Saturday, April 13, 2024
Home / Kultura  / Kobieca Transsmisja

Kobieca Transsmisja

Punkówy i kenijskie, dziewczyny swingujące i grające ostre electro, a do tego kilka niezwykłych warsztatów, performance’ów i pokazów wideo – Kobieca Transsmisja po raz 6 podbije Kraków.

Levitation / fot. archwium własne zespołu

Punkówy i kenijskie chórzystki śpiewające tradycyjną muzykę dodo, dziewczyny swingujące i grające ostre electro, a do tego kilka niezwykłych warsztatów, performance’ów i pokazów wideo – to nie randka w ciemno, a Kobieca Transsmisja, która już po raz szósty podbije krakowskie kluby!

Oczi Cziorne / fot. Krzysztof Sado Sadowski

Oczi Cziorne / fot. Krzysztof Sado Sadowski

Szósta edycja Festiwalu Kobieca Transsmisja znów zapowiada się ekscytująco. Zapraszamy na cztery dni pełnych wyjątkowych koncertów, ciekawych warsztatów, performance’ów i projekcji wideo. Gwiazdami tegorocznej edycji będą OCZI CZIORNE i DREKOTY. OCZI CZIORNE to pierwszy żeński zespół w historii polskiego rocka i podczas Kobiecej Transsmisji przedpremierowo będzie można usłyszeć piosenki z ich najnowszej płyty „AOEIUX” (premiera albumu 22 listopada 2014)!

Natomiast DREKOTY są jedną z sensacji sceny alternatywnej ostatnich lat. Gościć też będziemy punkówy z Berlina skrywające się pod nazwą LEVITATION oraz niezwykły chór z dalekiej Kenii OGOYA NENGO & DODO WOMEM GROUP.

A zaczynało się tak niepozornie, choć również niepokornie – od koncertu, podczas którego na scenie pojawiły się same kobiety. Wówczas impreza trwała tylko jeden dzień. W ciągu kolejnych kilku lat okazało się, że damska scena ma moc i siłę przebicia, a na scenach festiwalu pojawiały się takie wykonawczynie jak Amerykanka Rykarda Parasol, Olivia Anna Livki, Ballady i Romanse, Rosjanki z Iva Nova, Irlandka Candice Gordon, Super Girl & Romantic Boys, Vattican Punk Ballet, Pochwalone, Mass Kotki czy Translola i Paulina Bisztyga. Ta lista zostanie przedłużona o kolejne wyjątkowe Panie.

Bo od samego początku celem Kobiecej Transsmisji było pokazanie jak najszerszego spectrum twórczych kobiet. To widać było przy okazji kolejnych edycji. Dziś Kobieca Transsmisja to już marka sama w sobie. Festiwal rozpoznawalny jest w całej Polsce i ma coraz więcej zwolenników, jak choćby Gazeta Wyborcza, która umieściła Kobiecą Transsmisję wśród dwudziestu najciekawszych imprez w Krakowie.

Szczegóły poniżej i na stronie WWW.TRANSSMISJA.COM

Wykonawcy tegorocznej Kobiecej Transsmisji:

PAULINA BISZTYGA I SKŁAD KIESZONKOWY

Tym razem Paulina przywiezie w kieszonce cudownych muzyków. Razem stworzą niezwykłe widowisko, na które złożą się piosenki z dotychczasowych płyt Pauliny.

CIOCIA STEFA / KRAKÓW

Zadebiutowała ponad rok temu przed publicznością Miesiąca Fotografii. Od początku gra punkrockowe standardy nie tylko z polskie, ale też światowe. Nie stroni od własnych piosenek, które udało jej się stworzyć z myślą o debiutanckiej płycie, a nad nią właśnie pracuje.

DREKOTY / POLSKA

Drekoty od początku konsekwentnie poruszają się poza jakąkolwiek systematyką gatunkową. Z trudności zakwalifikowania muzyki Drekoty uczyniły swoje oręże, a ich gatunkiem stał się brak gatunku. Bazowe instrumentarium zespołu to perkusja, klawisze i przeplatające się wokale. Obecnie Drekoty to: Ola Rzepka, Natalia Pikuła, Olga Czech.

Drekoty / fot. Radek Nowacki

Drekoty / fot. Radek Nowacki

LEVITATION / BERLIN

Punkrockowa petarda z Berlina, które teraz tworzą trzy dziewczyny: Christiane, Charlene i Caro. Trio powstało w 2009 roku i ma na swoim koncie wydaną w zeszłym roku, epkę Partners In Crime.

OCZI CZIORNE

Jeden z najbardziej zasłużonych zespołów żeńskich, w wyjątkowy sposób łączący w swoich piosenkach jazz, swing, pop, awangardę teatralną z poetyckimi tekstami przepełnionymi kobiecą wrażliwością i przewrotnością. Istnieje z przerwami od 1988 roku. Trzy lata temu reaktywowały się specjalnie na Kobiecą Transsmisję i od tego czasu regularnie występują. Nagrały też nową płytę aoeiux, którą przedpremierowo zaprezentują podczas tego koncertu.

OGOYA NENGO & DODO WOMEM GROUP

Legenda muzyki dodo, tradycyjnej muzyki Kenii – namiętna, mistyczna i ponadczasowa.

PAST / MAZOWSZE

Istnieją od trzech lat. Zespół tworzy jedna dziewczyna i trzech chłopaków. Piszą o sobie: „Oscylujemy w wolniejszych post punkowych brzmieniach z zacięciem do zimnej fali. Teksty to lament na zły świat, na który mamy często tak mały wpływ. Muzyka to odskocznia od przeciętności i norm, które próbują zabić w nas ducha przekory. Nie dajemy się”.

Szczegółowy program na następnej stronie

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ