Najprzyjemniej jest rozmawiać na „modne tematy”. Rozwój osobisty, kariera, trendy w stylizacji, analiza zachowań facetów, zdolne dzieci itd. W świecie, w którym teoretycznie nie ma już tabu, w głębi naszych myśli jest ich jeszcze sporo. Jakich tematów unikamy?
Czy przyznasz się przyjaciółce, że w ukryciu kompulsywnie się objadasz?
Raczej skłamiesz, mówiąc, że dzisiejszy deserek jest pierwszym słodkim w tym tygodniu. Bo przecież coś od życia się należy. A to nie stres czy nieregularne jedzenie są powodami nadmiernych kilogramów, a fakt, że to… już piąty deser w tym tygodniu.
– W mojej pracy codziennie spotykam się z paniami, które deklarują dużą wiedzę na temat odżywiania – mówi psychodietetyk Patrycja Tłustochowicz z Kobiecej Akademii. – Twierdzą, że zwykle jedzą mało, choć pomijają posiłki na rzecz batonika. Jeśli miałyśmy dobry dzień lub przeciwnie, był beznadziejny, to najlepszym przyjacielem jest lodówka. Ostatnio usłyszałam od pewnej pani stwierdzenie „mój przyjaciel majonez”.
Myślisz, że ta pani chętnie pochwaliłaby się koleżance, że w przypływie negatywnych myśli zjadła w odosobnieniu słoik majonezu? Ona – wzór zdrowego odżywiania, robiąca zakupy na Targu Pietruszkowym, omijająca przypadkowe restauracje. W opinii koleżanki już nie byłaby taka idealna. A skoro tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zjeść kolejny słoik czy ulubioną czekoladę – zwłaszcza kiedy nikt nie widzi.
Zmiana nawyków żywieniowych to zmiana w myśleniu, działaniu i otoczeniu. A ta wymaga przekroczenia strefy własnego komfortu. Dlatego uwiera i wymaga pracy. Jednak nie ma rewolucji, która nie niesie ze sobą bólu, tęsknoty za starym, poczucia niesprawiedliwości i straty. Złe nawyki są paradoksalnie dobre, bo znane, oswojone, w pewnym sensie przewidywalne. Mimo że w konsekwencji prowadzą do niechcianych rezultatów. Nowe wymagają chęci realnej zmiany, wysiłku i specjalistycznej wiedzy, jednak gwarantują długoterminową satysfakcję. – Te zawsze zgrabne jedzą ciastka bez wyrzutów sumienia! – dodaje Patrycja Tłustochowicz.
Dalej: czy powiesz na głos, że przeszkadza ci fakt, że twoje wargi mniejsze są za duże? Czy przyznasz, że to dlatego seks nie jest dla ciebie ważny?
Poród siłami natury niejednokrotnie doprowadza do urazu, w efekcie którego wejście do pochwy staje się szersze. To sytuacja, która dla wielu kobiet jest ogromnym dyskomfortem, tematem wstydliwym i pomijanym nawet podczas rozmów z najbliższymi osobami.
– Pacjentki po pierwszym porodzie i nacięciu krocza są często zaskoczone stanem swoich miejsc intymnych. Nie mając żadnego porównania, nie wiedzą, czy gojenie się ran przebiega prawidłowo. Niestety wiele kobiet, mimo upływu kilku miesięcy od porodu, dalej odczuwa dyskomfort. Żyją w przekonaniu, że tak już musi być. Podobne myśli mają kobiety, których wargi mniejsze są z natury większe. Tymczasem przerost warg sromowych to jeden z najczęstszych i najbardziej typowych problemów estetyki intymnej – mówi lekarz Rafał Kierach z Kobiecej Akademii.
Tymczasem dzisiejsza ginekologia plastyczna jest w stanie rozwiązać każdy problem związany z estetyką intymną. Najważniejsza jest jednak… rozmowa.
– Zdaję sobie sprawę, że mówienie o tym może być trudne. Uwierz, że jedna rozmowa może ci pomóc odzyskać pewność, że twój intymny problem można rozwiązać – przekonuje dr Kierach. – Mam nadzieję, że uznasz, że warto przełamać swój wewnętrzny opór i wstyd. Jestem lekarzem. Wiele lat szkoliłem się pod okiem najlepszych po to, aby pomagać w takich sytuacjach. Zrozumiem cię jak nikt inny. Obiecuję, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, abyś jak najszybciej zapomniała, że problem estetyki intymnej kiedykolwiek istniał.
To tylko dwa przykłady. Problemów jest więcej i za dużo związanych z nimi zmartwień. Czas zakończyć erę tematów tabu. Czas rozpocząć nowe, szczęśliwe życie w komforcie i dobrym samopoczuciu. Jeśli czytając ten tekst, poczułaś, że coś w tym jest, że faktycznie ukrywasz jakiś wstydliwy problem, to wiedz, że masz wsparcie i pomoc naszych ekspertów. Bo nasi specjaliści są przede wszystkim empatycznymi ludźmi.
Psychodietetyk Patrycja Tłustochowicz mieszka w Krakowie, ale dzięki systemowi on-line „4 kroki do zawsze zgrabnej sylwetki” możesz uzyskać pomoc w każdym zakątku Polski, wchodząc na www.zawszezgrabna.pl
Lekarza Rafała Kieracha spotkasz w Centrum Estetyki Medycznej w Tychach
www.cemkierach.pl lub w Klinice Piękna Joanna Gęsicka w Warszawie
www.joannagesicka.pl
Beata Hodorowicz-Wiercińska
www.kobiecaakademia.pl