Sunday, May 19, 2024
Home / PARTNER MK  / Kleszcz u psa – jak go bezpiecznie wyciągnąć ?

Kleszcz u psa – jak go bezpiecznie wyciągnąć ?

Ostatnimi laty sezon na kleszcze trwa nieprzerwanie cały rok

kleszcz u psa miasto kobiet

Kleszcze to zmora psów / fot. materiały prasowe

Jak wyciągnąć psu kleszcza? Te pajęczaki są bardzo trudne do usunięcia. Możesz je jednak bezpiecznie wyciągnąć, jeśli wiesz jak. Oto kilka wskazówek, jak wyciągnąć psu kleszcza w domu i zrobić to bezpiecznie

 

 

Kleszcze to uparte pasożyty, które powszechnie występują w wysokiej trawie i krzewach. Potrafią przylgnąć do przechodzącego psa, a po ugryzieniu dość trudno je usunąć. Chociaż kleszcz może odpaść od psa po napełnieniu, zwykle trwa to kilka dni, w trakcie których może zarazić zwierzaka groźnymi chorobami. Im dłużej mają kontakt z psem, tym większe ryzyko. Dlatego ważne jest, aby codziennie kontrolować swojego zwierzaka, przesuwając palcami po sierści i usuwając kleszcze, gdy tylko zauważysz je na psie. 

Jak wyciągnąć psu kleszcza – niezbędne narzędzia

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, aby rozpocząć proces wyciągania kleszcza, jest narzędzie, specjalnie zaprojektowane, aby pomóc ci bezpiecznie usunąć pasożyta. Jeśli go nie posiadasz, zabierz psa do weterynarza lub zrób wszystko, co możesz, aby usunąć kleszcza za pomocą posiadanych narzędzi. Będziesz także potrzebował rękawiczek, aby chronić dłonie podczas wyciągania.

Pamiętaj! Podczas obsługi szczypiec zawsze noś rękawiczki. Kleszcze przenoszą choroby, a niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla ciebie i twojej rodziny. Potrzebujesz też pojemnika z pokrywką, w którym przechowasz wyciągniętego kleszcza

– dodaje Mariusz Michalski z serwisu https://zwierzaki.pl

Upewnij się, że twój pies jest spokojny i zrelaksowany

Ale jak wyciągnąć psu kleszcza? Spróbuj usunąć kleszcza tylko wtedy, gdy pies jest spokojny. Aby dobrze chwycić kleszcza za pomocą przygotowanego narzędzia poczekaj, aż zwierzę odpocznie. Jeśli spróbujesz go szybko wyciągnąć, ryzykujesz pozostawienie części kleszcza na skórze psa, co może zwiększyć ryzyko infekcji. Usunięcie kleszcza w całości będzie łatwiejsze, jeśli pies stoi nieruchomo. Kość lub smakołyk mogą pomóc zwierzęciu zająć się podczas jego wyciągania. Delikatnie rozdziel sierść psa wokół kleszcza i podtrzymuj ją jedną ręką, pozostawiając wolną dłoń do usunięcia pasożyta. Nie spiesz się, ponieważ kleszcz ugryzł już psa, pozostanie na miejscu i najprawdopodobniej nie będzie się ruszał, gdy go zobaczysz.

Narzędzie do wyciągania psu kleszczy jest specjalnie ukształtowane, aby wniknąć pod jego ciało i usunąć go za jednym razem bez zgniatania. Narzędzia te można kupić w sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych, a także w niektórych supermarketach. Nie zaleca się używania zwykłej pincety do wyciągania kleszczy, ponieważ mogą one zmiażdżyć kleszcza i pozostawić jego część w skórze psa. Postępuj krok po kroku, zgodnie z instrukcjami,  dotyczącymi korzystania z narzędzia do usuwania kleszczy.

kleszcz u psa miasto kobiet

fot. materiały prasowe

 

Wyciąganie kleszcza – postępowanie

Z reguły, jeśli pies zostanie ugryziony przez kleszcza, procedura jego wyciągania wygląda następująco:

– Umieść haczyk narzędzia na skórze psa obok kleszcza.
– Delikatnie wsuń narzędzie pod kleszcza, trzymając je w klinie haka.
– Odciągnij narzędzie od skóry, obracając go równolegle o 2-3 obroty, aby wyjąć kleszcza.
– Oczyszczanie miejsca po ugryzieniu kleszcza

Delikatnie przetrzyj ten obszar środkiem antyseptycznym dla zwierząt. Kleszcza umieść w słoiku z pokrywką lub w szczelnym pojemniku, zamknij wieczko i odstaw, aby pokazać weterynarzowi, gdyby pies zachorował. Narzędzie wykorzystywane do zabiegu przemyj środkiem dezynfekującym i przechowuj go w bezpiecznym miejscu do przyszłego użytku. Zdejmij rękawiczki i dokładnie umyj ręce.

Nie pozwól kleszczom ugryźć twojego psa

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że będziesz musiał wyciągnąć psu kleszcza, regularnie używaj produktów ochronnych, takich jak obroża lub krople do nanoszenia na sierść psa. Po aplikacji substancje czynne rozprowadzają się po powierzchni ciała psa po pewnym czasie. Obroża i krople działają na kleszcze w kontakcie ze skórą i sierścią psa. Kiedy kleszcz uderza w skórę psa, zostaje sparaliżowany i odpada. Kupując preparat, musisz znać wagę zwierzaka, aby dobrać krople o odpowiednim stężeniu substancji aktywnej. W przypadku kropli, ochrona najczęściej trwa przez okres 4 tygodni.

Zobacz też: https://zwierzaki.pl/borelioza-u-psa

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • WyspaZwierzat.pl 16 marca, 2021

    Aby ochronić psa przed kleszczami warto zastanowić się nad obrożą przeciw pchłom i kleszczom

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ