przychodzi. Albo jest to nagroda, albo lekcja dla ciebie, która powinnaś odrobić.

Co ostatnio usłyszałaś na swój temat?

Jestem kobietą inspirującą, pomagającą rozwijać skrzydła biznesowe. Dziennikarką z prawdziwego zdarzenia, będącą wzorem do naśladowania dla młodych adeptów dziennikarstwa. Kobietą o wielu talentach. Elegancką i luksusową marką samą w sobie. Michalina Choda-Niespodziewany, Dyrektorka ds. Rozwoju Akademii Kobiecej Przedsiębiorczości powiedziała ostatnio, że ciężko znaleźć drugą osobę, o tak dużej kreatywności i produktywności. Prawdziwa Businesswoman. Nie wolno mnie zostawiać samej w hamaku na łonie natury, bo zaraz wymyślę nowych biznes, produkt, pomysł do zrealizowania i plan działania (śmiech). U mnie od pomysłu do realizacji krótka droga.

Co powiedziałabyś 18-letniej sobie?

Rób swoje. Poznaj i rozwijaj swoje talenty. Dowiedz się, kim jesteś. Stworzyłam autorską metodologię Growing Tree. Gdyby ktoś pokazał mi ją 20 lat temu, myślę że byłabym dziś jeszcze dalej. Tak się nie stało, dlatego postanowiłam znów napisać scenariusz własnym piórem. Wtedy powstała unikatowa metodologia, która łączy w sobie poznawanie siebie, usystematyzowanie swoich zasobów, zdobywanie wiedzy niezbędnej do prowadzenia biznesu oraz uczy kreatywności, efektywności oraz odwagi do działania.

Rozwój jest jak pielęgnacja drzewa. Najpierw zasiewasz i czekasz, opiekując się swoim drzewem. Pozwalasz mu wzrastać. Stwarzasz do tego sprzyjające warunki. Umiejętnie podcinasz gałęzie, uwalniasz, radzisz sobie w trudnych sytuacjach. Dajesz czas na piękny rozwój, pamiętając przy tym o czterech porach roku.

Gdybyś miała taką możliwość, z kim zamieniłabyś się życiem na jeden dzień?

Nie zamieniłabym się. Moje życie jest piękne, cudowne i szczęśliwe. Pełne radości, sukcesów i nowych wyzwań.

Jakie masz plany na przyszłość?

Uwielbiam planować i zamieniać marzenia w zrealizowane cele. Uruchamiam wyobraźnię i maluję swoją przyszłość. Tak też zrobiłam pięć lat temu. Dziś mam dokładnie to, co namalowałam oczami wyobraźni. Na kolejne trzy lata mój plan jest następujący:

 

• Rok 2024 poświęcę na rozwój kompetencji cyfrowych oraz mentoring biznesowy. Będę nadal wspierać moich klientów w budowanie marki dzięki mediom oraz uczyć ich, jak dobrze pisać w sieci.
• Kolejny rok poświęcę na napisanie nowej strategii rozwoju moich trzech marek oraz pozyskanie inwestora.
• W 2026 roku na mapie Krakowa pojawi się nowa, stacjonarna przestrzeń redakcyjno-biznesowa.
• Redakcja Business Intelligence zyska swoje stacjonarne miejsce w Krakowie.
Business Intelligence Academy ‒ Szkoła Nowoczesnego Biznesu zaoferuje Wam szkolenia, kursy, warsztaty według mojej autorskiej metodologii Growing Tree.
• Akademia Kobiecej Przedsiębiorczości przechodzi pod skrzydła Michaliny Chody-Niespodziewany. Będą nadal Biznesowe Śniadania dla Przedsiębiorczych Kobiet, Ogólnopolski Kongres Kobiecej Przedsiębiorczości, spotkania, networking i nawiązywanie relacji. Myślimy o stworzeniu modelu franczyzowego i programu akceleracyjnego dla kobiet. To idealny sposób na pasywny dochód. Jednak na pierwszym miejscu jest ZDROWIE. To o nie muszę zadbać w pierwszej kolejności. Reszta sama się ułoży.

Elżbieta Jachymczak

Elżbieta Jachymczak / fot. Barbara Bogacka

Kiedy się uśmiechasz?

Potrafię w dowolnym momencie wprowadzić się w stan relaksacji. Ostatnio w restauracji, czekając na zamówiony lunch, uśmiechałam się mimowolnie. W pewnej chwili pada pytanie od mojego syna: „Mamo, dlaczego się uśmiechasz?” Na co odpowiada mój mąż, który doskonale mnie zna: „Mama czerpie radość z obecnej chwili”. Dokładnie wtedy mam najpiękniejszy uśmiech.

Ulubione miejsca w Krakowie?

Niezmienne krakowski Kazimierz. Jednak od zawsze jestem zakochana w Paryżu, więc wybieram w mieście francuskie restauracje, hotele i miejsca, które przypominają Francję. Gabinet też urządzałam we francuskim stylu. Chcesz zrobić mi przyjemność? Przenieś mnie do Paryża lat 20-tych XX wieku (śmiech).

Gdzie Cię znajdziemy?

Zadbałam o to, aby odnalezienie mnie w sieci nie stanowiło problemu. Dzięki temu, że buduję markę przy użyciu mediów, jest mnóstwo publikacji na mój temat. Wystarczy wpisać moje imię i nazwisko. Zapraszam na moją stronę www.jachymczak.pl, portal biznesowy www.business-intelligence.com.pl oraz moje social media.
FB ‒ https://www.facebook.com/elzbieta.jachymczak
Ig ‒ https://www.instagram.com/elzbietajachymczak/
Linkedin ‒ https://www.linkedin.com/in/red-elżbieta-jachymczak/

W realu znajdziesz mnie wszędzie tam, gdzie podają dobrą kawę (uśmiech).

 


Projekt #KobietyKrakowa

Fotografia: Barbara Bogacka

Wizaż: Małgorzata Braś

Wnętrza sesji zdjęciowych: AC Hotel Kraków

Chcesz zostać #KobietąKrakowa? Kobiety Krakowa

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ