Wednesday, April 17, 2024
Home / Kultura  / Kłamstwo w Bagateli

Kłamstwo w Bagateli

Romans pozamałżeński nie będzie zdradą, jeśli wciąż kochamy swoją drugą połowę?

Czy aktorzy mówią prawdę? / fot. Piotr Kubic

Wiecie, czym jest kłamstwo?
Seneka Młodszy uważał, że to świadome mówienie nieprawdy celem wprowadzenia w błąd dla własnej korzyści. Monteskiusz twierdził, że kłamiemy aby przypodobać się możnym, a Schopenhauer – żeby narzucić innym swoją wolę

„Zdrady są w związku dusz wiernych nieznane” – pisał Szekspir / fot. Piotr Kubic

Czy przemilczenie prawdy także będzie kłamstwem?

Może dowiecie się już 18 stycznia 2018 o 16.00 na Dużej Scenie Teatru Bagatela. Zapraszamy na pierwszą premierę w nowym roku, Kłamstwo… o miłości.

Dlaczego – jakże zgrabnie! – kłamią bohaterowie błyskotliwej komedii Floriana Zellera? Czy nie pasuje do nich definicja któregoś z tuzów filozofii? Trudno wymagać od myślicieli, żeby przyszły im do głowy tak przyziemne powody, jak wygodnictwo i święty spokój. Ale to tylko najprostsze z możliwych przyczyn.

Pamiętacie Laurence i Paula z cieszącej się na naszej Dużej Scenie popularnością Prawdy… o zdradzie? Powracają z nowymi przyjaciółmi (ale czy prawdziwymi?), by w interpretacji Henryka Jacka Schoena kolejny raz przekonywać was, że nie istnieją ani ostateczne zakończenia, ani wieczne miłości, ani też jedynie słuszne odpowiedzi, a związki zawsze są skomplikowane. Jeżeli nie kibicowaliście początkowi ich przygód sercowych – nic nie szkodzi; sztuki stanowią odrębne całości i każdą z nich można się cieszyć do woli.

– Żyjemy w świecie hipokryzji i półprawd, dlatego obejrzenie tego spektaklu gwarantuje widzowi chwilę refleksji. Tematem komedii jest małżeństwo: jego rozpad i cementowanie – samo życie. Publiczność może spodziewać się po spektaklu sporej dawki psychologii, radości, ale też smutku – obiecuje reżyser.

Huśtawki nastrojów mają zagwarantować Anna Branny i Kamila Klimczak (Sophie), Ewelina Starejki i Magdalena Walach (Laurence), Marek Kałużyński i Wojciech Leonowicz (Paul) oraz Michał Kościuk i Maurycy Popiel (Jean-Claude). Dzięki podwójnej obsadzie za każdym razem będziecie mogli zobaczyć inne przedstawienie.

Spektakl reżyseruje Henryk Jacek Schoen, któremu asystuje Kamila Klimczak. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Joanna Schoen, za reżyserię świateł odpowiada Tomasz Wentland. Nad przebiegiem całości czuwają przy pulpicie inspicjenckim Monika Handzlik i Magdalena Gródek.

Czy aktorzy mówią prawdę? / fot. Piotr Kubic

CO: Kłamstwo… o miłości
GDZIE&KIEDY: 11 lutego o 19.15 zaplanowana jest gala premierowa. Najbliższe spektakle: 18 stycznia, 19.15; 19 stycznia, 16.00 i 19.15; 9-10 lutego, 16.30 i 19.15; Duża Scena, Karmelicka 6, Kraków

Zapraszamy na aktualizowaną podstronę spektaklu.

 

Już w czwartek (18.01) na Dużej Scenie premiera „Kłamstwa” Floriana Zellera w reż. Henryka Schoena. Po wiecej informacji zapraszamy na www.bagatela.pl #kłamstwo #nieprawda #miłość #zdrada #partnerstwo #związki #rozmowa #blagierstwo #iluzja #dwulicowość #łgarstwo #potwarz #hipokryzja

Post udostępniony przez Teatr Bagatela (@teatrbagatela)

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ