Wednesday, November 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Kobieta i praca na produkcji – czy warto pracować w fabryce?

Kobieta i praca na produkcji – czy warto pracować w fabryce?

Czego mogą oczekiwać kobiety wybierające pracę w branży produkcyjnej?

praca na produkcji

Czego mogą oczekiwać kobiety wybierające pracę w branży produkcyjnej? / fot. materiały prasowe

Podział na męskie i damskie zawody stopniowo się zaciera. Obecnie coraz więcej profesji odnotowuje podobną liczbę zatrudnionych pań i panów. Nie inaczej jest w branży produkcyjnej – kobiety chętnie wybierają etaty w fabrykach, oczekując pewnych warunków pracy i stabilnych posad

 

Aktualnie panujące trendy i tendencje na rynku pracy wskazują, że kobiety coraz częściej zatrudniają się w sektorach definiowanych niegdyś wyłącznie jako męskie. Właściciele przedsiębiorstw pytani o jakość pracy kobiet odpowiadają, że ich ogromnym atutem jest sumienność i mniejsza skłonność do ryzyka. Oznacza to, że w przypadku pań o wiele rzadziej dochodzi do nieprawidłowego użytkowania urządzeń i maszyn. Pracodawcy podkreślają także, że damska część zespołu jest nastawiona na rozwój i wprowadza miłą atmosferę w miejscu zatrudnienia. Czego zatem mogą oczekiwać kobiety wybierające pracę w branży produkcyjnej?

1. Stabilnej formy zatrudnienia

Posada w fabryce to przede wszystkim pewna i stabilna praca. Tylko w pierwszym kwartale tego roku, według raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, branża produkcyjna odnotowała wzrost zatrudnień o 25%. Ten wynik potwierdza, że redukcje występują niezwykle rzadko, a zapotrzebowanie na nowych pracowników jest ogromne. Kobiety zatrudniające się w fabrykach, wybierające pracę na magazynie lub na produkcji utrzymują swoje posady zazwyczaj przez kilka, lub nawet kilkanaście lat!

2. Rozbudowanej ścieżki awansów

Niebagatelną zaletą tej formy zatrudnienia jest także możliwość awansu i pracy na innym stanowisku.  Określona ścieżka kariery działa niezwykle motywująco – jasno przedstawione wymagania i perspektywa wyższych zarobków sprawiają, że zatrudnione osoby dużo chętniej się dokształcają i szlifują swoje umiejętności. Jest to również szczególnie kusząca perspektywa dla pań, chcących rozpocząć karierę od podstaw i zrozumieć funkcjonowanie przedsiębiorstwa na każdym jego poziomie.

3. Zmianowego rytmu pracy

Praca na zmiany umożliwia doskonałą organizację dnia, a zróżnicowane godziny dają wiele możliwości. Taka forma zatrudnienia pozwala na pogodzenie obowiązków i zadań (takich jak np. opieka nad dzieckiem, wizyta na siłowni czy u lekarza) z pracą zawodową. Plusem tego rozwiązania jest nie tylko brak rutyny, ale również możliwość otrzymania dodatku finansowego w wysokości 20% za pracę na nocnej zmianie.

4. Benefitów pozapłacowych

Panie zatrudniające się w sektorze produkcyjnym zwracają również uwagę na pozapłacowe świadczenia. Coraz więcej pracodawców, oprócz comiesięcznych pensji, oferuje również liczne benefity. Szczególną popularnością cieszą się dofinansowania zajęć sportowych, prywatnej opieki medycznej, a nawet dojazdów do pracy. Oprócz tego dosyć często można także spotkać dopłaty do posiłków w zakładowych kantynach lub zniżki na firmowe wyroby. W niektórych przedsiębiorstwach istnieje nawet możliwość skorzystania z darmowych konsultacji z dietetykiem, dodatkowego ubezpieczenia na życie czy otrzymania bonów świątecznych.

5. Cyklicznych kursów i szkoleń

Zatrudniając się w fabryce, można liczyć na wiele kursów i szkoleń. Czuwanie nad jakością i bezpieczeństwem pracy w tego typu zakładach to priorytet, dlatego pracownicy cyklicznie podnoszą swoje kwalifikacje, biorąc udział w warsztatach i dedykowanych im kursach. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko możliwość „bycia na bieżąco” z nowinkami w branży, ale również rozbudowania siatki kontaktów i pokazania swojego zaangażowania.

***

Praca w fabryce to alternatywa, której nie wybierają już wyłącznie mężczyźni. Za sprawą atrakcyjnych wynagrodzeń i pozapłacowych benefitów decyduje się na nią również wiele kobiet. Niebagatelną rolę odgrywają też duże możliwości rozwoju i awansu, a także jasno zdefiniowana ścieżka zawodowa.

źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ