Sunday, June 23, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Klimatyzacja domowa – warto czy nie?

Klimatyzacja domowa – warto czy nie?

Zmiany klimatu wymuszają konieczność rozważenia tej kwestii

Klimatyzacja domowa

fot. Pixabay

Coraz popularniejsza praca zdalna i chęć zapewnienia sobie komfortu w najcieplejsze dni roku – to powody, dla których właściciele domów i mieszkań decydują się na klimatyzację. Czy to rozwiązanie się opłaca? Poznaj argumenty przemawiające za i przeciw montażowi klimatyzacji domowej

 

Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację domową?

Domowa klimatyzacja to sposób, aby w okresie letnim zapewnić sobie optymalne warunki do pracy, odpoczynku i snu. Jednak jej montaż to również inne korzyści. Klimatyzacja w domu:

 

oczyszcza i jonizuje powietrze – ma to szczególne znaczenie podczas całodziennego przebywania w pomieszczeniu bez otwartych okien,
utrzymuje stałą temperaturę powietrza – sprzyja to pracy i odpoczynkowi w domowym zaciszu,
podgrzewa powietrze (działa na zasadzie pompy ciepła) – przed okresem grzewczym urządzenie może być wykorzystane jako źródło ciepła.

 

Z uwagi na zalety klimatyzacji domowej jej montaż jest zalecany w mieszkaniach i domach alergików i astmatyków. Oddychanie oczyszczonym powietrzem minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Masz mieszkanie na wynajem Katowice? Montaż klimatyzacji to sposób, aby podnieść standard lokalu, a zatem otrzymywać wyższy czynsz od lokatorów.

Jakie minusy ma domowa klimatyzacja?

Chociaż domowa klimatyzacja przynosi przyjemny chłód w okresie letnim, to nie można zapomnieć, że jej montaż wymaga doświadczenia. To powoduje, że konieczne jest wynajęcie firmy specjalizującej się w takich pracach.

 

Przeciw montażowi domowej klimatyzacji przemawia też:

wyższy rachunek za energię elektryczną – co może być szczególnie istotne ze względu na zapowiedzi zmiany taryf dla klientów indywidualnych,
konieczność regularnego serwisowania urządzenia – w przeciwnym razie powietrze nie zostanie właściwie oczyszczone,
hałas emitowany przez urządzenie – trzeba jednak pamiętać, że to kwestia indywidualna, a szum klimatyzacji nie musi być uciążliwy.
• Jeżeli klimatyzacja domowa znajdzie się tylko w niektórych pomieszczeniach, np. sypialni i salonie, to pojawia się jeszcze problem ze zmiennością temperatury. Konsekwencją mogą być m.in. infekcje górnych dróg oddechowych.

Jakie formalności wiążą się z montażem klimatyzacji?

Właściciele domów jednorodzinnych są w lepszej sytuacji niż właściciele mieszkań – nie potrzebują zgody na montaż klimatyzacji domowej. W budynkach wielorodzinnych kluczowe są zapisy w regulaminie spółdzielni. Przykładowo Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świętochłowicach:

• dopuszcza montaż klimatyzacji w loggiach lub balkonach – konieczny jest swobodny przepływ powietrza,
• zabrania montażu domowej klimatyzacji na ścianach i dachach budynku oraz na balustradach balkonów.

 

Podobnie brzmiące zapisy można znaleźć w regulaminach pozostałych spółdzielni działających na terenie Polski. Wynika z tego, że właściciele mieszkań bez balkonu mają ograniczone możliwości – mogą skorzystać wyłącznie z klimatyzatora przenośnego.

 

Zalety i wady domowej klimatyzacji w połączeniu z formalnymi ograniczeniami sprawiają, że słuszność tej inwestycji trzeba każdorazowo oceniać indywidualnie. Ponieważ w naszej strefie klimatycznej gorących dni w roku jest stosunkowo niewiele, niektórym właścicielom mieszkań i domów może opłacać się zakup urządzenia przenośnego.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ