Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / Kino letnie w MOCAK-u

Kino letnie w MOCAK-u

Zapraszamy na cykl pokazów filmowych nawiązujących do wystawy „Gender w sztuce”.

Zapraszamy na cykl pokazów filmowych nawiązujących do wystawy „Gender w sztuce”. Każdy z filmów zostanie poprzedzony wstępem do tematyki kina gender, opracowanym przez Grzegorza Stępniaka, filmoznawcę i publicystę, absolwenta kierunku Film i Telewizja na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

kino_letnie_plakat c

Projekcje będą odbywały się w piątki o godzinie 21 na świeżym powietrzu w podcieniach MOCAK-u.

Wstęp wolny.

24 lipca –Para do życia (2010), reż. Joonas Berghäll, Mika Hotakinen

Film jest ciągiem wypowiedzi mężczyzn, dla których sauna staje się konfesjonałem – miejscem, gdzie mogą opowiedzieć swoim przyjaciołom najbardziej intymne historie. Absolutny brak tabu (dotyczący także nagiego ciała), umiejętność oczyszczającego płaczu, bezwzględność w analizie własnych emocji, ujmująca czułość, z jaką opowiadają o najbliższych – wszystko to odsłania nową twarz mężczyzn (opis dystrybutora).

7 sierpnia –Kobiety bez mężczyzn (2009), reż. Shirin Neshat, Shoja Azari

Film nakręcony na podstawie zakazanej w Iranie powieści Shahrnoush Parsipour pod tym samym tytułem. Porusza problem różnych odcieni kobiecości Iranek, widziany jednak nie z perspektywy lokalnej, a zewnętrznej – oczami mieszkającej od lat za granicą irańskiej feminizującej multimedialnej artystki. Odcina się ona od przesadnego krytycyzmu, zachowuje obiektywizm ocen, a nawet wyraża artystyczny zachwyt elementami irańskiej architektury i kultury, a także urokliwym pięknem kobiecego stroju (opis dystrybutora).

21 sierpnia –Śniadanie ze Scotem (2007), reż. Laurie Lynd

11-letni Scot jest nietypowym chłopcem. Ubiera się kolorowo, piecze naleśniki w kształcie liter swojego imienia, a kiedy jest mu smutno, śpiewa sobie kolędy. Jest trochę jak Billy Elliot, który wolał taniec zamiast boksu. Scot jest jednak bardziej otwarty, spontaniczny i nic sobie nie robi z tego, co ludzie powiedzą (opis dystrybutora).

(źródło:mp)
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • unicc cm 20 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Read More Information here on that Topic: miastokobiet.pl/kino-letnie-w-mocak-u/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ