Saturday, April 20, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / „Widzę. Czuję. Reaguję” 12 kobiet dla WOŚP (Bołądź, Dereszowska, Dębska, Frej, Gabryjelska, Grochowska, Mołek, Moro, Moś, Różczka, Więdłocha, Zawadzka)

„Widzę. Czuję. Reaguję” 12 kobiet dla WOŚP (Bołądź, Dereszowska, Dębska, Frej, Gabryjelska, Grochowska, Mołek, Moro, Moś, Różczka, Więdłocha, Zawadzka)

Renata Gabryjelska zebrała 12 kobiet, by na unikatowym kalendarzu zamanifestowały poparcie dla WOŚP

Agnieszka Grochowska i Magda Mołek

Agnieszka Grochowska i Magda Mołek, fot. Bastek Czernek

Właśnie powstał 1 egzemplarz kalendarza, na którym 12 znanych kobiet wspiera Wielką Orkiestra Świątecznej Pomocy, grającą w tym roku po raz 30.
O tym niezwykłym projekcie (kalendarz można wylicytować na stronie https://allegro.pl/oferta/kalendarz-2022-z-podpisami-12-gwiazd-11739914176) rozmawiamy z jego pomysłodawczynią Renata Gabryjelską, niegdyś znaną modelką, I Wicemiss Polonia, aktorką, dzisiaj przed wszystkim reżyserką

kalendarz WOSP

Kalendarz z 12 znanymi kobietami jest do wylicytowania na rzecz WOŚP / fot. Bastek Czernek

Skąd pomysł, żeby wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w takiej formie?

Renata Gabryjelska: Ten kalendarz to kobiecy manifest przeciwko obojętności. Poprosiliśmy wraz z fotografem Bastkiem Czernkiem o udział w projekcie kobiety, które nie tylko mówią o empatii i wrażliwości, ale angażują się w konkretne działania. A tytuł kalendarza „Widzę. Czuję. Reaguję” nawiązuje do tegorocznego hasła WOŚP „Przejrzyj na oczy”.

W projekcie wzięło udział 12 wyjątkowych kobiet: Olga Bołądź, Ania Dereszowska, Maria Dębska, Marta Frej, Agnieszka Grochowska, Magda Mołek, Odeta Moro, Kasia Moś, Magda Różczka, Agnieszka Więdłocha, Kasia Zawadzka. Również ja.

Są to kobiety, które na wielu frontach angażują się w działania prospołeczne, które w swoim DNA mają: wrażliwość, empatię, pomaganie innym. Jestem ogromnie wdzięczna dziewczynom, że nam zaufały.
Głęboko wierzę w to, że każdy z nas ma coś, co może dać innym. My postanowiłyśmy dać nasze kompetencje, zaangażowanie, zasięgi w mediach społecznościowych, by wesprzeć WOŚP i wylicytować jak najwyższą kwotę za kalendarz, który jest unikatowy, bo został wydrukowany w JEDNYM egzemplarzu. Będą na nim także nasze podpisy.

Przeczytaj koniecznie: Renata Gabryjelska – reżyserka własnego życia

 

Renata Gabryjelska

Renata Gabryjelska, fot. Bastek Czernek

Odeta Moro

Odeta Moro, fot. Bastek Czernek

WOŚP obchodzi w tym roku 30 lat działalności, co w niezwykły sposób splata się z historią osobistą fotografa, który robił zdjęcia do kalendarza.

Zdjęcia robił Bastek Czernek, który urodził się 30 lat temu (czyli wtedy co WOŚP) z wadą serca. Tylko dzięki sprzętowi zakupionemu przez WOŚP jest tu z nami. Przeszedł 3 udane operacje serca. To jest właśnie to dobro, które chcemy kalendarzem oddać najbardziej potrzebującym.

 

Kasia Moś

Kasia Moś, fot. Bastek Czernek

Maria Dębska

Maria Dębska, fot. Bastek Czernek

Zebraliście kilkanaście bardzo zajętych osób w jednym miejscu, na sesję zdjęciową, niemal z dnia na dzień, co jest wyczynem trudnym do wyobrażenia. Od pomysłu do powstania kalendarza już w formie fizycznej minęły zaledwie dwa tygodnie. Lubisz robić rzeczy niemożliwe?

Jeśli w coś wierzę, nic mnie nie powstrzyma przed realizacją. To mój zasób, że potrafię zarażać inne osoby do idei i przekuwać pomysł w konkret. Tak było, gdy ruszyłam pięć lat temu w Himalaje, chociaż miałam przeciwwskazania zdrowotne, i nakręciłam tam dokument „Moc Dziewuch”. Tak było, gdy robiłam swój anglojęzyczny debiut pełnometrażowy „Safe Inside”. Tak jest teraz, z kalendarzem.

Kalendarz powstał nie dlatego, że miałam taki pomysł, ale przede wszystkim dlatego, że Jurek Owsiak i idea Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uruchamia w ludziach ogromne zasoby, chęć pomagania i czynienia świata lepszym.

To jest projekt charytatywny, który udał się ze względu na zaangażowanie wielu ludzi. Bardzo w projekcie pomógł fotograf Bastek Czernek i chcę to podkreślić. Stanowiliśmy razem dobry team. Większość bohaterek z kalendarza znałam osobiście, ale nie wszystkie. Do Marty Frej zadzwoniłam spontanicznie, a ona niewiele się namyślając wsiadła do pociągu i przyjechała do Warszawy specjalnie na tę sesję z Gdyni. Bardzo to doceniam.

Zobacz też: Justyna Kokoszenko: Wystarczająco dobre ciało

 

Katarzyna Zawadzka

Katarzyna Zawadzka, fot. Bastek Czernek

Olga Bolądź

Olga Bołądź, fot. Bastek Czernek

Jak ty osobiście realizujesz na co dzień to hasło: widzę czuję reaguję

Angażuję się w pomoc w różny sposób. Jestem członkiem rady programowej Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego. Jest to organizacja zrzeszająca młodych ludzi, którym bliska jest idea rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Od wielu lat pomagam zwierzętom w schroniskach. Kiedyś szukałam dla psów domów tymczasowych. Teraz wspieram schroniska finansowo.

Bardzo ważne są dla mnie prawa kobiet i inicjatywy związane z walką o naszą wolność, także w zakresie praw reprodukcyjnych. Działam tam gdzie mogę, chodzę na protesty i dokumentuję je.

Podczas ostatnich wyborów prezydenckich byłam mężem zaufania. Oprócz tego, że jestem reżyserką, wspieram kobiety i mężczyzn w zakresie rozwoju osobistego. Jestem certyfikowanym coachem ICC, coachem prowokatywnym i mentorem.

Magdalena Różczka

Magdalena Rożczka, fot. Bastek Czernek

Anna Dereszowska

Anna Dereszowska, fot. Bastek Czernek

Wierzysz w sisterhood?

Wsparcie kobiet ma ogromną moc. Uczestniczę w kobiecych spotkaniach i dają mi one dużo inspiracji i energii.

W kobiecej mocy zmieniania świata najbardziej podoba mi się to, że potrafimy to robić w sposób pokojowy, nie poprzez walkę i wojnę, ale „bezkrwawo”, poprzez zmianę świadomości.

Doświadczam też ogromnego wsparcia kobiet w mojej filmowej branży, która jest mocno zmaskulinizowana. Po aferze #metoo zaczął się silny ruch, który dużo zmienił w świadomości społecznej dotyczącej roli kobiet w branży filmowej.

Agnieszka Więdłocha

Agnieszka Więdłocha, Magdalena Różczka, fot. Bastek Czernek

Marta Frej

Marta Frej, fot. Bastek Czernek

Zobacz koniecznie: Modne Polki. 9 polskich ikon stylu

O KALENDARZU:

Jedyny taki na świecie!

Kalendarz 2022 „Widzę. Czuję. Reaguję.” wydrukowany na papierze barytowym o formacie A2 z podpisami 12 wyjątkowych kobiet.
Występują: Anna Dereszowska, Magda Mołek, Katarzyna Zawadzka, Odeta Moro, Agnieszka Więdłocha, Renata Gabryjelska, Maria Dębska, Kasia Moś, Agnieszka Grochowska, Olga Bołądź, Magdalena Różczka, Marta Frej
Zdjęcia: Bastek Czernek
Pomysł i produkcja: Renata Gabryjelska
Zdjęcia i produkcja: Bastek Czernek
Video: Piotr Graff
Backstage: Jarek Juraszek
Make-up: Iza Liżewska, Anna Kamińska, Weronika Wróblewska, Anna Podgórska
Włosy: Faliński Studio, Kamila Obrycka
Stylista: Wojtek Bartczak
Backstage koordynator: Agata Maxellon
Asystentka fotografa: Agnieszka Brzóstowicz
Projekt i skład kalendarza: Darek Czernek
Druk kalendarza: Fotoforma
Specjalne podziękowania dla: Catering – Food Harmony; Praga Centrum – Tamara Przystasz; Produkcja – Artcore: Marta Kobylańska – Właściciel, Magda Lelas – Kierownik produkcji
Wsparcie techniczne: Yellowóz

TAGI

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ