Wednesday, July 6, 2022
Home / Kultura  / Kobieca Transsmisja

Kobieca Transsmisja

Punkówy i kenijskie, dziewczyny swingujące i grające ostre electro, a do tego kilka niezwykłych warsztatów, performance’ów i pokazów wideo – Kobieca Transsmisja po raz 6 podbije Kraków.

Levitation / fot. archwium własne zespołu

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

13 LISTOPADA

Kino Paradox w Centrum Młodzieży im. H. Jordana, ul. Krupnicza 38, g. 18.00 Otwarcie festiwalu.

Pokaz dokumentu Dziewczyny karabiny (reż. L. Gnoiński, W. Słota) o kobietach w polskim rocku. Odcinek jest częścią serii o historii festiwalu w Jarocinie nakręconej na potrzeby jarocińskiego Spichlerza Polskiego Rocka. Pokaz premierowy. (20 min)

Pokaz dokumentu Sounds Queer (75 min) opowiadającym o berlińskich queerowych DJ-kach. Opowieść o najsławniejszej scenie klubowej świata, miejsca narodzin techno, przedstawiona jest z perspektywy kobiet tworzących alternatywne przestrzenie na scenie zdominowanej przez mężczyzn. DJs Tama Sumo, Resom i Ena Lind znane z klubów takich jak Berghain opowiadają o swoim kontakcie z muzyką elektroniczną i różnych ścieżkach jakimi podążały.

Postać DJ-ki w klubie – prelekcja Justyny Stasiowskiej o kobietach DJ-kach i ich roli w zdominowanej przez mężczyzn dziedzinie sztuki.

Wejście: 5 zł.

Kolektyw Dajwór – klub Caryca, ul Dajwór 16, g. 21.00

Kobiecy jam session

Levitation / fot. archwium własne zespołu

Levitation / fot. archwium własne zespołu

14 LISTOPADA

ul. Biała Droga 4/6, g. 16.00–17.30

WARSZTAT „GŁOS CIAŁA”

Prowadzenie: Agata Bargiel

„Moją pasją życiową jest praca z głosem, śpiew, improwizacja, uwalnianie głosu. W swojej pracy łączę techniki ekspresyjne i psychosomatyczne korzystając z ćwiczeń zaczerpniętych z teatru fizycznego, jogi i pracy z potencjałem energetycznym. Ugruntowuje mnie muzyka korzeni. Śpiew biały, który daje moc i przestrzeń”, mówi Agata Bargiel i zaprasza na warsztaty.

Wejście: 20 zł.

KONCERT

Klub Piękny Pies, ul. Bożego Ciała 9, g. 20.00

wystąpią:

PAULINA BISZTYGA I SKŁAD KIESZONKOWY

Tym razem Paulina przywiezie w kieszonce cudownych muzyków. Razem stworzą niezwykłe widowisko, na które złożą się piosenki z dotychczasowych płyt Pauliny.

OCZI CZIORNE

Jeden z najbardziej zasłużonych zespołów żeńskich, w wyjątkowy sposób łączący w swoich piosenkach jazz, swing, pop, awangardę teatralną z poetyckimi tekstami przepełnionymi kobiecą wrażliwością i przewrotnością. Istnieje z przerwami od 1988 roku. Trzy lata temu reaktywowały się specjalnie na Kobiecą Transsmisję i od tego czasu regularnie występują. Nagrały też nową płytę, której fragmenty zaprezentują podczas tego koncertu.

KOBIECE DJ PARTY

Bochnia, Mała Czarna, ul. Kazimierza Wielkiego 16, g. 21.00

KONCERT

LEVITATION / BERLIN

Punkrockowa petarda z Berlina, które teraz tworzą trzy dziewczyny: Christiane, Charlene i Caro. Trio powstało w 2009 roku i ma na swoim koncie wydaną w zeszłym roku, epkę Partners In Crime.

Wstęp wolny

15 LISTOPADA

ul. Św. Tomasza 31 (zbiórka przed kamienicą), godz. 12.00 – 13.30

WARSZTAT białego śpiewu

Prowadzenie: Joanna Słowińska

Joanna wykorzystuje elementy techniki ruchu Emila Jaques-Dalcroze’a (plastique animée). W technice białego głosu i polskiej pieśni ludowej odnajdziecie własną drogę poszukiwania wewnętrznej pieśni – innej dla każdego z nas.

Wejście: 15 zł

Potem przenosimy się do Kolektywu Dajwór – CARYCA, ul Dajwór 16, g. 16.00 – 24.00 i zapraszamy na:

POKAZ WIDEO ART MARTYNY TOKARSKIEJ, g. 16.00

Prywatny i subiektywny wybór Martyny Tokarskiej. Kluczem do jego odczytu

są relacje generujące zależności: ludzko-ludzkie oraz ludzko – zwięrzęce, zawsze jednak takie, które można odczytać jako rodzinne, najbliższe, intymne.

Martyna Tokarska, rocznik 1988. Mieszka i studiuje w Krakowie. Zajmuje się sztukami wizualnymi w obszarze nowych mediów. W swoich działaniach porusza się m.in. w obszarach aktywizmu, feminizmu, zwierzęcości oraz pojęcia szeroko rozumianej tożsamości.

Wstęp wolny

WARSZTAT OLI RZEPKI – Rytm to ruch, a ruch to przestrzeń, g. 17.00

Ola Rzepka jest perkusistką Drekotów a warsztat obejmie działania rytmiczno-ruchowe (nie tylko dla muzyków!) w oparciu o elementy Metody Rytmiki E. Jaques-Dalcroze’a oraz autorskie ćwiczenia kształcenia poczucia pulsu, rytmu i umiejętności współpracy w zespole. Prosimy zabrać wygodny strój i pałki perkusyjne albo dwa patyki.

Wejście: 15 zł.

PERFORMANCE Wyjść z siebie, g. 19.00

Dominika i Ola

Dominika poszła na rurę i już została – taniec i siła to idealne połączenie. Specyficzna rura to także dyscyplina cyrkowa (niedługo możliwe, że też dyscyplina olimpijska). Z racji tego, że cyrk od lat gra ważną rolę w jej życiu, jeszcze bardziej do niej przekonuje. Właśnie taką rurę wykorzysta w performance wyjść z siebie, gdzie występuje wraz z Olą – performerką z Lipska, członkinią grupy performerskiej Schmerz Moebel, jak również autorką i wykonawczynią solowych projektów.

Wstęp wolny

KONCERT, g. 20.00

PAST / MAZOWSZE

Istnieją od trzech lat. Zespół tworzy jedna dziewczyna i trzech chłopaków. Piszą o sobie: „Oscylujemy w wolniejszych post punkowych brzmieniach z zacięciem do zimnej fali. Teksty to lament na zły świat, na który mamy często tak mały wpływ. Muzyka to odskocznia od przeciętności i norm, które próbują zabić w nas ducha przekory. Nie dajemy się”.

CIOCIA STEFA / KRAKÓW

Zadebiutowała ponad rok temu przed publicznością Miesiąca Fotografii. Od początku gra punkrockowe standardy nie tylko z polskie, ale też światowe. Nie stroni od własnych piosenek, które udało jej się stworzyć z myślą o debiutanckiej płycie, a nad nią właśnie pracuje.

LEVITATION / BERLIN

Punkrockowa petarda z Berlina, które teraz tworzą trzy dziewczyny: Christiane, Charlene i Caro. Trio powstało w 2009 roku i ma na swoim koncie wydaną w zeszłym roku, epkę Partners In Crime.

DREKOTY / POLSKA

Drekoty od początku konsekwentnie poruszają się poza jakąkolwiek systematyką gatunkową. Z trudności zakwalifikowania muzyki Drekoty uczyniły swoje oręże, a ich gatunkiem stał się brak gatunku. Bazowe instrumentarium zespołu to perkusja, klawisze i przeplatające się wokale. Obecnie Drekoty to: Ola Rzepka, Natalia Pikuła, Olga Czech.

Bilety – 15 zł

OGOYA NENGO & DODO WOMEN GROUP / KENIA

Legenda muzyki dodo, tradycyjnej muzyki Kenii – namiętna, mistyczna i ponadczasowa.

MECENAT

Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Małopolskiego

Zapraszamy również do lektury wywiadu z Olivią Ungaro, która będzie gospodynią wieczoru dj-skiego Kobiecej Transsmisji.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ