Saturday, June 22, 2024
Home / Styl życia  / Podróże  / Ruszyło przenośne kino sferyczne!

Ruszyło przenośne kino sferyczne!

Centrum nauki i rozrywki trzeciego tysiąclecia już w Krakowie! Ruszyło przenośne kino sferyczne.

Mobilne kino sferyczne w Krakowie

Mobilne kino sferyczne w Krakowie / fot. materiał prasowy

1 lipca zapisze się jako wyjątkowa data w historii polskiego kina! Tego dnia w Krakowie dokonano uroczystej inauguracji mobilnego naukowo-edukacyjnego projektu ATMASFERA 360. To przenośne kino sferyczne jest pierwszym na świecie cyfrowym kulistym systemem projekcyjnym, dającym możliwość wyświetlania filmów w jakości dostępnej dotąd tylko w kinach stacjonarnych.

Mobilne kino sferyczne w Krakowie

Mobilne kino sferyczne w Krakowie / fot. materiał prasowy

Obraz w tym wyjątkowym kinie przyszłości wyświetlany jest za pomocą projektorów we wszystkich kierunkach, również na obwodzie kopuły, co daje efekt pełnej przestrzeni (360 stopni). Dzięki temu widzowie, znajdujący się we wnętrzu kopuły, mogą oglądać obraz dookoła siebie..

Mobilne kino sferyczne dostarcza widzom wrażeń osiągalnych wcześniej tylko w stacjonarnych kinach – a może dotrzeć właściwie wszędzie. Ekran przenośnej powietrznej kopuły zajmuje całą przestrzeń, dostępną dla wzroku widzów. Pozwala to osiągnąć efekt 3D bez konieczności zakładania specjalnych okularów. To coś więcej niż tylko samo kino, to prawdziwa rewolucja – mówi Natalia Zablocka, organizator wydarzenia.

Sferyczne kino zaparkowało w Krakowie na Placu im. Jana Nowaka Jeziorańskiego na okres 2 miesięcy. Na jeden seans może wejść około 45 osób. Filmy wyświetlane są codziennie, począwszy od 2 lipca, w godzinach 10.00 – 22.00. Do obejrzenia – na początek – są cztery różne filmy (każdy wyświetlany o pełnej godzinie). – Repertuar został tak ułożony, by zainteresować wszystkich – małych i dużych pasjonatów i obserwatorów otoczenia i Wszechświata. Można będzie znaleźć opowieści o narodzinach i ewolucji Wszechświata, począwszy od Wielkiego Wybuchu aż do czasów współczesnych, o rozwoju życia na Ziemi czy środowisku, przedstawione za pomocą wyjątkowych efektów specjalnych, muzyki i niewiarygodnej grafiki komputerowej – dodaje Zablocka.

***

Format sferyczny nie jest nowością dzisiejszych czasów. Pierwsze naukowe filmy pojawiły się w latach 80-tych i produkowane były dla cyfrowych planetariów. Niestety, ze względu na zbyt wysokie koszty techniczne (sprzęt), nie mogły aktywnie się rozwijać. Obecnie na świecie, m.in. w Rosji, Chinach czy na Ukrainie funkcjonuje kilkanaście sferycznych kin przenośnych.

Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ