Wednesday, October 9, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Jak sobie radzić ze spłatą zobowiązań?

Jak sobie radzić ze spłatą zobowiązań?

Według raportu „InfoDług” wydanego przez BIG InfoMonitor (www.ekonomia.rp.pl/artykul/) nawet 3 miliony Polaków ma w chwili obecnej problem ze spłatą zadłużenia. Co ciekawe, 66% ogólnego długu to zobowiązania nieprzekraczające zaledwie 5 tysięcy złotych. Względnie małe kwoty

Według raportu „InfoDług” wydanego przez BIG InfoMonitor (www.ekonomia.rp.pl/artykul/) nawet 3 miliony Polaków ma w chwili obecnej problem ze spłatą zadłużenia. Co ciekawe, 66% ogólnego długu to zobowiązania nieprzekraczające zaledwie 5 tysięcy złotych. Względnie małe kwoty zobowiązań mogą wskazywać na brak pomysłu na uregulowanie należności.

Pod żadnym pozorem nie można unikać odpowiedzialności za powstały dług!

Pod żadnym pozorem nie można unikać odpowiedzialności za powstały dług! / fot. fotolia

Brak skutecznego lekarstwa?

Osoby zadłużone na niewielkie kwoty pieniędzy często są w ciężkiej sytuacji finansowej, a bez dostępu do niskooprocentowanych kredytów decydują się na chwilówki, które tylko nakręcają spiralę zadłużenia. Tzw. rolowanie długu jest pewnym pomysłem na wyjście z kryzysu, jednak cały proces staje się z biegiem czasu wysoce ryzykowny. Wrażenie kręcenia się w kółko to najgorsze, co może przytrafić się dłużnikowi, niezależnie od tego, czy spłacana jest karta kredytowa, czy pożyczka. Każda forma pożyczania pieniędzy niesie ze sobą ryzyko niewypłacalności – życie ludzkie pisze nieprzewidywalne scenariusze, które nijak mają się do procedur bankowych i umów zawieranych z kredytodawcami.

Zacznij działać wcześniej

Pod żadnym pozorem nie można unikać odpowiedzialności za powstały dług! Wyrzucenie kolejnego listu z wezwaniem do zapłaty do kosza na śmieci tylko zaogni sytuację. Tymczasem początkowe stadium niewypłacalności może być ostatnią szansą na wyprowadzenie naszej sytuacji finansowej na prostą. Na tym etapie warto poinformować wierzyciela, jaki mamy problem i z czego on wynika. Część spraw można rozwiązać drogą negocjacji i warto z tej okazji jak najwcześniej skorzystać.

Przed utratą płynności finansowej można się chronić, wykorzystując do spłaty zadłużenia i poprawy swojej sytuacji kredytowej odpowiednie produkty, czyli takie, które proponuje na przykład Vanquis Bank. Jednym z pomysłów jest karta kredytowa. W wielu przypadkach może ona skutecznie podreperować budżet i zabezpieczyć domowe finanse na przewidywane niebawem czasy kryzysu.

Vanquis Bank i jego karta kredytowa zapewniają nawet do 56 dni okresu bezodsetkowego, podczas którego można dokonać spłaty całości zadłużenia na karcie bez konieczności ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Dla porządku należy dodać, że przekroczenie terminu bezodsetkowej spłaty wiąże się z rozpoczęciem naliczania odsetek, zgodnie z ofertą kredytową banku. Karta kredytowa jest produktem mocno niedocenianym – dużo osób po prostu nie ma pojęcia, jak tego typu narzędzia działają w praktyce.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ