Friday, October 4, 2024
Home / PARTNER MK  / Kieliszki do wina ‒ czym się różnią i jak wybrać odpowiednie?

Kieliszki do wina ‒ czym się różnią i jak wybrać odpowiednie?

Odrobina savoir vivre'u

kieliszki do wina

fot. Congerdesign / Pixabay

Kiedy słyszy się, że smak wina może zależeć od naczynia, w którym jest podawane, ludzie zwykle nie dowierzają. Okazuje się jednak, że rola, jaką odgrywają kieliszki do wina, ma swoje uzasadnienie. Pozwólcie, że opowiemy Wam więcej

 

Skąd wziął się kształt kieliszków do wina?

Przez setki, jeżeli nie tysiące lat naszej historii, wino odgrywało znaczącą rolę w rozwoju ludzkiej cywilizacji. Było ono napojem bogów i ludzi ‒ używano go zarówno do przeprowadzania różnorakich ceremoniałów, jak i do codziennego zaspokajania pragnienia. Kapłani czcili nim bóstwa, władcy ‒ zwycięstwa a zwykli obywatele ‒ codzienne sukcesy. Nie dziwi więc, że wraz z upływem czasu zmieniała się forma podawania tego wybitnego trunku.

 

Nasi starożytni przodkowie do spożywania wina używali różnorakich naczyń ‒ od rogów zwierząt, przez gliniane kubki aż po metalowe ‒ nierzadko złote i bogato ozdabiane ‒ kielichy. Jednak dopiero późne średniowiecze sprawiło, że kieliszki do wina przybrały formę podobną do dzisiejszej. Stało się to dzięki weneckim rzemieślnikom, którzy chcieli stworzyć naczynie, dzięki któremu wino nie ogrzewałoby się tak szybko od ciepła rąk, a jednocześnie uwalniało bogactwo aromatów. Stąd właśnie charakterystyczna, długa nóżka i obszerna, pojemna czasza.

kieliszek do wina

fot. materiały Partnera

Dlaczego kieliszki do wina produkowane są ze szkła?

Skoro szkło jest delikatne i kruche, dlaczego stało się ulubionym materiałem do produkcji kieliszków? Czy nie lepiej byłoby wrócić do używanego kilkanaście wieków temu metalu? Odpowiedź jest zaskakująca: właśnie ta niebywała delikatność sprawia, że obecnie nie znamy lepszego surowca, z którego można byłoby wytworzyć te wyrafinowane naczynia.

 

O ile tanie kieliszki do wina produkuje się ze szkła „zwykłego” i używa w restauracjach, pubach czy miejscach, gdzie narażone są na szybkie zniszczenie, o tyle naczynia z wyższej półki produkowane są z kryształu. Ten rodzaj szkła ‒ chociaż niezwykle kruchy ‒ charakteryzuje się możliwością uzyskania niezwykle cienkiej krawędzi kieliszka. Sprawia to, że wino spływa na język bez zawirowań, co pozwala na bardziej świadome i dokładne degustowanie alkoholu. Warto też wspomnieć, że… nic nie brzmi piękniej, niż lekko trącony paznokciem, kryształowy kieliszek! Niestety o te naczynia należy odpowiednio dbać ‒ o myciu ich w zmywarce trzeba zapomnieć, chyba że chcemy mieć je w kawałkach.

Wybór odpowiedniego kieliszka do wina

Obecnie istnieje kilkanaście rodzajów kieliszków do wina ‒ ich zróżnicowanie może przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza! Nie oznacza to, że musimy posiadać je wszystkie. Na dobrą sprawę możemy ograniczyć się do 3-4 rodzajów, aby mieć pewność, że będziemy gotowi na degustację 80% najpopularniejszych rodzajów trunków.

 

Pierwszy rodzaj naczyń, które obowiązkowo powinny znaleźć się w naszej kolekcji, to kieliszki do wina czerwonego. Charakteryzują się one dużą, wyraźnie zwężającą się ku górze czaszą. Sprawia to, że wino ma dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem, a uwalniane z niego aromaty zbierają się w przestrzeni nad trunkiem i uwalniają swój bukiet prosto w nasze nozdrza.

 

Drugi kieliszek to ten do wina białego. Jest bardzo podobny do poprzedniego, lecz jest wyraźnie mniejszy. Wynika to głównie z potrzeby zachowania niższej temperatury alkoholu. Charakteryzuje się on mniej „agresywnym” zwężeniem ku krawędzi, a także nieco większym stosunkiem wysokości do średnicy.

 

Skoro wiemy już, jak wyglądają kieliszki do wina czerwonego i białego, warto przejść do kwestii win musujących. Mamy tutaj do wyboru dwie główne opcje: wąskie kieliszki „flute” oraz szerokie „vintage”, które w pewnym stopniu mogą przypominać naczynia do martini. Rekomendujemy jednak pierwszą opcję: wysokie kieliszki o małej średnicy dużo lepiej utrzymują niższą temperaturę oraz wysoki stopień nasycenia wina dwutlenkiem węgla przez ograniczenie jego kontaktu z powietrzem. No i właśnie ‒ dużo łatwiej mieszczą się w szafce!

 

Ostatnim typem kieliszka do wina, który warto posiadać w kolekcji, jest nieco bardziej niszowe naczynie do spożywania mocnych, deserowych win, takich jak porto czy madera. Jest ono niewielkie, a swoim wyglądem przypomina nieco kwiat tulipana. Szeroko rozpostarta krawędź skutecznie uwalnia aromaty, a niewielka pojemność ogranicza ryzyko zbyt szybkiego zakończenia imprezy.

Kieliszki to wina to naczynia z charakterem

Każdy kieliszek ma swoje zastosowanie, a jego konstrukcja została specjalnie opracowana w ten sposób, by uwydatniać walory spożywanego wina. Chociażby dlatego warto zadbać, aby w naszych domach były naczynia do różnych trunków. Inną kwestią jest sama wiedza, dzięki której naprawdę można zabłysnąć w towarzystwie ‒ a już w szczególności, gdy obracamy się wśród znajomych, którzy tak jak my kochają wino!

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ